Προς το περιεχόμενο

Σκυλάδικους ήχους και ρυθμούς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Καλώς ήρθες στο Noiz.

 

2. Αν και εμφανίστηκαν μπροστά σου όταν γράφτηκες, κάνε έναν κόπο αυτή τη φορά και διάβασε τους κανόνες. Γράφουμε μόνο ελληνικά!

 

3. Δεν θα μπορέσει κανένας να σε βοηθήσει με τις πληροφορίες που έδωσες. Κανένα MIDI keyboard δεν παίρνει ήχους ή ρυθμούς, μόνο MIDI δεδομένα μπορεί να δεχτεί. Για αυτά τα πράγματα υπάρχουν τα arrangers (αρμόνια) ή τα synths. ¶ρα πρέπει να μας πεις τι από τα δύο έχεις και ποιό συγκεκριμένα, π.χ. Korg PA-50.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος διατυπωσά πριν!Λοιπον.Εχω ρε φιλε μου ενα Midi m-audio 49e.

που το ήδη χρησιμοποιώ κανονικά με όλα τα προγράμματα(reason,nuendo,halion,kontakt κτλ) που χρησιμοποιούν Midi και γράφω τραγούδια.Το ερωτημα μου τώρα είναι ότι θέλω να βρώ sampler,(έχω κατι μπουζούκια,κλαρινα και αλλα)για να μπορώ να τα χρησιμοποιώ μέσα σ'αυτά τα προγράμματα.αυτό!!Έχω πάντως όλο το καταλληλο software για να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε ήχο σε οποιαδήποτε μορφή σε συνδυασμό με το midi και το PC μου.

 

Τέτοια πραγματα..ΣΚΥΛΑΔΙΚΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΡΥΘΜΟΥΣ ψάχνω(ειδικά ρυθμούς)αλλά δεν βρήκα τίποτα στο νετ!αφού βρηκά αυτό το site στην κουφα είπα θα ξέρουν τα παιδιά γι'αυτό ρωτάω!

 

 

Πιστεύω να εγινα σαφής αυτή την φορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις το halion, kontakt ποιο άλλο σαμπλερ να θες;

 

Θα ανοίξεις το cubase, σε αυτό θα ανοίξεις κάποιο από τα 2 sampler που έχεις, θα το φορτώσεις με τους ήχους που θες. Έπειτα θα θέσεις στο κανάλι του σαμπλερ ως Midi input το κοντρολερ σου και θα κάνεις δουλειά.

 

Edit: γράψε άκυρο με μπέρδεψε αυτό:

 

Το ερωτημα μου τώρα είναι ότι θέλω να βρώ sampler,(έχω κατι μπουζούκια,κλαρινα και αλλα)

Που μάλλον εννοείς ότι θες samples και όχι sampler

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

φίλε μου, όταν λες ρυθμούς... μήπως εννοείς σαν και αυτούς που έχουν οι
πληκτράδες, ως construction kits? Ίσως οι πληκτράδες του φορουμ να μπορούν να βοηθήσουν καλύτερα. Πάντως δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις κάποιους βασικούς ρυθμούς όπως ζειμπέκικα, ρούμπες και τσιφτετέλια.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες μάστορα.

Για σκυλάδικους ήχους υπάρχει ένα vst που λέγεται Fretted Instruments. Αυτό μέσα στους καλούς ήχους της ανατολής που έχει, έχει και κάτι μπουζούκια και μπαγλαμάδες, δεν ξέρω αν είναι και ό,τι καλύτερο, καθώς δεν γνωρίζω καλά τη μουσική που θες να παίξεις.

Για ρυθμούς ανατολής, θα σου πρότεινα το Darbuka της Wizoo (M audio πλέον) που λειτουργεί κι αυτό σαν vst instrument και έχει πολύ ζουμί.

Καλή επιτυχία

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες μάστορα.

Για σκυλάδικους ήχους υπάρχει ένα vst που λέγεται Fretted Instruments. Αυτό μέσα στους καλούς ήχους της ανατολής που έχει' date=' έχει και κάτι μπουζούκια και μπαγλαμάδες, δεν ξέρω αν είναι και ό,τι καλύτερο, καθώς δεν γνωρίζω καλά τη μουσική που θες να παίξεις.

[/quote']

Καλό είναι αλλά θέλει τρελό προγραματισμό για να φύγει η midi-λα :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την βοήθεια ρε παιδιά.ΟΚ εγω θα τα κατεβάσω τα φορτώνω στα vst του cubase και παιζώ.αυτά τα samper που είχα είναι λιγό μάπα,,εκτός από ένα μπουζούκι πολύ σπέσιαλ μου εγραψε ενα φιλαρακι,και από μια βιβλιοθήκη με sampler του korg m1 που είχα κατεβάσει.αυτό!γι'αυτό θελώ τετοια!

Κάτι αλλό...για ρυθμούς με συγχωρδίες(ακκομπανιαμέντα)που έχουν τα korg πχ που θα μπορούσα να βρω?χρησιμα και αυτά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαυτά τα samper που είχα είναι λιγό μάπα' date=',εκτός από ένα μπουζούκι πολύ σπέσιαλ μου εγραψε ενα φιλαρακι,και από μια βιβλιοθήκη με sampler του korg m1 που είχα κατεβάσει.αυτό!γι'αυτό θελώ τετοια!

Κάτι αλλό...για ρυθμούς με συγχωρδίες(ακκομπανιαμέντα)που έχουν τα korg πχ που θα μπορούσα να βρω?χρησιμα και αυτά!![/quote']

 

Ψιτ μην μπερδεύεις τα samples με τα sampler και μετά μας μπερδεύεις κι εμάς. Samples είναι οι ήχοι, που απ' ότι λες είναι μάπα. Sampler είναι το μηχάνημα hard ή soft που θα παίξει τα samples.

 

Α ναι... και μην αναφέρεσαι τόσο απροκάλυπτε σε κατεβάσματα...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράψε λάθος φιλε!

Το θέμα είναι ότι ψάχνω να βρώ ηχους(samples)και ρυθμούς (σε οποιαδήποτε μορφή).λαϊκούς όμως ...όχι ξένα και τέτοια! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου