Προς το περιεχόμενο

metronome export στο nuendo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είμαι σύντομος γιατί βιάζομαι να φύγω. Έχω γράψει κάτι οδηγούς για τύμπανα μαζί με τον κιθαρίστα της μπάντας και θέλω να τους κάνω mixdown μάζι με το μετρονόμο γιατί αυτός αλλάζει tempo πολλές φορές μέσα στο τραγούδι και τα έχω φτιάξει όλα μια χαρά. Θέλω να γράψουμε τύμπανα σε στούντιο και δεν ξέρω πως να κάνω export το μετρονόμο μόνο του ή σε mixdown. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν ξέρω πως γίνεται (και αν γίνεται) αυτό που λες, αλλά μπορείς να κάνεις το εξής: α) φτιάξε ένα midi track, β) βάλε εκεί ένα part των 4 τετάρτων γ) γράφοντας σε step mode γράψε μία μποτιά σε κάθε ένα από τα τέταρτα (ή όποιον άλλο ήχο θέλεις - εννοείται ότι πρέπει να στείλεις το midi track σε κάποιο vst όργανο με ήχους τυμπάνων) δ) κλωνοποίησε αυτό το part σε όλο το μήκος του arrangement.

 

Κάνοντας τα παραπάνω, θα πρέπει να έχεις έναν επαναλαμβανόμενο μετρονομικό ήχο για όλη τη διάρκεια του κοματιού. Επειδή είναι απλά ένα midi part, θα υπακούει στα tempo changes. Κάνοντας mute όλα τα υπόλοιπα tracks, θα κάνεις ένα export όπου θα προκύψει ένα audio αρχείο με περιεχόμενο αυτό που θέλεις.

 

Πως σου φαίνεται;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν νομίζω πως αυτό δεν γίνεται αλλά εάν γίνεται

 

Transport & Metronome Setup. Επέλεξε output.

 

Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω το μηχάνημά μου τώρα ούτε και πρόσβαση σε κάποιο άλλο.

 

Ένας σίγουρος τρόπος όμως είναι να κάνεις mute τα πάντα (ή ότι επιλέξεις) και να ηχογραφήσεις το μετρονόμο σε ένα κανάλι του project με το μικρόφωνο μπροστά στο ηχείο.

 

 

A, στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να ψάξεις για και metronome audio (όχι midi) output.

Ελπίζω να μη σε μπερδέψω γιατί όπως σου είπα εξ'αποστάσεως μόνο να μαντέψω μπορώ.

Ο δεύτερος τρόπος πάντως είναι ΟΚ αν και μου ακούγεται κουλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατος Eyeprotocol, αν και ψιλοκούραση να το κάνω για 9 κομμάτια, σωστή ιδέα. Εγώ στο ενδιάμεσο σκέφτηκα το εξής: Βάζω το wavelab από πίσω να γράφει οτι περνάει από την κάρτα ήχου και πατάω το play στο nuendo. Ωραίος και εγώ πιστεύω...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ εντάξει ένα κανάλι κιθάρας είναι και δεν έχω πρόβλημα latency. Γιατί να κάθομαι να γράφω τέταρτα MIDI? ¶σε που ο μετρονόμος του Nuendo μου φαίνεται πολύ καλύτερος από απλά τέταρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως μπερδεύτηκες φίλε

 

γ) γράφοντας σε step mode ....... δ) κλωνοποίησε αυτό το part σε όλο το μήκος του arrangement.

 

To latency δεν έχει καμία σχέση όποια διαδικασία και να ακολουθήσεις και στο μετρονόμοι απλά βάλε κάτι ανάλογο στη λούπα του στεπ για να τονίζεται το 1.

Για να είναι ευδιάκριτο στο ντράμερ όταν παίζει καλύτερα να βάλεις έναν ήχο σαν του μετρονόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Παρ'όλ'αυτά ποιο το πρόβλημα να το κάνω με το wavelab? Sorry αν στα πρήζω, απλά δε σε κατάλαβα. Προφανώς αν δε γίνεται αυτό που λέω θα προσπαθήσω έτσι όπως λέτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γράψεις στο step θα γράψεις μόνο ένα μέτρο (bar) και θα το βάλεις να παίζει σε όλο το κομμάτι. Μετά θα μιουτάρεις τα υπόλοιπα εκτός του vsti που παίζει την εν λόγω λούπα και θα κάνεις export. Έτσι απλά και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου