Προς το περιεχόμενο

Aπήχηση των Kiss vs. απήχηση των U2 στην Ελλάδα


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσένα όμως ποιο είναι το πρόβλημά σου? Και όχι, δεν είναι ούτε 5 ούτε 10 αυτοί που δεν ακούν την ευκαιριακή εμετική λαϊκοπόπ. Εκτός αν βάζεις όλα τα ελληνόφωνα είδη σε ένα καζάνι, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε...

 

 

Εντάξει δεν είναι 5-10 είναι όμως μειοψηφία... Και βάζω στο καζάνι την πλειοψηφία των Ελληνικών κυκλοφοριών είτε βαφτίζονται "έντεχνα" είτε "ροκ" είτε "καλή μουσική" έχοντας νοοτροπία κροκέτας. Αυτό είναι το πρόβλημά μου.

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η συζήτηση περί ελληνοφρένειας, μουσικής μας παιδείας και "κι αν είμαι ροκ μη με φοβάσαι" έχει τόσο σκοτωθεί σε δεκάδες προηγούμενα θρεντς που είναι ξεκάθαρο πως δεν θα συμμετάσχω ξανά (αυτό σας το λέω για να με παρακαλέσετε γονατιστοί να το κάνω  ;D ;D).

 

Edit: φαντάσου Relayer ότι τα παραπάνω τα έγραψα πριν ώρα και περίμενα να τα ποστάρω με το flood που ακολούθησε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τα eye-openers. Θα προτιμήσω να μελετήσω κάτι απο Joe Pass αν δεν σε χαλάει το επίπεδο.

 

 

ΥΓ - Κοίτα που τα εφηβικά pop idols δημιούργησαν και σχολή... I was made for loving you... babe! Διαχρονική κουλτούρα! Α ρε Σάκη, τι θα λένε οι ρουβίτσες σε 20 χρόνια...

 

 

Όχι δε με χαλάει μελέτα ότι θες εξάλλου "if it's too loud you're too old"...

Πάντως δε βαρέθηκες όλο jazzzzzzz??? Καλός ο Passalaqua δε λέω αλλά μόνο all that jazz???

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H grunge φταιει. επειδη κατεστρεψε το METAL.

 

Το ΜΕΤΑΛ το κατέστρεψαν τα άθλια βερνίκια της Βερνιλάκ. Οι Uσουρούμ είναι καλύτεροι από τους Ψιτ, διότι έχουν την επιτυχία "Το πεύκο του Ιούδα του ξεφτίλη".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση περί ελληνοφρένειας, μουσικής μας παιδείας και "κι αν είμαι ροκ μη με φοβάσαι" έχει τόσο σκοτωθεί σε δεκάδες προηγούμενα θρεντς που είναι ξεκάθαρο πως δεν θα συμμετάσχω ξανά (αυτό σας το λέω για να με παρακαλέσετε γονατιστοί να το κάνω  ;D ;D).

 

Edit: φαντάσου Relayer ότι τα παραπάνω τα έγραψα πριν ώρα και περίμενα να τα ποστάρω με το flood που ακολούθησε...

 

 

Μπράβο ρε ΟΥΑΟΥ, είσαι τόσο πολύ πιο μπροστά, σε αντίθεση με τη σύγχρονη Ελληνική μουσική παιδεία...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά.

1) Η U2 είναι μεγάλη μπάντα και εμπορικά και ποιοτικά.

2) Η σύγκριση με τους KISS ή με όποια άλλη μπάντα/καλλιτέχνη δεν έχει νόημα.

3) Οι μπάμιες δεν είναι φαγητό, εε σόρυ λάθος φόρουμ...

 

Στην συνέχεια,

1) Το αν ποιότητα και εμπορική επιτυχία πάνε μαζί, ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν ισχύει πάντα, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

2) Το ότι η προπώληση έχει ξεκινήσει από τώρα και ήδη έχουν πουληθεί εισητήρια είναι λίγο υπερβολικό.

3) Το ότι θα εξελιχθεί σε ένα lifestyle event παρά σε ένα μουσικό event είναι πάνω κάτω βέβαιο (κάμερες και δημοσιογράφοι του Star, εκτενείς ρεπορτάζ, ποιός πήγε, τι φόραγε κ.α.)

4) Το οτι θα πάει πολύς κόσμος χωρίς να έχει ιδέα από U2 παρά μόνο κανά with or without you, είναι και αυτό σχεδόν βέβαιο αλλά όχι και απαραίτητα κακό.

5) Το οτι σε κάποιους αρέσουν οι μπάμιες παραμένει μυστήριο, αλλά τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά  ;).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που μου αναγνωρίζεις πως είμαι πολύ μπροστά, αγαπητέ Ρελέ. Αν θες, παραδίδω και ιδιαίτερα μαθήματα πωςναεισαιπιομπροσταποτηνπλεμπολογίας και μουσικής ανωτεροτητας, ξερολίασης & σνομπαρίας φορ ντάμις. Κολ μι για να σου κάνω και χειρότερη τιμή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που μου αναγνωρίζεις πως είμαι πολύ μπροστά, αγαπητέ Ρελέ. Αν θες, παραδίδω και ιδιαίτερα μαθήματα πωςναεισαιπιομπροσταποτηνπλεμπολογίας και μουσικής ανωτεροτητας, ξερολίασης & σνομπαρίας φορ ντάμις. Κολ μι για να σου κάνω και χειρότερη τιμή.

 

 

Όχι δε θα πάρω ρε Ματωμένη Κυριακή που μοιάζεις με την καρδιά σου, πάω καλύτερα να ακούσω το Δέντρο του Τζόσουα. Άνσερ μι πλιζ με μήνυμα που συνέταξες πριν τη λειτουργία του noiz...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι, αποδείχθηκε πως έχουμε σαφώς ανώτερη μουσική παιδεία από τους Βούλγαρους  :)

 

 

Ναι, ακούμε εκτός από τα Ελληνικά σκυλάδικα και τα αντίστοιχα Βουλγάρικα...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου