Προς το περιεχόμενο

Aπήχηση των Kiss vs. απήχηση των U2 στην Ελλάδα


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα από την άλλη, γιατί δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο που ένα παρωχημένο συγκρότημα με πολύ συγκεκριμένο ύφος και μουσικό προσανατολισμό έχει λιγότερη απήχηση από ένα άλλο που παίζει ένα πιο δημοφιλές είδος μουσικής και έχει απείρως περισσότερα κομμάτια που είναι πασίγνωστα σε παγκόσμιο επίπεδο; ::)

Αυτό είναι το θέμα φίλε μου. ΔΕΝ είναι 1981, η μουσική και ο κόσμος έχουν αλλάξει από τότε, είτε μας αρέσει είτε όχι. Και οι Kiss δεν ακολούθησαν (ή δεν οδήγησαν) τις αλλαγές οπότε τι να λέμε...

 

 

Δε διαφωνώ με όσα λες μια κατάσταση περιέγραψα για να ξεφύγω λίγο από τις προηγούμενες απαντήσεις που μου άνοιξαν την όρεξη...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Αυτή είναι η μουσική παιδεία της Ελλάδας οπότε μη χαλιέσαι και τόσο πολύ φίλε Stinky...

Εδώ δίνεις ρέστα!  :o Από σήμερα θα μελετήσω τη δισκογραφία των Kiss, ένα -ένα τραγούδι μπας και ξεστραβωθούμε λιγάκι συνθετικά, ενορχηστρωτικά, λογοτεχνικά και τέλος πάντων πολιτιστικά.   ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΜΠΟΡΙΟ μετραει ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ πουλησει,και 100.000.000 αλμπουμ ΜΟΝΟ οι Duran Duran πουλησαν στα 80s (και μαλιστα μεσα σε...5 χρονια οπως πολυ σωστα λες) οταν οι KISS εχουν δωσει καμμια 80αρια μεχρι σημερα.....

 

Τα νουμερα ομως υπαρχουν παντου και λενε ΕΝΑ πραγμα

 

ΕΜΠΟΡΙΚΑ οι U2 ειναι ΠΟΛΥ πιο δυνατοι (και οχι σχεδον αποκλειστικα Αμερικανικη υποθεση οπως οι KISS) & αυτο εξηγει ΑΝΕΤΑ το φαινομενο "γιατι ολοι θελουν εισητηρια για τους U2?" (που ηταν αλλωστε και η αρχικη ερωτηση του thread starter)

 

τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου και δεν τα σχολιαζω (αν και οι KISS μπανταρα ειναι παιχτικα (γιατι...συνθετικα ειναι εντελως πασε πλεον) και τους εχω δει πολλες φορες ζωντανα στις ΗΠΑ οπου & καταδιασκεδασα ειναι η αληθεια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δίνεις ρέστα!  :o Από σήμερα θα μελετήσω τη δισκογραφία των Kiss, ένα -ένα τραγούδι μπας και ξεστραβωθούμε λιγάκι συνθετικά, ενορχηστρωτικά, λογοτεχνικά και τέλος πάντων πολιτιστικά.   ;)

 

 

Κάντο και να είσαι βέβαιος ότι θα αλλάξεις την απαξιωτική σου στάση και θα κερδίσεις πολλά, συνθετικά τουλάχιστον... Ξεκίνα με το Crazy Nights του 1987 και αν θέλεις καλλιτέχνημα άκου το music from the elder του 1981...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΜΠΟΡΙΟ μετραει ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ πουλησει,και 100.000.000 αλμπουμ ΜΟΝΟ οι Duran Duran πουλησαν στα 80s (και μαλιστα μεσα σε...5 χρονια οπως πολυ σωστα λες) οταν οι KISS εχουν δωσει καμμια 80αρια μεχρι σημερα.....

 

Τα νουμερα ομως υπαρχουν παντου και λενε ΕΝΑ πραγμα

 

ΕΜΠΟΡΙΚΑ οι U2 ειναι ΠΟΛΥ πιο δυνατοι (και οχι σχεδον αποκλειστικα Αμερικανικη υποθεση οπως οι KISS) & αυτο εξηγει ΑΝΕΤΑ το φαινομενο "γιατι ολοι θελουν εισητηρια για τους U2?" (που ηταν αλλωστε και η αρχικη ερωτηση του thread starter)

 

τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου και δεν τα σχολιαζω (αν και οι KISS μπανταρα ειναι παιχτικα (γιατι...συνθετικα ειναι εντελως πασε πλεον) και τους εχω δει πολλες φορες ζωντανα στις ΗΠΑ & καταδιασκεδασα)

 

 

Δε συνέκρινα εμπορικά τους KISS ούτε με τους U2 ούτε με τους Duran. Ούτε διαφώνησα με το ότι οι περισσότεροι θέλουν εισητήρια για τους U2. Είπα απλά γιατί κατά τη γνώμη μου συμβαίνει αυτό που ρώτησε αρχικά ο Stinky. Και επιμένω ότι η πλειοψηφία των παρευρισκομένων στο Live των U2 θα έχουν φάει friskies πριν πάνε...

Επίσης σου λένε κάτι συνθετικά πλέον και οι U2??? Σου άρεσε το τελευταίο πόνημά τους???

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα αυτο συμβαινει με ΟΛΑ τα μεγαλα ονοματα που ερχονται στην Ελλαδα & στους PINK FLOYD & STONES οποιος "εβλεπε φως εμπαινε μεσα γιατι ειχε καλα γκομενακια" ;D ;D σιγα μη βρεθουν στην Ελλαδα 80.000 ...ροκαδες....

 

(ποτε δε θα ξεχασω μια συναυλια του Ιαν Γκιλλαν οπου ο διπλανος μου ελεγε στο γκομενακι: "φοβερος ο.......ΝΤΥΛΑΝ δεν συμφωνεις?")

 

Επίσης σου λένε κάτι συνθετικά πλέον και οι U2??? Σου άρεσε το τελευταίο πόνημά τους???

 

παρα πολυ μου αρεσε (σε αντιθεση με τα 2 προηγουμενα που ηταν μαπα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιμένω ότι η πλειοψηφία των παρευρισκομένων στο Live των U2 θα έχουν φάει friskies πριν πάνε...

 

Εσένα όμως ποιο είναι το πρόβλημά σου? Και όχι, δεν είναι ούτε 5 ούτε 10 αυτοί που δεν ακούν την ευκαιριακή εμετική λαϊκοπόπ. Εκτός αν βάζεις όλα τα ελληνόφωνα είδη σε ένα καζάνι, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ποτε δε θα ξεχασω μια συναυλια του Ιαν Γκιλλαν οπου ο διπλανος μου ελεγε στο γκομενακι: "φοβερος ο.......ΝΤΥΛΑΝ δεν συμφωνεις?")

 

Εγώ ήμουν αυτός και σε ενημερώνω φίλε ότι το ΕΝΝΟΟΥΣΑ. Προσπαθούσα να εξηγήσω στη Καιτούλα ότι ο ΝΤΥΛΑΝ είναι φοβερός και όχι ο μπαρδαφέτσουλας ο ΓΚΥΛΑΝ που τρομάρα να του' ρθει. Τελικά - έτσι για να ξέρεις - η Καιτούλα πείσθηκε και μετά μου πρόσφερε το χυμώδες κορμί της με τρόπους που οι Κιτς θα αναγκαζόντουσαν να φτιάξουν κόνσεπτ άλμπουμ για να περιγράψουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα αυτο συμβαινει με ΟΛΑ τα μεγαλα ονοματα που ερχονται στην Ελλαδα & στους PINK FLOYD & STONES οποιος "εβλεπε φως εμπαινε μεσα γιατι ειχε καλα γκομενακια" ;D ;D σιγα μη βρεθουν στην Ελλαδα 80.000 ...ροκαδες....

 

(ποτε δε θα ξεχασω μια συναυλια του Ιαν Γκιλλαν οπου ο διπλανος μου ελεγε στο γκομενακι: "φοβερος ο.......ΝΤΥΛΑΝ δεν συμφωνεις?")

 

 

Ε τώρα τι να πω με δικαιώνεις... Πάλι καλά που δε σου 'πε "φοβερός αυτός που κάνει guest στο βίντεο κλιπ του Ρακιντζή"... Το ότι συμβαίνει όμως δεν πρέπει να μας κάνει λιγότερο ευτυχείς για τη μουσική μας παιδεία???

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κάντο και να είσαι βέβαιος ότι θα αλλάξεις την απαξιωτική σου στάση και θα κερδίσεις πολλά, συνθετικά τουλάχιστον... Ξεκίνα με το Crazy Nights του 1987 και αν θέλεις καλλιτέχνημα άκου το music from the elder του 1981...

Σε ευχαριστώ για τα eye-openers. Θα προτιμήσω να μελετήσω κάτι απο Joe Pass αν δεν σε χαλάει το επίπεδο.

 

 

ΥΓ - Κοίτα που τα εφηβικά pop idols δημιούργησαν και σχολή... I was made for loving you... babe! Διαχρονική κουλτούρα! Α ρε Σάκη, τι θα λένε οι ρουβίτσες σε 20 χρόνια...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου