Προς το περιεχόμενο

Aλλαγή ηλεκτρικών/μαγνητών σε Gibson Les Paul Custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά !!

Εχω μια Gibson με Emg μαγνήτες,λέω να αλλάξω τα ηλεκτρικα & να την κρατήσω για πάρτη μου.

Γενικά είμαι Vintage τύπος,και θέλω παχύ γλυκό ήχο.

Για ρίχτε καμμιά ιδέα για μαγηνήτες & ποντεσιόμετρα.

Ευχαριστώ πολύ.

Gibson_Les_Paul.thumb.JPG.f8f129e106d7c0c5573d065e9fe3d5b1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

γνοριζω οτι εχεις να κανεις με πολυ καλα και ακριβα οργανα αλλα παρ'ολα αυτα θα σου προτηνω ενα φτηνο και παρα πολυ τιμιο σετακι μετρημενο και πολυ γλυκια χροια

τους λατρεψα

Alnico IV Classics Set - AC4

 

http://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html

 

http://www.dangleberrymusic.co.uk/p-61-tonerider-pickups-paf-bridge-humbucker-pickup-alnico-iv-4-pickup-in-nickel.aspx

 

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Μάκη, υποπτεύομαι πως έχετε πολύ μεγαλύτερη πείρα σε μαγνήτες από εμένα, εγώ πάντως βάσει των προτιμήσεων αυτών θα πρότεινα τους Bare Knuckle Mule, Black Dog ή τους Rebel Yell (νομίζω ότι κάποιους από αυτούς τους είχατε ήδη) και από ποτενσιόμετρα, switches, πυκνωτάκια κλπ. το φουλ και εξαιρετικό από κάθε άποψη κιτ της RS Guitarworks (πρέπει να το συζητούσαμε στα Απαντημένα). Υπάρχει σε vintage και modern έκδοση, η πρώτη με πιο ήπιο και γλυκό ήχο και η δεύτερη με πιο ακριβή και all around. Προσοχή όμως γιατί το πάντρεμα του vintage κιτ με "σκοτεινούς" μαγνήτες όπως πχ. οι Black Dog ίσως βγάλει πιο μουντό ήχο από αυτό που θέλατε. Υπόψιν επίσης ότι χωρίς covers οι μαγνήτες αυτοί πριμάρουν περισσότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Μάκη, υποπτεύομαι πως έχετε πολύ μεγαλύτερη πείρα γενικά σε τέτοιου είδους ακριβά όργανα, εγώ πάντως θα σας πρότεινα να ξαναβάλετε τους original μαγνήτες που φορούσε το όργανο (γιατί γι αυτούς σχεδιάστηκε) και έτσι έχει και την αρχική του αξία

"Les Paul has BurstBucker pickups on the Vintage Original ..."

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κατηγορηθεί πολύ οι Burstbuckers πως έχουν τόση σχέση με τον κλασσικό PAF ήχο όσο μια καινούργια Mustang με μια παλιά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα τους P-Rails με δυο push pull pots....

ή τους Stormy Monday.

Δική μου επιλογή θα ήταν οι Seth Lover.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κατηγορηθεί πολύ οι Burstbuckers πως έχουν τόση σχέση με τον κλασσικό PAF ήχο όσο μια καινούργια Mustang με μια παλιά...

Μάλλον (σίγουρα, επειδή τα συγκεκριμένα θέματα τα έχεις ψάξει πολύ) έχεις δίκαιο. Αλλά αυτό δεν αλλοιώνει (νομίζω) το τελικό αποτέλεσμα.

Η δικιά μου έχει τους Burstbuckers επάνω (Doublecut Pro), kαι σε βεβαιώνω ότι κανένας (και αρκετοί εδώ μέσα) όταν έπαιξαν δεν κάθησαν να σκεφτούν για τον κλασσικό PAF ήχο. Αντίθετα, βρήκαν τα χαρακτηριστικά που ζητά ο μάκης

dscn1606km4.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Pickups

 

Vintage+Fat:

 

1η επιλογή: Lindy Fralin 8.5 neck, 9.5 bridge

2η επιλογή: Sheptone AB Custom Set

 

Wiring: RS guitarworks vintage short shaft

 

caps: Luxe bumblebees (0.22 paper in oil).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου