Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση direct to pc με το digitech rp8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζεσαι ένα καλώδιο σαν αυτό.

Δηλαδή από 2 jack plugs (για να τα συνδέσεις στις L/R εξόδους του RP80) προς ένα mini stereo jack όπως είναι τα line in στις onboard κάρτες ήχου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να είσαι αναλυτικός και να μου πέίς πως ακριβώς θα γίνει η συνδεσμολογία, γιατί είμαι άσχετος με αυτό το θέμα κα δεν καταλαβαίνω τι μου λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και πολλά να εξηγήσω αλλά here it goes:

 

Το RP80 έχει δύο εξόδους στο πίσω μέρος, Left και Right. Σε αυτές τις εξόδους βάζεις καλώδια με τα κλασσικά βύσματα jack 1/4" (που έχουν όλα τα καλώδια κιθάρας σκέψου).

 

Το καλώδιο που σου έδειξα έχει δύο τέτοια βύσματα, τα καρφώνεις στις εξόδους λοιπόν. Η άλλη άκρη καταλήγει σε ένα mini jack (όπως αυτά που έχουν τα ακουστικά για φορητές συσκευές τύπου mp3 players) και αυτό το  βύσμα το ρίχνεις στην είσοδο line in που έχει η κάρτα ήχου σου (η μπλέ υποδοχή συνήθως).

 

Τόσο απλά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αναφέρεσαι στην μπλέ είσοδο που υπάρχει στο πίσω μέρος του 'κουτιού' του pc?

,,και μετά δλδ απο αυτή την απλή σύνδεση μπορώ να ηχογρφήσω κανονικά ? π.χ. με οποιοδηποτε πρόγραμμα όπως το audacity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και θα μπορείς αλλά θα έχεις καθυστέρηση στον ήχο που θα ακούγεται μέσα από το πρόγραμμα και το πιο πιθανό είναι ότι θα σε δυσκολεύει πολύ στο παίξιμο.

 

Το συγκεκριμένο θέμα το έχουμε αναλύσει σε βάθος κατά καιρούς οπότε κάνε έναν κόπο και χτύπα μια αναζήτηση στο forum για latency και ASIO4ALL drivers, θα βρεις όλες τις απαντήσεις για το ζήτημα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε οτι χρησιμοποιουσα κάποια άλλη πεταλιέρα π.χ. χ3 live ή κάποια αντιστοιχη της boss η καθυστέρηση θα έτεινε προς το μηδέν ? (Ποιό θεωρείται το αν΄τίστοιχο της digitech)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε οτι χρησιμοποιουσα κάποια άλλη πεταλιέρα π.χ. χ3 live ή κάποια αντιστοιχη της digitech η καθυστέρηση θα έτεινε προς το μηδέν ?

Όσο υπάρχει το ίδιο audio interface (βλ. κάρτα ήχου) το latency παραμένει το ίδιο, εκτός αν βάλεις drivers γενικής χρήσης, όπως ανέφερε πιο πάνω Alchemist.

Στην περίπτωση της Χ3 που έχει ενσωματομένο audio interface, αλλάζει το latency γιατί πάει βάση των δικών της drivers. Είναι σαν να έχεις μία εξωτερική κάρτα ήχου.

Υπάρχουν και αντίστοιχες πεταλιέρες της digitech με USB interface αλλά σίγουρα δεν είναι ίδιο με την Χ3, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Το θέμα είναι οτι το latency εξαρτάται απο την ποιότητα της κάρτας ήχου και την έκδοση των driver.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηχου σου εχει εισοδο s/pdif?

 

Καποια στιγμη ηχογραφουσα στο cubase με μια gt8 συνδεδεμενη στο panel μιας audigy και δεν ειχα προβλημα latency.

Ισως, δεν ειμαι βεβαιος, κατι αναλογο να ισχυει και με τη δικη σου καρτα.

 

edit: ακυρο, νομιζω πως το digitech δεν εχει εξοδο spdif

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου