Προς το περιεχόμενο

...teleG.A.S.ter!


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@alderbody, gιατί δε βάζεις το μπράτσο στις αγγελίες από τώρα (με την υποσημείωση ότι η κιθάρα δεν έχει ακόμα αγοραστεί) ώστε να το δουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι;

 

μπα απο τι στιγμη που ο Buchanan,o Gatton,ο SRV & ο Hendrix επαιζαν με 7αρια (και τα bending τους ...καλουτσικα ηταν.. :)) δεν υπαρχει προβλημα (φτανει βεβαια η κιθαρα να ειναι σεταρισμενη ΣΩΣΤΑ)

 

Αν είχαμε τα χέρια του SRV (ή, έστω, του Gatton  ;D) μάλλον δεν θα ήμασταν εδώ να συζητάμε για αυτά τα θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρε μια ωραια και ελαφρια Baja και θα εισαι θεος,και εγω προτιμω το 7αρι radius αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν χαλασε και ο κοσμος με το 9αρι ;D

 

Παντως το μπρατσο της θα φυγει στο ebay σαν ζεστο ψωμακι....!

 

Το μονο που ισως χρειαστει η Baja αν εισαι και καλα "περιεργος" με το intonation ειναι ενα set compensated saddles των 10 ευρω... ;) ολα τα αλλα ειναι αψογα πανω της.

 

Τα Plates του Callaham δεν μου αρεσουν καθολου ,ειναι πολυ βαρια και πριμαρουν τον ηχο...χιλες φορες η στοκ γεφυρα της Baja.

 

το 7.25" δεν το αλλαζω με τιποτα!... εμενα με βολευει σε ολα. με τα flat radii ψιλοχανομαι...    και οντως, δε συγκρινεται για overthumb_ιες...  ;)

 

σιγουρα αυτο που λες για το ebay ισχυει, αλλα δεν εχω πουλησει ποτε πραμα εκει και δεν θα εχω feedback, οποτε ισως δυσκολεψουν τα πραματα.

 

οκ, ξερω ατομο που το middle name του ειναι ...ebay  ;D  ισως βοηθησει αυτο...

 

Πολυ χρησιμη η αποψη σου για το πληρες bridge assembly του Callaham. Το αντιστοιχο για τα δικα μας χωραφια (Strat) ειναι ...πανακεια, αλλα για Tele ηθελα μια γνωμη.

 

Αν παρω, θα παρω μονο τα saddles του.

 

για Don Mare εχεις ακουσει/παιξει τιποτα?  Απλα ακουσα δειγματα (το μονο input μεχρι στιγμης, αλλα ακρως αναξιοπιστο...) και ειδα πολλες προτροπες απο Gear page.

 

Τα δειγματα ακουγονται οντως καλα και ...ζουμερα και δεν φαινεται να παιζει και πολυ hype...  

 

...θα δειξει....

 

για ακου τα δειγματα που δινει ο ιδιος

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να κολλαμε σε λεπτομερειες τυπου radius,αν σεταριστει καλα μια κιθαρα θα παιζει πανευκολα οτι radius και να εχει & οχι δεν χρειαζεται να εισαι ο Gatton για να κανεις ενα bend σε 7αρι radius ;)

 

Γενικα και αυτο ειναι ενας ακομα μυθος... ;)

 

Πρακτικα παντως δεδομενου οτι ενας κιθαριστας σε μια μπαντα που παιζει...τραγουδια (σε τετοια μπαντα παιζω και εγω) ,παιζει 99% ρυθμικη κιθαρα και 1%....μπεντιδια .. ;) :) το 7αρι βολευει κατα τη γνωμη μου πολυ περισσοτερο ;) προσωπικα οτιδηποτε πανω απο 10" με κουραζει (οπως με κουραζουν και τα πολυ λεπτα μπρατσα) μετα απο καμμια ωρα παιξιματος....

 

Αν παρω, θα παρω μονο τα saddles του.

 

μπα και αυτα υπερτιμημενα ειναι ασε που μερικες φορες γλυστρανε οι χορδες...τα καλυτερα ολων ειναι αυτα και ειναι παμφθηνα (τα φερνει ο Καγμακης απεναντι απο το Χημειο)

 

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/index.php?cPath=32_51

 

(εγω προτιμω τα αλουμινενια για την μι & την λα & τα ατσαλινα για τις υπολοιπες χορδες)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα απο τι στιγμη που ο Buchanan,o Gatton,ο SRV & ο Hendrix επαιζαν με 7αρια (και τα bending τους ...καλουτσικα ηταν.. :)) δεν υπαρχει προβλημα (φτανει βεβαια η κιθαρα να ειναι σεταρισμενη ΣΩΣΤΑ)

 

A K Ρ Ι Β Ω Σ ! ! !

 

με καλο σεταρισμα σηκωνεις μεχρι να βγει απο την αλλη και δεν εχεις κανενα προβλημα!

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Don Mare εχεις ακουσει/παιξει τιποτα?

 

δεν εχω ακουσει αλλα πρεπει να ειναι καλος....

 

γενικα στους τελε μαγνητες καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι...καλοι με τον απλουστερο τροπο..:

 

μετακινω το switch μεταξυ των 3 θεσεων και αν ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ το "κλανγκ" μεσα απο τους μαγνητες τοτε ειναι οντως αξιοπρεπεις ,ζωντανοι και αρκετα μικροφωνικοι ωστε να αξιζουν να μπουν στην τελε μου,αν δεν ακουγεται η αν δεν μικροφωνιζουν ελαφρα (τους τεσταρω μερικες φορες...τραγουδωντας απο πανω τους.. ;D :o :)) παμε για αλλους..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Don Mare εχεις ακουσει/παιξει τιποτα?

 

δεν εχω ακουσει αλλα πρεπει να ειναι καλος....

 

γενικα στους τελε μαγνητες καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι...καλοι με τον απλουστερο τροπο..:

 

μετακινω το switch μεταξυ των 3 θεσεων και αν ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ το "κλανγκ" μεσα απο τους μαγνητες τοτε ειναι οντως αξιοπρεπεις ,ζωντανοι και αρκετα μικροφωνικοι ωστε να αξιζουν να μπουν στην τελε μου,αν δεν ακουγεται η αν δεν μικροφωνιζουν ελαφρα (τους τεσταρω μερικες φορες...τραγουδωντας απο πανω τους.. ;D :o :)) παμε για αλλους..

 

χεχε.... οντως, το "κλανγκ" λεει πολλα. Το λατρευω οταν ακουγεται στις ηχογραφησεις του Buchanan...  :D

 

δυστυχως, για ναδιαπιστωσω αν παιζει "κλανγκ" με τους Don Mare θα πρεπει να τους αγορασω, οποτε πρεπει να βρεθει αλλη μεθοδος.....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μιλάς ρε φίλε.... χτες αγόρασα.... Εμένα μου πάει το 9άρι αν όμως είναι καλή η τιμούλα μπορεί να πάω και για μια ακόμη Tele...

 

αν και δεν εχω ιδεα απο τιμες, θα σε εχω υπ'οψιν μου αν τελικα παρω τη μπαχα.

 

πρεπει επειγοντως να παω να τη δοκιμασω...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δε βάζεις το μπράτσο στις αγγελίες από τώρα (με την υποσημείωση ότι η κιθάρα δεν έχει ακόμα αγοραστεί) ώστε να το δουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι;

 

γιατι ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν θα την παρω. αμα την παρω η αμα ειμαι σιγουρος για την αγορα, η ιδεα σου δεν ειναι καθολου ασχημη...

 

 

ας κανω μια προπονηση...

 

ΠΙΘΑΝΩΣ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΑΝΙΚΙ ΑΠΟ Fender Baja Telecaster αμεταχειριστο.

 

Κλειδια, nut, string tree και neck plate/βιδες μαλλον συμπεριλαμβανονται.

 

Τιμη αγνωστη (δεν εχω ιδεα....)

 

;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δε βάζεις το μπράτσο στις αγγελίες από τώρα (με την υποσημείωση ότι η κιθάρα δεν έχει ακόμα αγοραστεί) ώστε να το δουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι;

 

γιατι ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν θα την παρω. αμα την παρω η αμα ειμαι σιγουρος για την αγορα, η ιδεα σου δεν ειναι καθολου ασχημη...

 

 

ας κανω μια προπονηση...

 

ΠΙΘΑΝΩΣ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΑΝΙΚΙ ΑΠΟ Fender Baja Telecaster αμεταχειριστο.

 

Κλειδια, nut, string tree και neck plate/βιδες μαλλον συμπεριλαμβανονται.

 

Τιμη αγνωστη (δεν εχω ιδεα....)

 

;D  ;D  ;D

Πιθανη απαντηση:

Πιθανως να ενδιαφερομαι για αγορα η ακομα πιθανοτερα ισως για μια μελλοντικη ανταλλαγη οταν και αν καταληξεις οτι το warmoth compound 10-16 σου παει καλυτερα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου