Προς το περιεχόμενο

...teleG.A.S.ter!


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ, από το post του superfunk κατάλαβα ότι ήθελε να πει ότι γίνεται να παίξεις γρήγορα σε 7αρα ταστιέρα. Όχι ότι η 7άρα είναι καταλληλότερη για shredάρισμα.  :)

 

+10928736

 

παντως εδω που τα λεμε αν ειναι να τις....μετρησουμε.. ;D οι ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟΙ & ...μπενταδοτεροι...:) κιθαριστες ειναι οι country pickers και στην συντριπτικη τους πλειοψηφια με vintage tele παιζουν :) :) (και διορθωστε με οι....μεταλλοι ο Malmsteen πολυ ΓΡΗΓΟΡΟΣ δεν ειναι???και αυτος με 7αρα παιζει....:) )

 

δεν εχει καμμια σημασια ομως, στην τελικη οτι βολευει τον καθενα,παντως μεχρι πριν καμμια 10αρια χρονια ΚΑΝΕΙΣ δεν καθοταν να...μετραει το...radius της ταστιερας του προτιμουσε καλυτερα να.....ΠΑΙΖΕΙ..... :) :) :) 

 

εξαλλου μεχρι και το 1982 οποιος επαιζε με Fender με 7αρι radius επαιζε και δοξα τω θεω ....κανεις δε παραπονιοτανε για ...ελειψη ταχυτητας και

..δυσκολια.....

 

αν καποιος ομως εχει συνηθισει να παιζει με εναν τυπο κιθαρας δεν νομιζω να τον βολευει καλυτερα μια πιο "βελτιωμενη" ,στο κατω κατω τις γραφης το μονο που προσφερει μια flat ταστιερα ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ action κατι που ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ κιθαριστες ΔΕΝ τους βολευει για να παιξουν γρηγοροτερα αλλα ,και αυτο ειναι το σπουδαιοτερο,να κανουν bends....

 

 

 

και τον Αγιο Σεταπ  Grin να εχεις σαν guitar tech ποτε η παλια σου ακουστικη δεν θα γινει εξισου ευκολοπαιχτη απο μια καλα σεταρισμενη PRS.......Μην μπερδευουμε τη σημασια ενος καλου σεταπ με τη μεταφυσικη...........

 

ενννοειται οτι μια ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα δεν γινεται ποτε να παιξει τοσο χαμηλα και "ευκολα" οσο μια ηλεκτρικη κιθαρα αλλα αν το παμε ετσι και η...ΦΛΟΓΕΡΑ ευκολοτερα παιζει (δηλ.καταπονει λιγοτερο τα δακτυλα) απο οτι μια PRS.... ;D :) μη συγκρινουμε μηλα με ...περτικαλια ;D :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fenderiarhs ολα στο μυαλο ειναι...αν ο αλλος θελει να πιστεψει ..αυτο,θα το πιστεψει...δεν ειναι συμπτωση που εδω στο νοιζ κατα την ..συντριπτικη πλειοψηφεια ολες οι φτηνες κιθαρες πατανε τις ..ακριβες...μα ολες ρε παιδακι μου??? ;D

 

το all time classic που λεγεται ειναι το εξης:"χθες ημουν στο σπιτι του...σταροβα πχ και μου εδειξε την gibson es335 του...οντως πολυ καλη αλλα σας ορκιζομαι παιδια η δικια μου epiphone ακουγονταν 100 φορες καλυτερα και ειναι και στο 1/4 της τιμης της gibson...ασε που κατασκευαστικα η epiphone ηταν κλασεις ανωτερη!"

 

το παραπανω παραδειγμα οπως ειπα και πριν ισχυει ΠΑΝΤΑ εδω στο νοιζ σε ολα αυτα τα συγκριτικα τεστ... ;D

ειμαστε των ακρων πως να το κανουμε...

 

Ναι αυτο το εχω δυστυχως διαπιστωσει κι εγω............ζουμε σε ενα κοσμο που ανελιπως η epiphone σκοτωνει τη gibson, η squier τη suhr (ειπα την απαγορευμενη εταιρεια......τον αγιασμο γρηγορα  ;D ;D ;D ;D), το τσανταλη το chianti και η zastava την porsche  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Και εντρομος αναρωτιεμαι...........

 

cd_tsiamtsikas_01b.jpg

 

 

ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 + χρόνια που είμαι περίπου μέλος του νοιζ (αν θυμαμαι καλα)δεν διάβασα ποτέ κανένας (απτα ενεργά μέλη με συχνή συμμετοχή)να είπε πως μια squier πατάει μια custom shop κλπ κλπ..

το πάμε στο άλλο άκρο πάλι…

πάντως με όσους τεχνίτες έχω μιλήσει τον τελευταίο καιρό ακούω τα ίδια.

Αν κανεις τις απαραίτητες αναβαθμίσεις σε μια οικονομική κιθάρα δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα από μια πανάκριβη επώνυμη, γεγονός που διαπιστώνω και ο ίδιος δοκιμάζοντας δεξιά και αριστερά.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει και όπως την 'βρίσκει' στην τελική.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+123536

 

εμενα ας πουμε που  αυτη τη στιγμη κατα ΓΕΝΙΚΗ ομολογια ειμαι ο ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟΣ κιθαριστας σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την.....πολυκατοικια μου :) :) (στα υπολοιπα διαμερισματα κατοικουν ετοιμοθανατοι παραπληγικοι υπερηλικες με παρκινσον....:) και ο σκυλος μου και οι γυναικα μου εχουν παθει τενοντιτιδα...:)) με βολευει περισσοτερο στο...γρηγορο παιξιμο η Fender παρα η PRS....:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιός πατάει ποιόν και ποιά κιθάρα ποιάν, είναι κάτι που αρχίζει και τελειώνει στους...ιδιοκτήτες. Και στο βάθος της τσέπης τους. Από εκεί και πέρα, χοντρικά και ενδεχομένως λίγο μηδενιστικά, το Lada κάνει την ίδια δουλειά με το Audi και η Squier την ίδια δουλειά με την Huber.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να ενδιαφέρεται ο Τάκης για τα κρατήματα ενός Audi αν το Lada τον καλύπτει, δεν είναι υποχρεωτικό ο Fenderiarhs να αλλάζει bar magnets στους μαγνήτες του αν αυτοί που έχει τον ικανοποιούν, δεν είμαι υποχρεωμένος να ονειρεύομαι Soldano αν έχω βρει την ευτυχία σε έναν Laney.

 

Τα υπόλοιπα είναι πολύ ψιλά γράμματα, ΙΜΗΟ.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις τις απαραίτητες αναβαθμίσεις σε μια οικονομική κιθάρα δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα από μια πανάκριβη επώνυμη, γεγονός που διαπιστώνω και ο ίδιος δοκιμάζοντας δεξιά και αριστερά.

 

συμφωνω αλλα..οχι παντα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντρικά και ενδεχομένως λίγο μηδενιστικά, το Lada κάνει την ίδια δουλειά με το Audi και η Squier την ίδια δουλειά με την Huber.

 

 

εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο και δεν συμφωνώ καθόλου με τέτοιες απαξιωτικες απόψεις.

κακά τα ψέματα όμως, όλη η ιστορία για να έχει καλο playability μια κιθάρα είναι να κοπούν, να τοποθετηθούν, και να τριφτούν σωστά τα τάστα.(κάτι που διορθώνεται εύκολα από μάστορα της περιοχής μας)

 

δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να πληρώσω 45 Ευρώ για perloid pickguard της fender αφού  ενα aftermarket κοστίζει 19 δολάρια.(ούτε 15 ευρω)

 

με αυτά και με αυτά, φτάνει μια επώνυμη να κοστίζει οσο κοστίζει.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις τις απαραίτητες αναβαθμίσεις σε μια οικονομική κιθάρα δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα από μια πανάκριβη επώνυμη, γεγονός που διαπιστώνω και ο ίδιος δοκιμάζοντας δεξιά και αριστερά.

 

Μεγάλος λάθος φίλε μου!! Αυτό είναι από τις μεγαλύτερες αυταπάτες ever!!! Σόρυ που το λέω στεγνά αλλά ισχύει... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ μια δεύτερης διαλογής κιθάρα δεν θα έχει το ξύλο (το νουμερο 1, το ΠΑΝ στις κιθάρες) που έχει μια κιθάρα πρώτης τάξεως...Τον ήχο μπορεί να τον πλησιάσεις, να τον φτάσεις ποτέ...(γνώμη μου έτσι;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου