Προς το περιεχόμενο

Muse και Queen


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή αυτήν την δήλωση του Brian May http://www.rocking.gr/article6471.phpl και όντας τρελός φαν των Queen(κτ που μπορείτε να δείτε κ απο το άβατάρ μου) θέλω την άποψη σας για τον καινούριο δίσκο των Muse. Εμένα προσωπικά με ξετρέλανε, ειδικά το παρακάτω κομμάτι και το πιάνο στο τέλος:

http://www.youtube.com/watch?v=eB1OkuN8vdU

 

Οι άνθρωποι φαίνεται ότι το 'χουν, και σε κάθε δίσκο πειραματίζονται αρκετά. Η φωνή του Bellamy είναι κάτι πολύ ξεχωριστό, ειδικά ο τρόπος που την χειρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά δε μου αρέσει να συγκρίνω μπάντες ως προς το ποια είναι καλύτερη, μου αρέσουν και οι 2 συγκεκριμένες και ειδικά για τη νέα δουλειά των muse είμαι εντυπωσιασμένη, γιατί αλλάξαν αρκετά τον ήχο τους, και πατήσαν περισσότερο στην ιδέα του Supermassive black hole πχ, και κινηθήκαν κατά εκεί. Καλή επιλογή κατ' εμέ :)

 

Σαφώς πάντως είναι επηρεασμένοι και από τους Queen οι Muse. Και ποιοί δεν είναι τελικά; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιγραφη απο την επιρροη ενω θεωρητικα ειναι εννοιες εκ διαμετρου αντιθετες, πρακτικα τις χωριζει μια πολυ λεπτη γραμμη. Και νομιζω οτι εδω η πλαστιγγα γερνει προς την αντιγραφη. Αν δηλαδη ακουγα μονο την μουσικη του κομματιου θα περιμενα να ακουσω καποια στιγμη και την φωνη του mercury και οχι του bellamy.

 

Υ.Γ Αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο κομματι, δεν εχω ασχοληθει ακομα με τον συγκεκριμενο δισκο.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό το κομμάτι με εκνευρίζει αφάνταστα. Είναι παντελώς γελοίο το refrain. Οι στροφές ωραίες είναι, αλλά γενικώς (παρ'ό,τι είμαι μεγάλος fan κ εγώ) νομίζω ότι έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα και.... υπερβάλλει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό το κομμάτι με εκνευρίζει αφάνταστα. Είναι παντελώς γελοίο το refrain. Οι στροφές ωραίες είναι, αλλά γενικώς (παρ'ό,τι είμαι μεγάλος fan κ εγώ) νομίζω ότι έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα και.... υπερβάλλει λίγο.

Για το συγκεκριμένο θα συμφωνήσω, ούτε εμένα μου είχε αρέσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οι muse ειναι το μοναδικο blockbuster συγκροτητα στον ΠΛΑΝΗΤΗ που φτιαχνει μουσικη με τοσο βαθυ νοημα και σημασια...

σαφως τους προτιμω απο τους queen στο υφος τη θεματολογια το image και την αισθητικη...το γκρουπ αυτο εχει εξελιχθει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στο περασμα του χρονου...καλα και ο Bellamy ταλενταρα...και φωναρα και παιχτουρα και συνθετης και οργανοποιος και παραγωγος και performer  και showman...ειναι ιδιοφυιια ο τυπος...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμένα προσωπικά με ξετρέλανε, ειδικά το παρακάτω κομμάτι και το πιάνο στο τέλος

To κομμάτι στο τέλος είναι Chopin Nocturne No. 2.

 

Απλά για να έχουμε αναφορές. Φυσικά οι άνθρωποι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ να πήγαν να το περάσουν δικό τους του τύπου "σιγά, ποιός θα το κάταλάβει", αφού το κομμάτι του Σοπέν είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ στους πιανίστες.

 

Το συγκρεκριμένο κομμάτι είναι αρκετά εππηρεασμένο απο Queen, και βέβαια απο πιο κλασσικά πρώτυπα, και αν σκεφτεί κανείς ότι τα 1/4 του κομματιού είναι "παρμένο" απο αλλού, τότε μπορούμε να πούμε ότι και τα άλλα 3/4 είναι επίσης "παρμένα" από αλλού, απλά σε διαφορετικά %.

 

Ναι, μου αρέσουν οι muse, ναι το συγκεκριμένο κομμάτι μου άρεσε επίσης, και ναι μου αρέσει ο τελευταίος τους δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, αφού το κομμάτι του Σοπέν είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ στους πιανίστες.

Έπαιζα πιάνο 7 χρόνια σε ωδείο και δεν το ήξερα  :-[  :-[  :-[

Πάντως παραδόξως μου κόλλησε αρκετά στο στύλ του κομματιού ο Chopin. Όσο για την ομοιότητα που αναφέρθηκε εγώ πιστεύω πως η πλάστιγγα γέρνει περισσότερο προς την επιρροή. Για μένα μόνο η εισαγωγή και τα σημεία με τις δεύτερες είναι πραγματικά ίδια με Queen. Απο κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι καθαρά στο στύλ των Muse. Ειδικά στα κρουστά δεν μου ταιριάζει καθόλου με Queen. Και η αλήθεια είναι πως το ρεφραίν είναι λίγο σάπιο και μπορούσε να δουλευτεί παραπάνω, αλλά πάλι δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις εφόσον όλος ο δίσκος είναι καλοδουλεμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι στο τέλος είναι Chopin Nocturne No. 2.

 

Απλά για να έχουμε αναφορές. Φυσικά οι άνθρωποι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ να πήγαν να το περάσουν δικό τους του τύπου "σιγά, ποιός θα το κάταλάβει", αφού το κομμάτι του Σοπέν είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ στους πιανίστες.

 

Το συγκρεκριμένο κομμάτι είναι αρκετά εππηρεασμένο απο Queen, και βέβαια απο πιο κλασσικά πρώτυπα, και αν σκεφτεί κανείς ότι τα 1/4 του κομματιού είναι "παρμένο" απο αλλού, τότε μπορούμε να πούμε ότι και τα άλλα 3/4 είναι επίσης "παρμένα" από αλλού, απλά σε διαφορετικά %.

 

Ναι, μου αρέσουν οι muse, ναι το συγκεκριμένο κομμάτι μου άρεσε επίσης, και ναι μου αρέσει ο τελευταίος τους δίσκος.

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχει πει και ο ιδιος οτι εχει μεσα κομματια απο σοπεν και απο ραχμανινοφ επισης..

 

ειναι τρελη παιχτουρα παντως

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου