Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου Creative. Να την πετάξω;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτόν τον τρόπο ξερω ως σωστό για συνδεσμολογία 2.1 ,μπορεί να κανω λαθος μιας και δε το χω σπουδάσει το αντικείμενο. το σίγουρο είναι οτι δεν πάω την κουβεντα σε επίπεδο pc magazine,εκεί που μιλούσαμε για ηχεία creative περάσαμε στα adam και τα genelec  :D

 

Να είμαι σαφής: δεν κάνεις κανένα λάθος.

 

Σκέψου όμως το εξής παράδειγμα: εγώ έχω τώρα δύο μόνιτορ, χωρίς subwoofer, και μάλιστα κατασκευασμένα από μία εταιρεία που δεν έχει δικά της subwoofer.

 

Βλέπω λοιπόν χθες σε μία διαφήμιση, το νέο subwoofer της M-Audio και λέω μέσα μου "πωωω, να μία ωραία αγορά για τις γιορτές". Στην περίπτωσή μου λοιπόν, δεν υπάρχουν μετρήσεις ή εξονυχιστικό ταίριασμα του sub με τα μονιτοράκια μου, οπότε πως στην ευχή να εμπιστευτώ ότι όντως το subwoofer θα μοιράσει σωστά τις συχνότητες;

 

Μόνο σε προ-ταιριασμένα σετ monitor / sub ισχύει αυτό που σκέπτεσαι - αλλιώς προσπαθούν όλοι να χρησιμοποιήσουν το ρυθμιστικό του sub προκειμένου να αποκόψουν συχνότητες στο όριο των 80 ή 120, αλλά με τη διαρκή επιφύλαξη ότι ίσως υπάρχει συχνοτική περιοχή που αλληλοεπικαλύπτεται από τα ηχειάκια και το sub.

 

Έτσι δεν είναι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να είμαι σαφής: δεν κάνεις κανένα λάθος.

 

Σκέψου όμως το εξής παράδειγμα: εγώ έχω τώρα δύο μόνιτορ, χωρίς subwoofer, και μάλιστα κατασκευασμένα από μία εταιρεία που δεν έχει δικά της subwoofer.

 

Βλέπω λοιπόν χθες σε μία διαφήμιση, το νέο subwoofer της M-Audio και λέω μέσα μου "πωωω, να μία ωραία αγορά για τις γιορτές". Στην περίπτωσή μου λοιπόν, δεν υπάρχουν μετρήσεις ή εξονυχιστικό ταίριασμα του sub με τα μονιτοράκια μου, οπότε πως στην ευχή να εμπιστευτώ ότι όντως το subwoofer θα μοιράσει σωστά τις συχνότητες;

 

Μόνο σε προ-ταιριασμένα σετ monitor / sub ισχύει αυτό που σκέπτεσαι - αλλιώς προσπαθούν όλοι να χρησιμοποιήσουν το ρυθμιστικό του sub προκειμένου να αποκόψουν συχνότητες στο όριο των 80 ή 120, αλλά με τη διαρκή επιφύλαξη ότι ίσως υπάρχει συχνοτική περιοχή που αλληλοεπικαλύπτεται από τα ηχειάκια και το sub.

 

Έτσι δεν είναι;

 

 

 

έτσι είναι. να προσθέσω μονάχα οτι ακομη και στα προταιριασμένα ,όπως λες, παίζεις με το roll off frequency. (εκτός,πιθανώς, απο υλοποιήσεις οπου τα ηχεία-δορυφόροι δεν γίνεται να τα αγοράσεις μονα τους ,χωρίς suwoofer,όπως σε καποιες υλοποιήσεις της blue sky ή της ...creative!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!!! Πέτυχες σε όλα!!!

 

 

Ξέρεις γιατί πιστεύω ότι αφορά και τις Audigy 2? Γιατί όταν είχα αγοράσει τη δικιά μου θυμάμαι ότι έπαιζε να πάρω λεφτά  ;D  ;D  ;D Βέβαια αφήνω και ένα παράθυρο να μην είχα καταλάβει καλά, γιατί δεν το είχα ψάξει παραπάνω  ;D  ;)

 

Σε περίπτωση που δε με πιστεύεις, σου επισυνάπτω και μια φωτογραφία με την Audigy 2 ZS Platinum Pro στο background, ενώ μπροστά είναι το χέρι μου. Η Ελληνικότητα της χειρονομίας δεν νομίζω ότι αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης  ;D ;D ;D

 

 

1.OK η φωτογραφια μας επεισε οτι την εχεις. Για τα υπολοιπα που λες ομως που μας ενδιαφερουν δε σε βλεπω να εχεις επιχειρηματα. Οποτε λες ΠΑΠΑΤΖΕΣ! Εκτος και αν παραθετεις σαν επιχειρημα οτι το διαβασες στην παλαμη σου, η οτι σου το ειπαν στον καφε!

 

2.Αν ειναι να αρχισουμε τις Ελληνικες χειρονομιες εδω μεσα, οκ θα νικησεις (οχι οτι με ενδιαφερει κιολας) γιατι εχω και καλυτερα πραγματα να κανω.

 

 

 

 

Y.Γ. Όσο αφορά την ικανότητα για αξιολόγηση, εκεί πια έπεσες διάνα!!!! Αρκεί να σου πω ότι έχω αξιολογήσει για περιοδικό πάνω από δέκα κάρτες ήχου  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Tις αξιολογησες και αυτες δηλαδη με τη μεθοδο της χειρομαντιας οπως την creative?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που μας λες ότι "οι προενισχυτές" (sic) της Creative ακούγονται μια χαρά, νομίζω ότι δεν αξίζει κάποιος άνθρωπος που ασχολείται με τον ήχο να σε λάβει σοβαρά υπόψη του.

 

Έχω πει χίλιες φορές ότι το site της δίκης δεν υπάρχει πια.

 

 

Αλλά να!  ;D ;D ;D Ακτίνα φωτός φάνηκε από το πουθενά, κάνοντας ένα googlάρισμα.

 

 

http://ixbtlabs.com/articles2/creative-audigy2-zs/index.html

 

 

Βέβαια για κάποιον άσχετο με τον ήχο (ονόματα δε λέμε ), αυτά φαίνονται αλαμπουρνέζικα. Αλλά σε διαβεβαιώ είναι η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ απόδειξη ότι η κάρτα ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ 24 bit.

 

 

Πήγαινε λοιπόν πάλι στη σπηλιά σου. Και σε διαβεβαιώ ότι για τον επόμενο χρόνο, αν σε πετύχω να δίνεις τις "σοφές"  ::) συμβουλές σου σε κάποιον άτυχο, θα επεμβαίνω με την εξής φράση:

 

"Προσοχή: Ο spyrosrg505 μεταξύ άλλων θεωρεί ότι "οι προενισχυτές" (sic) της Creative Audigy 2 ZS είναι μια χαρά  ;D "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας αλλα δεν μπορω να συνεχισω να παρακολουθω την "κουβεντα" γιατι το forum παει να γίνει ... πολεμική αρένα. Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπα, προσοχη μιλαει παλι ο sha-manos του χωριου. Σε παρακαλουμε θερμα φωτεινε

 

παντογνοστη και μεγαλε διαφωτιστη του πνευματος, μοιρασου μαζι μας την ατελειωτη γνωση σου.

 

Λοιπον για να σοβαρευτουμε λιγο:

 

 

Από τη στιγμή που μας λες ότι "οι προενισχυτές" (sic) της Creative ακούγονται μια χαρά,

 

νομίζω ότι δεν αξίζει κάποιος άνθρωπος που ασχολείται με τον ήχο να σε λάβει σοβαρά υπόψη

 

του.

 

1. Σε συγκριση με: Squier Stratocaster - Zoom 707 II - Behringer Xenyx 802 (6κάναλος μίκτης)

 

- Creative T7700 speakers (7.1), που χρισιμοποιει ο holdyourlight, οι προενισχυτές της sound

 

blaster audigy 2 zs platinum pro, ακουγονται μια χαρα. ΓΚΕ ΓΚΕ?

 

2.Δηλαδη εσενα που λες οτι αξιολογεις καρτες ηχου σε περιοδικο και ταυτοχρονα δηλωνεις

 

κατοχος της προαναφερθεισας creative (η οποια οπως μας  απεδειξες δεν εχεις ιδεα τι μπορει

 

να κανει και τι οχι) πρεπει να σε παρουμε στα σοβαρα?

 

 

 

Έχω πει χίλιες φορές ότι το site της δίκης δεν υπάρχει πια.

 

Υπαρχει δεν υπαρχει ειμαι σιγουρος οτι δε θα μας δωσεις το Link γιατι ξερεις οτι εχεις

 

αδικο.

 

 

οσο για το:

 

 

 

http://ixbtlabs.com/articles2/creative-audigy2-zs/index.html

 

 

Βέβαια για κάποιον άσχετο με τον ήχο (ονόματα δε λέμε ), αυτά φαίνονται αλαμπουρνέζικα.

 

Αλλά σε διαβεβαιώ είναι η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ απόδειξη ότι η κάρτα ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ 24 bit.

 

 

Μαθε πρωτα τι κανει η καρτα σου και τι οχι, γιατι προφανως την μετρησαν χρησιμοποιοντας τους asio directx full duplex οι οποιοι οντως κανουν resampling και ριχνουν το σημα στα 16 bit. Αν ομως χρησιμοποιησεις τους asio της audigy εκει το σημα απο τους a/d εως και τους d/a

 

converters ειναι 24 bit. Εξαλου οι ιδιοι αναφερουν:

 

 

"....This excites hope that this problem still can be solved by software. Besides, this card

 

might have been measured with some special drivers."

 

 

Οταν λοιπον σταματησουν να σου φαινοναται αλαμπουρνεζικα εσενα ολα αυτα και μαθεις και τι

 

ειναι οι asio. Κανε αυτο :

 

1

 

Και προσπαθησε να ακουσεις τη διαφορα, μην προσπαθησεις να τη μετρησεις γιατι οπως φαινεται

 

οχι καρτα ηχου αλλα ουτε τις διαστασεις του εξωτερικου πανελ δεν εισαι ικανος να μετρησεις!!!

 

 

 

Πήγαινε λοιπόν πάλι στη σπηλιά σου. Και σε διαβεβαιώ ότι για τον επόμενο χρόνο, αν σε

 

πετύχω να δίνεις τις "σοφές"   συμβουλές σου σε κάποιον άτυχο, θα επεμβαίνω με την εξής

 

φράση:

 

"Προσοχή: Ο spyrosrg505 μεταξύ άλλων θεωρεί ότι "οι προενισχυτές" (sic) της Creative Audigy

 

2 ZS είναι μια χαρά   "

 

 

 

 

 

 

Και εγω θα παραπεμψω σε αυτο το topic για να δουν παλι ολοι ποσο κ@ρ@....ζης εισαι.

 

 

 

 

Υ.Γ.1 Μπορεις τωρα να βαλεις την ουρα σου στα σκελια και να τρεξεις να κρυφτεις στη τρυπα

 

σου, μη μας παθεις και τιποτα μιας και απο οτι φαινεται εισαι και ειδος υπο εξαφανιση.

 

Υ.Γ.2 Οσο και να χτυπιεσαι δεν προκειται να μπω παλι στη διαδικασια να καταριψω τις παπατζες

σου οσο και αν φαινονται αληθινες. Αρκετο ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρονο εχασα για παρτη σου. Εξαλου πιστευω

 

πλεον οτι σε πηραν χαμπαρι ολοι.

 

Υ.Γ.3 Ζητω συγνωμη απο τον holdyourlight που παρασυρθηκα και συνεβαλα στο να μετατραπει αυτο

 

το topic σε πολεμικη αρενα.

 

 

 

 

 

shamanos.thumb.JPG.4fdde3bd4ce227fa9aa89c750025ed24.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτε απολύτως που να είναι "μία χαρά" στην Creative. Είναι μία χαρά για κανένα παιχνιδάκι άντε και για κανένα DVDάκι και για τα MP3. Το να λέμε ότι ότι είναι 24-bit πέραν του ότι είναι λανθασμένο (όχι μόνο για αυτή αλλά και για οποιαδήποτε άλλη κάρτα - converter), είναι σαν να λέμε ότι ένα μικτάκι Behringer είναι το ίδιο με μία κονσόλα Neve, επειδή και τα δύο είναι αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1ον)

 

 

 

Υπαρχει δεν υπαρχει ειμαι σιγουρος οτι δε θα μας δωσεις το Link γιατι ξερεις οτι εχεις

 

αδικο.

 

 

 

 

Αφού το έδωσα  ;D  ;D  ::)

 

 

Φυσικά, η εταιρία πήρε τα κατάλληλα μέτρα, και τα site που ανάφεραν τις λεπτομέρειες της υπόθεσης, πλέον οδηγούν στο site της Creative.

 

Π.χ. προσπάθησε να μπεις στο site http://www.audiocardsettlement.com/ Κάνε copy το text ή γράψε το στο browser.

 

 

 

 

 

2ον)

 

 

 

 

....προφανως την μετρησαν χρησιμοποιοντας τους asio directx full duplex οι οποιοι οντως κανουν resampling και ριχνουν το σημα στα 16 bit....

 

 

 

 

Περιμένουμε λοιπόν τις μετρήσεις σου από τους Asio drivers της Creative. Παραδέχεσαι όμως ότι σε direct x η κάρτα δεν αποδίδει 24-bit: Προφανώς για αυτό και οι δικαστές την καταδίκασαν- τα DVD βλέπεις και αυτά θέλουν 24 bit. Συνεπώς...

 

 

 

3ον)

 

 

 

 

2.Δηλαδη εσενα που λες οτι αξιολογεις καρτες ηχου σε περιοδικο και ταυτοχρονα δηλωνεις

 

κατοχος της προαναφερθεισας creative (...) πρεπει να σε παρουμε στα σοβαρα?

 

 

 

 

 

Το καλύτερο σου το αφιερώνω για το τέλος. Μια φωτογραφία εξαιρετικά αφιερωμένη σε εσένα. Όσο εσύ θα παιδεύεσαι με ΤΟΝ- επαναλαμβάνω- ΤΟΝ (ένα) προενισχυτή της Creative, o οποίος δεν έχει phantom power, δεν έχει αρκετό gain για δυναμικά, βουίζει με τα όργανα λόγω της τροφοδοσίας που παρέχει για τα electret μικροφωνάκια που όλοι αγαπάμε ΓΙΑ TO SKYPE, και δεν έχει ΚΑΝ Cannon υποδοχή για την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ CANON BALANCED σύνδεση με μικρόφωνα, εγώ θα βολευτώ με τους 8 προενισχυτές της Presonus. Ε, πιστεύω ότι κάπως καλύτεροι είναι από της Creative.  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC00671.thumb.JPG.adb749971c02fe592f5752b7820844d9.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτε απολύτως που να είναι "μία χαρά" στην Creative.

 

 

To μια χαρα ηταν σε συγκριση με τον υπολοιπο εξοπλισμο που εχει ο holdyourlight.

Κατα τα αλλα δε διαφωνω μαζι σου.

 

 

Υ.Γ. Μανο μεχρι να μας δωσεις ενα link που να δουλευει (οχι οτι προκειται) βγαλε επιτελους το σκασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Μανο μεχρι να μας δωσεις ενα link που να δουλευει (οχι οτι προκειται) βγαλε επιτελους το σκασμο.

 

 

Έτσι, για να φαίνεται η ηλικία σου, το επίπεδό σου, η μόρφωσή σου και η ανατροφή σου.

 

Τα λινκ να πας να τα απαιτήσεις από την εταιρία που σε πληρώνει, την creative, η οποία τα κατέβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου