Προς το περιεχόμενο

...teleG.A.S.ter!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α ρε παλιοπαιδα τι μου κανατε...  ;D

 

νηπιοθεν Stratocaster_ακιας, νομιζω οτι πρεπει να εχω ΚΑΙ μια Tele...

 

ψιλοεπαιξα μια baja και μ'αρεσε, αλλα δεν εδωσα πολυ βαση στο οργανο γιατι τοτε δοκιμαζα ενισχυτη. (παντως θυμαμαι οτι δεν "με χαλασε", πραμα καλο γιατι πολλες φορες η πρωτη εντυπωση μετραει...)

 

σιγουρα θα ξαναπαω να τη δοκιμασω ενδελεχως...

 

Βεβαια, η αρχικη σκεψη ηταν για Warmoth total vintage με Callaham "σιδερικα" και τιποτα custom μαγνητες, ισως Don Mare 2324 (=dead on R.Buchanan "nancy" tone).

 

Αυτο θα μου βγει γυρω στο χιλιαρικο και θα παρει τουλαχιστον κανα 2-3 μηνες και βαλε μεχρι να ολοκληρωθει (με βαψιματα κλπ)

 

Τωρα, καθως το G.A.S μου μεταλασσεται, μου ηρθε η ιδεα να παρω μια baja και να βαλω ενα warmoth μανικι, γιατι δεν το μπορω καθολου το 9.5" radius. Και το πολυ πολυ να βαλω κανα σετακι Callaham compensated saddles (steel η brass).

 

Αν κανω κατι τετοιο ομως, θα πρεπει να "ξεφορτωθω" το stock μανικι γιατι αλλιως θα μου κοστισει σχεδον οσο μια partocaster.

 

Αν ηξερα οτι καποιος θα το παρει με τη μια, ειχα φυγει κιολας για Ζαχο....

 

 

Telecaster_αδες βοηθειαααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!..........

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρε μια ωραια και ελαφρια Baja και θα εισαι θεος,και εγω προτιμω το 7αρι radius αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν χαλασε και ο κοσμος με το 9αρι ;D

 

Παντως το μπρατσο της θα φυγει στο ebay σαν ζεστο ψωμακι....!

 

Το μονο που ισως χρειαστει η Baja αν εισαι και καλα "περιεργος" με το intonation ειναι ενα set compensated saddles των 10 ευρω... ;) ολα τα αλλα ειναι αψογα πανω της.

 

Τα Plates του Callaham δεν μου αρεσουν καθολου ,ειναι πολυ βαρια και πριμαρουν τον ηχο...χιλες φορες η στοκ γεφυρα της Baja.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πορτοκαλι φορουμ του νοιζ θα προσφερει στον superfunk στα προσεχη γενεθλια του μια Fender Baja telecaster, για να του φυγει ο καημος.

 

 

 

 

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic: @Superfunk, το έχω εδώ και καιρό απορία: τι στο καλό σου αρέσει από το 7άρι radius;

 

παιζεις πολυ πιο ευκολα ακκορντα και ρυθμικη κιθαρα,και "αγκαλιαζεις" καλυτερα το μπρατσο οταν παιζεις με "overthumb" στυλ. ;)

 

το'χω συνηθισει και τοσα χρονια..

 

γενικα 7αρι radius & 6100(super jumbo)  ταστα ειναι match made in heaven for me

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζεις πολυ πιο ευκολα ακκορντα και ρυθμικη κιθαρα,και "αγγαλιαζεις" καλυτερα το μπρατσο οταν παιζεις με "overthumb" στυλ. ;)

 

το'χω συνηθισει και τοσα χρονια..

Αληθεύει, αλλά τα bends με 9άρες σε τέτοιο radius είναι εξίσου δύσκολα με τα bends με 11άρες σε radius >9. Αν παίζεις πολύ με 7άρι radius, πιάνεις μετά κανονική κιθάρα και νομίζεις ότι είσαι ο Clapton...

 

γενικα 7αρι radius & 6100(super jumbo)  ταστα ειναι match made in heaven for me

 

Ευτυχώς που δεν σου αρέσουν και τα vintage τάστα γιατί θα με έστελνες εντελώς αδιάβαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα απο τι στιγμη που ο Buchanan,o Gatton,ο SRV & ο Hendrix επαιζαν με 7αρια (και τα bending τους ...καλουτσικα ηταν.. :)) δεν υπαρχει προβλημα (φτανει βεβαια η κιθαρα να ειναι σεταρισμενη ΣΩΣΤΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν κανω κατι τετοιο ομως, θα πρεπει να "ξεφορτωθω" το stock μανικι γιατι αλλιως θα μου κοστισει σχεδον οσο μια partocaster.

 

 

Δεν νομιζω να συναντησεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στο να πουλησεις το μανικι της Baja σου.............το καλυτερο σημειο των CP ειναι το μανικι.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μιλάς ρε φίλε.... χτες αγόρασα.... Εμένα μου πάει το 9άρι αν όμως είναι καλή η τιμούλα μπορεί να πάω και για μια ακόμη Tele...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου