Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρονικα drums alesis dm10- θα τα δούμε ποτε;;;


mpampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ειδα στο νετ εχει βγει ενα μαλλον αξιολογο και φτηνο (χιλιάρικο) σετακι ντραμς της αλεσις με χαρακτηριστικα αντιστοιχα των 2box και td-9 και με τα μοναδικα surge cymbals οπως και τα mylar heads,το dm10. Είμαι κάτοχος μιας Td-3 και θελω να κανω μια αναβαθμηση...στην αρχη σκεφτομουν μια καρτα ηχου σε συνδιασμο με ezdrummer..αργοτερα ειδα τα 2box ( μου λειπουν 1500 ευρω για να τα παρω...) και τελοw ειδα τα dm10.... αρκετα δελεαστικο αλλά κανένα καταστημα στην αθηνα δεν το φερνει και αν το φερει δεν θα το βγαλει για τεστ.... ετσι απευθυνομαι σε σας μηπως και κανεις σας τα εχει δει καπου, ή αν ειχε καποιο αντιστοιχο σετακι της αλεσις ωστε να μου πει αν ακουγεται πολυ ο ηχος απο τα πιατινια και τα pads....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Ξεθαψα αυτο το θεμα, γιατι με ενδιαφερει to Alesis Dm-10 και θελω να μου πειτε αν το εχει δοκιμασει κανεις, ειτε την Studio εκδοση ειτε την Pro με τα Surge Cymbals.

 

απο οσα διαβαζω στα ξενα φορουμ, ειναι πολυ αξιολογο σετ, με πολυ καλο ηχο κ πλουσιες δυναμικες, καμια γνωμη παιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαψα αυτο το θεμα, γιατι με ενδιαφερει to Alesis Dm-10 και θελω να μου πειτε αν το εχει δοκιμασει κανεις, ειτε την Studio εκδοση ειτε την Pro με τα Surge Cymbals.

 

απο οσα διαβαζω στα ξενα φορουμ, ειναι πολυ αξιολογο σετ, με πολυ καλο ηχο κ πλουσιες δυναμικες, καμια γνωμη παιδες?

 

Τα PADS ειναι ίδια με το dm5 απλα λιγο μεγαλυτερα σε διαμετρο...πραγματικα δερματα(mylar)...

αρκετα ρεαλιστική αισθηση...

Kατοχος προιοντων alesis...

Ta surge cymbals είναι ωραία(πραγματικα πιατια)..

Η alesis εχει το dynamic articulation σε ολες τις κεφαλες της...

Οποτε το θέμα δυναμικών δεν πάει περίπατο...

Βεβαια την κεφαλη dm10 δεν την έχω δοκιμάσει αλλά σίγουρα, πρέπει να είναι αξιόλογη, και δεν εχει να ζηλέψει και πολλα roland,τουλάχιστον από όσο διαβάζω στα χαρακτηριστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειδα στο νετ εχει βγει ενα μαλλον αξιολογο και φτηνο (χιλιάρικο) σετακι ντραμς της αλεσις με χαρακτηριστικα αντιστοιχα των 2box και td-9 και με τα μοναδικα surge cymbals οπως και τα mylar heads,το dm10. Είμαι κάτοχος μιας Td-3 και θελω να κανω μια αναβαθμηση...στην αρχη σκεφτομουν μια καρτα ηχου σε συνδιασμο με ezdrummer..αργοτερα ειδα τα 2box ( μου λειπουν 1500 ευρω για να τα παρω...) και τελοw ειδα τα dm10.... αρκετα δελεαστικο αλλά κανένα καταστημα στην αθηνα δεν το φερνει και αν το φερει δεν θα το βγαλει για τεστ.... ετσι απευθυνομαι σε σας μηπως και κανεις σας τα εχει δει καπου, ή αν ειχε καποιο αντιστοιχο σετακι της αλεσις ωστε να μου πει αν ακουγεται πολυ ο ηχος απο τα πιατινια και τα pads....

 

Δοκίμασε στο thomann...

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_pro_e_drum_kit.htm

 

Ελλάδα θα αργήσει να έρθει...

ασε που θα είναι ακριβότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nordic ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

επειδη δεν ειμαι drummer, αλλα κιθαριστας που εχω αχτι εδω κ χρονια να παρω drums και τα ηλεκτρονικα ειναι μονοδρομος για μενα για να γραφουμε ευκολα και φυσικα να εχουμε δικαιωμα προβας ολες τις ωρες ανεξαρτητως ωρας κοινης ησυχιας...

 

η alesis κατα τη γνωμη σου ειναι μια αξιολογη εταιρια με αρκετα καλα μοντελα για αγορα?

 

με ενδιαφερει πολυ η ευαισθησια στα χτηπιματα, η ποιοτητα στον ηχο οχι τοσο γιατι το πολυ πολυ το περναω με midi και σεταρω αλλους ηχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nordic ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

επειδη δεν ειμαι drummer, αλλα κιθαριστας που εχω αχτι εδω κ χρονια να παρω drums και τα ηλεκτρονικα ειναι μονοδρομος για μενα για να γραφουμε ευκολα και φυσικα να εχουμε δικαιωμα προβας ολες τις ωρες ανεξαρτητως ωρας κοινης ησυχιας...

 

η alesis κατα τη γνωμη σου ειναι μια αξιολογη εταιρια με αρκετα καλα μοντελα για αγορα?

 

με ενδιαφερει πολυ η ευαισθησια στα χτηπιματα, η ποιοτητα στον ηχο οχι τοσο γιατι το πολυ πολυ το περναω με midi και σεταρω αλλους ηχους.

 

Η alesis φυσικά και είναι αξιολόγη εταιρία...

Κοιταξε στην dm5 που ειμαι και κάτοχος υπαρχει το dynamic articulation...

Aυτο βεβαια υπάρχει και στην dm10...

Oι δυναμικές στο dm5 είναι αρκετα καλές...

Oπότε υποθέτω ότι στο dm10 θα είναι αν οχι το ιδιο, ακόμη καλύτερες...

Τωρα για τα samples...

Απλα αμα δεν σε ικανοποιούνε οι ήχοι περνεις ενα usb-midi interface...

Το dm10 υποστηρίζει συνδεση με pc....

Παρε ενα review εδώ....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πόσο άτυχος μπορεί να είμαι;

 

Πήγα σήμερα στον Καρατζιο στη Λάρισα για να κλείσουμε τα Alesis DM10 Studio Kit, μέσω Thomann.

 

Είχε 799e,μαζί με ένα δίμποτο και ένα σκαμπό θα το έπαιρνα από αυτόν με 980e.

Όλα καλά, όλα ωραία... δίνω και ένα 200άρι προκαταβολή, μπαίνουμε στο site... και λέει ότι δεν υπάρχει πλέον στους καταλόγους της Thomann!  :(

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_e_drum_kit.htm

 

Να καταργήθηκε δεν νομίζω, γιατί είναι καινούριο... δεν έχει ούτε 2 βδομάδες που βγήκε!

Φαντάζομαι θα το ξαναφέρουν, έτσι;  ???

Και ελπίζω να μην αλλάξουν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο άτυχος μπορεί να είμαι;

 

Πήγα σήμερα στον Καρατζιο στη Λάρισα για να κλείσουμε τα Alesis DM10 Studio Kit, μέσω Thomann.

 

Είχε 799e,μαζί με ένα δίμποτο και ένα σκαμπό θα το έπαιρνα από αυτόν με 980e.

Όλα καλά, όλα ωραία... δίνω και ένα 200άρι προκαταβολή, μπαίνουμε στο site... και λέει ότι δεν υπάρχει πλέον στους καταλόγους της Thomann!  :(

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_e_drum_kit.htm

 

Να καταργήθηκε δεν νομίζω, γιατί είναι καινούριο... δεν έχει ούτε 2 βδομάδες που βγήκε!

Φαντάζομαι θα το ξαναφέρουν, έτσι;  ???

Και ελπίζω να μην αλλάξουν την τιμή.

 

Φιλε μου έχεις Π.Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου