Προς το περιεχόμενο

προενισχυτης μικροφωνου? Ποιον??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια hello!! Τραγουδαω σε ενα μαγαζι, ταβερνουλα, κ εχς προβλημα με τον ηχο.. επειδη δεν εχω πολλη ενταση στην φωνη, οταν ανοιγω ενταση στο μικροφωνο αυτο αμεσως "αρπαζει" απο τα monitor κ ετσι δεν μπορω να δουλεψω.. Ενας προενισχυτης θα κανει δουλεια, η θα υπαρχουν τα ιδια προβληματα? θα μου βγαλει ενταση για πιο ξεκουραστη εργασια στη φωνη χωρις να μικροφωνιζει? κ αν ναι αν εχετε να μου προτεινετε  καποιον καλο και σχετικα οικονομικο.. μεχρι το πααααρα πολυ 300 euros, απλα για να κανω τη δουλεια μου.. ειναι για live. εχω ενa shure beta 58A. thnx a lot εκ των προταιρων!! ¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου και καλωςήρθες! ;D

 

Μπορείς να κάνεις περιγραφή του stage; Κυρίως, υπάρχουν μόνιτορ (ίσως και άκυρη ερώτηση, αλλά... ποτέ δεν ξέρεις). Και βέβαια, τα κύρια ηχεία του μαγαζιού, είναι πίσω σου; Ένας προενισχυτής δεν θα αλλάξει το θέμα του μικροφωνισμού αν τα ηχεία είναι σε τέτοια γωνία πίσω από το μικρόφωνο ώστε να "αρπάζει". Χμ. Δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο τρόπο να το περιγράψω.

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnxxx! :) loipon sto 1-1.5 metro kai pio psila apo emas exoume 5 mikra ixeia gia monitor kai apenanti alla 4 (2+2 diaforetika..) me liga logia ta ixeia einai mapa.. exw allaksei thesh 500 fores alla kai pali ta idia.. en tw metaksu oi mousikoi dunamwnoun entash organwn olh thn wra kai genikes sunepws egw eimai pali ston pato. me mia proenisxush tha dunamwsei i entash h pali tha mikrofonizei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα κόπο και γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Έτσι όπως ακούγεται το πρόβλημα είναι συνολικό και ο προενισχυτής απλά θα ενισχύσει τη φωνή σου, όπως και το μικροφωνισμό.

Μαλλον πρέπει να αλλάξετε λίγο τα 5 μικρά ηχεία από πίσω σας. Ενισχυτές έχουν τα όργανα; Και αυτοί θα πρέπει να αλλάξουν...

Είναι πολυσύνθετο το πρόβλημα, ηχολήπτης δεν υπάρχει (ακούω γέλια;);

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλύτερα έναν κομπρέσορα και βάλ' του το threshold λίγο πιο κάτω από εκεί που αρπάζει το μικρόφωνο. Θα σου ανεβάσει τα χαμηλά σε ένταση, άρα και τη μέση στάθμη, άρα θα ακούγεσαι περισσότερο (because we hear in averages), χωρίς σφυρίγματα. Αν έχεις πρόβλημα και όταν τραγουδάς δυνατά, τότε πες στους άλλους να χαμηλώσουν...

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry.. :/ ολοι βγαινουμε απο την κονσολα. τα ηχεια ειναι μπροστα μας ολα. πισω δεν υπαρχει τπτ, μονο ενας ωραιοτατος τοιχος.. :P οσο για ηχοληπτη ναι μπορεις να βαλεις τα γελια ελευθερα!! δεν υπαρχει φυσικα.. εχω να κανω με ανθρωπους ψωνια.. τελος παντων.. ο κομπρεσορας τι ειναι ακριβως? δεν εχω ιδεα απο αυτα και απλα θα ηθελα μια λυση στο υπαρχον και μονιμο θεμα αφου οι αλλοι δεν ειναι συνεργασιμοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομπρέσορας (compressor) παίρνει ένα ηχητικό σήμα και το συμπιέζει. Δηλαδή, φέρνει τις χαμηλές εντάσεις πιο κοντά στις υψηλές. Κι επειδή το ανθρώπινο αυτί ακούει το "μέσο όρο" ενός σήματος ή ενός ήχου γενικά, αυτό σημαίνει ότι με τη χρήση του κομπρέσορα ανεβάζεις ένταση, χωρίς να αλλάζει το μάξιμουμ της έντασης, το οποίο ορίζεις εσύ από τον κομπρέσορα επίσης.

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον ακουγεται αυτο..Δλδ πισευεισ οτι αυτο θα με βοηθησει? και ποσο κοστιζει νας κομπρεσορας? κ αν εχεισ να μου προτινεις κατι.. το θεμα ομως ειναι οτι οι χαμηλεσ μου ακουγονται πιο γεματες απο τισ ψηλες οι οποιες ειναι λιγο μονοτονες.. ισως ειναι και θεμα βαθους αυτο απο την κοσνολα.. αλλα, δεν υπαρχει κατι που να μου ανεβασει το συνολο της φωνης και να γινει καπως αισθητη η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό σου λέω. Θα ανέβει το σύνολο της φωνής, θα γίνει αισθητή διαφορά. Το μόνο που δεν θα αλλάξει θα είναι το μέρος που "τερματίζει" η ένταση (peak). Γύρω στα 100-150 ευρώ υπάρχουν πολλοί αξιοπρεπείς κομπρέσορες. Δεν θα ήθελα να σου προτείνω κάποιον επειδή δεν έχω ιδιαίτερη πείρα πάνω σε πολλά μοντέλα, πάντως (με επιφύλαξη) σου λέω τα εξής: όχι Behringer, ίσως Samson, ναι Alesis, Presonus.

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου