Προς το περιεχόμενο

TD3 - Garageband


Nassosa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Είμαι καινούργιος με τα ντραμς και με μουσική γενικοτερα, αρα και πολυ ασχετος. Εχω ενα roland td3 και ενα  imac και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να συνδεσω με midi το κιτ μου, να το συνδεσω με το garageband και να μπορω να του αλλάξω ήχους;

 

Kαι αν γίνεται μπορειτε να μου προτείνετε μια κάρτα midi για να αγοράσω;

 

Sorry αν ακουγεται χαζο αυτο που ρωτάω ειπα ειμαι ασχετος.  ;D ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό (φτηνό, περίπου 45 ευρώ), είναι αυτό

http://www.esi-audio.com/products/romio/

Μετά η οποιαδήποτε κάρτα με midi ports σου κάνει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yparxoun kai exoterikes midi kartes? giati to diko mou einai imac. diladi den pernei alles kartes pano. Eixa parei ena paromoio san auto pou mou les alla eno sto garageband to anagnorize den mporousa na kano douleia. Les na mhn exoun midi karta on borad ta imac?

giauto rotao gia exoteriki karta.

 

thnx!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yparxoun kai exoterikes midi kartes? giati to diko mou einai imac. diladi den pernei alles kartes pano. Eixa parei ena paromoio san auto pou mou les alla eno sto garageband to anagnorize den mporousa na kano douleia.

Γράφε ελληνικά plz, δεν κατάλαβα τίποτα.

Το συγκεκριμένο το έχω χρησιμοποιήσει με Garageband σε G3,G4,G5 (με κιθάρα) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι κάρτα, το Μac έχει, χρειάζεσαι midi πόρτα που το Μac δεν έχει. Εάν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από το Romio (που δεν χρειάζεσαι), πάρε ένα τέτοιο

http://www.esi-audio.com/products/m4uxl/

...εκτόw εάν εννοείς ότι χρειάζεσαι κάρτα ήχου και με midi πόρτες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερχομαι τωρα εγω σαν ακομα πιο ασχετος απο τον φιλο (στο συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον) να ρωτησω τι ειναι midi kai ti to gareband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερχομαι τωρα εγω σαν ακομα πιο ασχετος απο τον φιλο (στο συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον) να ρωτησω τι ειναι midi kai ti to gareband

ο Google ειναι φίλος σου...ψάξε το www.apple.com για το Garageband ( έχει και πολλά βιντεακια για να καταλάβεις)... Όσο για τα midi...ξεκινά να ψάχνεις, και εδώ είμαστε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου το εψαξα λιγο καταλαβα οτι midi ειναι η συσκευη με την οποια συνδεουμε τα ηλεκτρονικα οργανα με το pc  για να παραγουν ενα διαφορετικο ηχο.

 

κατι πρεπει να πετυχα.. σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό για επιπλέον πληροφορίες.

http://el.wikipedia.org/wiki/MIDI

 

Και μην ξεχνάς οτι, MIDI είναι εντολές και όχι ήχος. Τα MIDI interfaces και MIDI sound canvas, αναλαμβάνουν τη μετατροπή τους σε ήχο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφε ελληνικά plz, δεν κατάλαβα τίποτα.

Το συγκεκριμένο το έχω χρησιμοποιήσει με Garageband σε G3,G4,G5 (με κιθάρα) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι κάρτα, το Μac έχει, χρειάζεσαι midi πόρτα που το Μac δεν έχει. Εάν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από το Romio (που δεν χρειάζεσαι), πάρε ένα τέτοιο

http://www.esi-audio.com/products/m4uxl/

...εκτόw εάν εννοείς ότι χρειάζεσαι κάρτα ήχου και με midi πόρτες.

 

 

Έγραψα πριν οτι έιχα πάρει ένα usb σε midi καλωδιο παρομοιο με αυτο που λες (δυστηχως δεν θυμαμαι μαρκα) και ενώ στο garageband εδειχνε να το αναγωρίζει δεν μπορουσα να βγαλω ήχο από το td3. ΕΛπίζω να γίνομαι κατανοητός. Υπάρχει κάποια διαδικασια δηλαδή που, αφού το συνδέσω στα μηχανιματα, πρέπει να κανω; Κάποιο σετ απ μέσα στο πρόγραμμα; η είναι pug and play;

 

Σε ευχαριστώ και παλι για τον χρόνο σου.

 

Θα πάρω παντος και αυτο που λες να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το σύστημα είναι plug and play δεν χρειάζεται ούτε drivers ούτε τίποτα. Με το που βάζεις το midi καλώδιο, στα Utilities υπάρχει το Audio Midi Setup. Εάν εμφανίζεται εκεί το device-λογικά- δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα, ανοίγεις ένα midi κανάλι στο Garageband...και αυτο είναι.

Εάν ενδιαφέρεσαι (και είσαι Αθήνα), έχω ένα Romio και κάθεται οπότε μπορώ να στο δανείσω να κάνεις τις δοκιμές σου

Picture_1.jpg.b186bdbb38b1254ef7d5dfe69ba8a5c1.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου