Προς το περιεχόμενο

...teleG.A.S.ter!


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε μιλάω εδώ για το "τι πληρώνεις" (σε αυτό συμφωνώ μαζί σας), μιλάω καθαρά για τα specs και playability.

 

 

 

Θα έστελνα και καμία φωτό από τη νέα 335 μου, αλλά είναι κι αυτή υπερτιμημένο όργανο αμφιβόλου ποιότητος οπότε άσε καλύτερα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Superfunk, όλα συνηθίζονται μετά από λίγο καιρό και πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα shred-άρει με 7άρι radius, θα παίζει τζαζ με Schecter ή punk με ES-175, θα κάνει απίστευτα bends me 13άρες χορδές και action 1 εκατοστό κλπ. Μέσα σε όλα αυτά, υπάρχει όμως και μία κοινή λογική που λέει ότι "τα τάδε specs είναι λιγότερο  κατάλληλα από άλλα για το τάδε στιλ παιξίματος", και εγώ (όπως και άλλοι φαντάζομαι) προτιμώ μία κιθάρα που θα είναι από την αρχή όπως θέλω από μία που θα χρειαστώ καιρό για να συνηθίσω - εκτός αν είμαι ΤΟΣΟ κολλημένος με τη συγκεκριμένη κιθάρα για άλλους λόγους.

 

+66666666666666666666666666666666

 

Εκτός αν όλα αυτά είναι urban legends και αρκεί ένα setup για να κάνει και την παλιά μου ακουστική κιθάρα πιο ευκολόπαιχτη από μία ολοκαίνουρια PRS.  ::) ::) ::)

 

Eνα καλο setup κανει θαυματα........αλλα ακριβως οπως το ειπες...........και τον Αγιο Σεταπ  ;D να εχεις σαν guitar tech ποτε η παλια σου ακουστικη δεν θα γινει εξισου ευκολοπαιχτη απο μια καλα σεταρισμενη PRS.......Μην μπερδευουμε τη σημασια ενος καλου σεταπ με τη μεταφυσικη...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs ολα στο μυαλο ειναι...αν ο αλλος θελει να πιστεψει ..αυτο,θα το πιστεψει...δεν ειναι συμπτωση που εδω στο νοιζ κατα την ..συντριπτικη πλειοψηφεια ολες οι φτηνες κιθαρες πατανε τις ..ακριβες...μα ολες ρε παιδακι μου??? ;D

 

το all time classic που λεγεται ειναι το εξης:"χθες ημουν στο σπιτι του...σταροβα πχ και μου εδειξε την gibson es335 του...οντως πολυ καλη αλλα σας ορκιζομαι παιδια η δικια μου epiphone ακουγονταν 100 φορες καλυτερα και ειναι και στο 1/4 της τιμης της gibson...ασε που κατασκευαστικα η epiphone ηταν κλασεις ανωτερη!"

 

το παραπανω παραδειγμα οπως ειπα και πριν ισχυει ΠΑΝΤΑ εδω στο νοιζ σε ολα αυτα τα συγκριτικα τεστ... ;D

ειμαστε των ακρων πως να το κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εγώ, από το post του superfunk κατάλαβα ότι ήθελε να πει ότι γίνεται να παίξεις γρήγορα σε 7αρα ταστιέρα. Όχι ότι η 7άρα είναι καταλληλότερη για shredάρισμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω παίξει με τεραστία ποικιλία κιθάρων σε όλα τα επίπεδα τιμών(από 100 Ευρώ μέχρι και 3500) και έχω αναθεωρήσει δραματικά τις απόψεις μου περί ποιότητας και το τι πληρώνεις τελικά.

 

Σε θυμόμουν πιο ... large τύπο ;D

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ειλικρινά ;)  :)

Μου αρέσει που τελευταία έχουν "πέσει οι τόνοι" και είπα να πω μια λαλακιούλα ;D

 

Όσον αφορά το 7αρι radius και τα vintage specs, ομολογώ ότι κι εγώ ήμουν πολύ αρνητικά προκατειλημμένος, αλλά τελευταία που παίζω με την σωστά (ως προς το radius) σεταρισμένη Tele μου, και με βολεύει εξίσου με τις υπόλοιπες μου έχουν διαφορετικά radii... ;)

 

Δε λέω ότι θα ήταν η πρώτη μου επιλογή τα vintage specs, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο δραματική η διαφορά για να απορίψεις μια κιθάρα...

 

Τα 2 μου λεπτά (Σ.Σ. ελέυθερη μετάφραση του My 2 cents)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε θυμόμουν πιο ... large τύπο ;D

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ειλικρινά ;)  :)

Μου αρέσει που τελευταία έχουν "πέσει οι τόνοι" και είπα να πω μια λαλακιούλα ;D

 

εννοείται πως τα καλοπροαίρετα ‘πειράγματα’ και πλάκες  είναι καλοδεχούμενα :-*

εξακολουθώ να είμαι large στα tuners(sperzel),στους μαγνήτες(ήδη αγόρασα suhr v60’s), στα ηλεκτρικά και σε οσα χρήματα μου ζητήσει o μάστορας για ένα τέλειο αποτέλεσμα στο project που ετοιμάζω. 8)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ, από το post του superfunk κατάλαβα ότι ήθελε να πει ότι γίνεται να παίξεις γρήγορα σε 7αρα ταστιέρα. Όχι ότι η 7άρα είναι καταλληλότερη για shredάρισμα.  :)

 

Καμμια αντιρρηση....μπορεις να παιξεις blues και με bc rich......απλα καποιες φορες αυτο που διαχωριζει το μετριο απο το πολυ καλο ειναι η σωστη χρηση.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εγώ, από το post του superfunk κατάλαβα ότι ήθελε να πει ότι γίνεται να παίξεις γρήγορα σε 7αρα ταστιέρα. Όχι ότι η 7άρα είναι καταλληλότερη για shredάρισμα.  :)

 

Καμμια αντιρρηση....μπορεις να παιξεις blues και με bc rich......απλα καποιες φορες αυτο που διαχωριζει το μετριο απο το πολυ καλο ειναι η σωστη χρηση.

 

Σαφώς.  :)

 

( Π.χ. εγώ με τις bc rich παίζω μόνο jazz :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου