Προς το περιεχόμενο

VOX vs Line 6 vs DIGITECH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω μια πεταλιέρα η οποία θα χρησιμοποιηθεί σε προβούλες, σε "πεταχτά" session κλπ :D .

Είμαι τρομερά ευχαριστημένος με το rig που έχω στήσει αλλά για πρόβες κλπ δεν κάνει λόγω μεγέθους/βάρους. :D

 

Οπότε....

Από τις:

 

- VOX Tonelab / Tonelab SE

- Line 6 POD Live

- DIGITECH GNX4

 

ποιά μου προτείνετε και ΓΙΑΤΙ?? Την BOSS την αφήνω απ'έξω γιατί είχα στο παρελθόν την GT-6 η οποία δεν μου άρεσε καθόλου. (Ψηφιακίλα πολύ- Τουλάχιστον στα δικά μου τα αυτιά).

Δεν θέλω τρελά πράγματα απλά όσο το δυνατόν γίνεται από μια πεταλιέρα ζεστό ήχο.

 

Σας περιμένω... :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθησιουμε (οσο μπορει ο καθενας δλδ) γινε λιγο πιο συγκεκριμενος για το τι μουσικη παιζεις?

Αν και η απαντησησ ειναι να πας να τις ακουσεις μονος σου

Για να εχεις καταληξει στο rig που θελεις σημαινει παντως οτι ξερεις τι ηχους θες να πετυχεις οποτε οι γνωμες των υπολοιπων ειναι λιγο "περιττες"

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω Vox αλλά θα ρωτήσω το εξής...

Το distortion θα το έχεις απο την πεταλιέρα ή απο εξωτερικό πετάλι;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την BOSS την αφήνω απ'έξω γιατί είχα στο παρελθόν την GT-6 η οποία δεν μου άρεσε καθόλου. (Ψηφιακίλα πολύ- Τουλάχιστον στα δικά μου τα αυτιά).

Δεν θέλω τρελά πράγματα απλά όσο το δυνατόν γίνεται από μια πεταλιέρα ζεστό ήχο.

 

Αν η GT-6 δεν σου έκανε και θέλεις ζεστό ήχο, βουρ για tonelab. Κάτι σα μονόδρομος έχει γίνει. Η GT-8 έχει την ίδια ψηφιακίλα με την 6, αλλά είναι για τρελά γκάζια. Τη Digi δεν την έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την BOSS την αφήνω απ'έξω γιατί είχα στο παρελθόν την GT-6 η οποία δεν μου άρεσε καθόλου. (Ψηφιακίλα πολύ- Τουλάχιστον στα δικά μου τα αυτιά).

Δεν θέλω τρελά πράγματα απλά όσο το δυνατόν γίνεται από μια πεταλιέρα ζεστό ήχο.

 

Αν η GT-6 δεν σου έκανε και θέλεις ζεστό ήχο' date=' βουρ για tonelab. Κάτι σα μονόδρομος έχει γίνει. Η GT-8 έχει την ίδια ψηφιακίλα με την 6, αλλά είναι για τρελά γκάζια. Τη Digi δεν την έχω ακούσει.[/quote']

 

Συμφωνω με χιλια.Την εχω παθει και εγω με την GT 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους :wink:

 

Θα πω Vox αλλά θα ρωτήσω το εξής...

Το distortion θα το έχεις απο την πεταλιέρα ή απο εξωτερικό πετάλι;

 

Θα προτιμούσα από την πεταλιέρα. :? Βέβαια αν δώ τα σκούρα θα καταλήξω στο πιστό μου tri-ac ή jackhammer + double drive. :D μαζί με την πεταλιέρα.

 

Για να βοηθησιουμε (οσο μπορει ο καθενας δλδ) γινε λιγο πιο συγκεκριμενος για το τι μουσικη παιζεις?

Αν και η απαντησησ ειναι να πας να τις ακουσεις μονος σου

Για να εχεις καταληξει στο rig που θελεις σημαινει παντως οτι ξερεις τι ηχους θες να πετυχεις οποτε οι γνωμες των υπολοιπων ειναι λιγο "περιττες"

 

Ναι εννοείται ότι ξέρω τι ήχο θέλω. Βέβαια πάντα πειραματίζομαι και αυτό είναι κάτι που πιστεύω δεν θα τελειώσει ποτέ... :roll: Για να σου απαντήσω: Παίζω Neo-Prog κυρίως αλλά ο ήχος μου είναι κυρίως 80s Glam, πιο μουντός όμως, και πιό "μοντέρνος" κάπως, με στακάτα μπάσσα - λίγο scooped μεσαία και καραστρογγυλά γλυκά πρίμα. 8O 8O Τρέχα γύρευε δηλαδή... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος άλλος γνώμη?

Δεν έχω ακούσει ακόμα γνώμες για Line 6. :wink:

 

SF where are thou? 8O Μιλάμε για Tonelab εδω... :mrgreen:

 

Και κάτι ακόμα... Αξίζει τα παραπάνω λεφτά η Tonelab SE από την απλή? Ο ήχος είναι ο ίδιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tonelab είναι η μόνη πεταλιέρα που κατάφερε να με πείσει και να σταματήσω να χρησιμοποιώ το (βαρύ και άβολο στη μεταφορά) flight case με τα (πολυαγαπημένα) πεταλάκια μου.

 

Είναι εύχρηστο, λειτουργεί σαν τα πεταλάκια (δεν χρειάζεται να σώσεις χιλιάδες presets), και ναι έχει γλυκό ήχο!

 

Για το digitech δεν ξέρω, το POD το παλιό (φασόλι) που είχα για ένα φεγγάρι είναι "λίγο" σε σχέση με το tonelab.

 

Το απλό tonelab (όχι το SE) δεν το έχω δουλέψει ποτέ, θεωρώ αυτονόητο ότι είναι ολόιδιο ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος άλλος γνώμη?

Δεν έχω ακούσει ακόμα γνώμες για Line 6. :wink:

 

SF where are thou? 8O Μιλάμε για Tonelab εδω... :mrgreen:

 

Και κάτι ακόμα... Αξίζει τα παραπάνω λεφτά η Tonelab SE από την απλή? Ο ήχος είναι ο ίδιος?

 

για μενα το pod 2 ειναι καλυτερο απο το καινουριο.η gnx ειναι κατι σαν τη boss.το tonelab ειναι καλο αλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσανε καθολου τα καθαρα του.(οχι οτι τρελαινομαι με του pod δηλαδη).το προβλημα που εχεις (με τo μεγαλο και βαρυ rig)πιστευω οτι το εχουνε πολοι και ενας απο αυτους ειμαι και γω.εχω καταληξει τελικα να παρω ενα μικρο combo πχ. ενα peavey valve king 112 η εναν vc 15 και να κανω τη δουλεια μου με ενα ηχο που γουσταρω σαφως περισσοτερο απο ολα αυτα τα "μπρικια" και ας μην εχω "καθολου" εφε.[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου