Προς το περιεχόμενο

Γκρινια για τις μεταφορικες


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παμε στο ζητημα ωρας παραδοσης και συνενοησης. Το απολυτως σημαντικοτερο για μενα.

 

Παιρνω ενα επιπλο. Πληρωνω μια προκαταβολη. Τα αλλα οταν παραδοθει.

Η τοποθεσια παραδοσης ειναι στο χωριο μου.

Τους λεω: Δε μενω εκει, ειναι ολοκληρο ταξιδι. Δεν μπορω να παρω αδεια μια καθημερινη. Θελω παραδοση Σαββατο. Να εχω παει απο Παρασκευη, να ανοιξω, να αδειασω το χωρο, να περιμενω να ερθετε. Αλλα θα μου το πειτε 2-3 μερες πριν. Να εχω κανονισει με παιδια, σκυλια, φροντιστηρια, αυτοκινητο, γυναικα κλπ. Και μη και συμβει κατι και με ξεχασετε να περιμενω εκει...

- Ναι βεβαια κυριε.

 

Ε το αποτελεσμα ηταν:

Χτυπαει το τηλεφωνο.... [Αυστηρη φωνη] Που εισαστε κυριε; Εχει ερθει ο μεταφορεας (ειναι Πεμπτη πρωι) με το επιπλο και το συνεργειο των 2 ατομων να το μονταρουν/κουβαλησουν. Το σπιτι ειναι κλειστο. Δεν ειναι κανεις εκει. Θα σας περιμενουν για λιγο ακομα σε μια πλατεια στο χωριο...

 

 

Αγοραζω Η/Υ μεσω ιντερνετ. (2 φορες αυτο)

- Να παραδοθει σπιτι, αλλα μετα τις 3 το μεσημερι. Μονο τοτε μπορω.

- Κανενα προβλημα. Θα το βαλουμε στο τελευταιο δρομολογιο.

 

Και τις δυο φορες ηρθαν κατα τις 10 το πρωι. Και τις δυο μου τηλεφωνησαν. Και τις δυο τους ειπα να τα αφησουν στο υποκαταστημα τους που ειναι κοντα στο σπιτι μας. Και τις δυο περασα τελικα απο κει και τα πηρα εγω.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χτες επέστρεψα σπίτι μου στις 2 το μεσημέρι και βρήκα μηνυμα από την ACS που έλεγε ότι περασαν 13.45 για να μου παραδόσουν ένα φακελο. Τους καλεσα αμεσως στον αριθμό που αναφερόταν και μια πολύ βαριεστημένη φωνή με ύφος βολεμένου ή τελείως αδιάφορου για την εξυπηρέτηση μου (του πελάτη) που μου είπε ότι αύριο πάλι θα περάσουν και μου το'κλεισε.

 

Μάλλον οι υπάλληλοι της ACS περνάνε από σεμινάρια αγένειας όταν προσλαμβάνονται. Δεν εξηγείται αλλιώς, το γεγονός ότι αυτό που περιγράφεις μου συνέβη πολύ πρόσφατα κι εμένα, με την ACS Ιωαννίνων.

H συμπεριφορά της υπαλλήλου ήταν καρμπόν.

 

ΥΓ: ο evris ήταν τόσο συγχισμένος όταν ξεκίνησε το thread, που ξεχάστηκε και χρησιμοποίησε και τόνους, ενάντια στα πιστεύω του ;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris: Τι έκανες με τα παραπάνω παραδείγματα κακής παράδοσης; Δεν τους τα χωσες να ξεδώσεις;

 

ΥΓ: ο evris ήταν τόσο συγχισμένος όταν ξεκίνησε το thread, που ξεχάστηκε και χρησιμοποίησε και τόνους, ενάντια στα πιστεύω του ;D ;D ;D

Αν κ το θεμα πλέον μιλάει για κάτι που έχει νόημα να διαμαρτύρεται κανείς, συνεχίζω να γελάω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: ο evris ήταν τόσο συγχισμένος όταν ξεκίνησε το thread, που ξεχάστηκε και χρησιμοποίησε και τόνους, ενάντια στα πιστεύω του ;D ;D ;D

Ασε... δραμα... αποφασισα οτι θα βγει μεγαλο απο πριν και το εγραψα σε OpenOffice και δεν αντεχα να βλεπω ΚΑΘΕ λεξη κατσαρη. Μετα που το εφερα στη φορμα του νοιζ ηταν αργα... το κακο ειχε γινει

 

@Evilnye: Οχι, δε τους τα εχωσα... γιατι στο επιπλο ειχα ετσι και αλλιως το πανω χερι (αφου το ειχαν κατασκευασει αλλα δεν ειχαν πληρωθει για αυτο και ξαναηρθαν), ενω στους Η/Υ ειχα ηδη πληρωσει οποτε δε με επαιρνε για αγριαδες.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια φράσεις, στις τελευταίες γραμμές του πρώτου σου οστ, πρέπει να τα έγραψες εκ των υστέρων (στη φόρμα του ΝΟΙΖ) γιατί οι τόνοι πάνε περίπατο... ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια φράσεις, στις τελευταίες γραμμές του πρώτου σου οστ, πρέπει να τα έγραψες εκ των υστέρων (στη φόρμα του ΝΟΙΖ) γιατί οι τόνοι πάνε περίπατο... ;D

 

Με τρομαζεις με την παρατηρητικοτητα σου. Οντως ακριβως ετσι!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι υπάλληλοι της ACS περνάνε από σεμινάρια αγένειας όταν προσλαμβάνονται. Δεν εξηγείται αλλιώς, το γεγονός ότι αυτό που περιγράφεις μου συνέβη πολύ πρόσφατα κι εμένα, με την ACS Ιωαννίνων.

H συμπεριφορά της υπαλλήλου ήταν καρμπόν.

 

Ακριβως τα ιδια και Θεσσαλονικη! Ακριβως! Ειμαι συνδρομητης του National Geographic, και εδω και αρκετο καιρο η διανομη γινεται μεσω της ACS. Καθε μηνα ο ιδιος νταβας, ερχονται πρωι, λειπουν ολοι, αφηνουν χαρτακι. Οκ, λογικοτατο. Παιρνεις τηλεφωνο να κανονισεις να στο ξαναφερουν, τονιζεις ποιες ωρες εισαι διαθεσιμος, ερχονται παλι οταν λειπεις! Και ξανα μανα η ιδια ιστορια, με τους περισσοτερους υπαλληλους που απαντανε τα τηλεφωνα να σπανε ρεκορ αγενειας.

 

Το πιο κορυφαιο ομως που κανουν ειναι οταν σου λενε να πας να το παρεις ο ιδιος απο τα κεντρικα τους. Ειδικα οταν προκειτε για καποια συνδρομη περιοδικου, ειναι απλα να τρελαινεσαι! Πληρωνω συνδρομη για να μου το φερνουν στην πορτα μου και μου ζητανε να παω στην αλλη ακρη της πολης για να το παρω? Και δε παω στο περιπτερο απεναντι να το παρω? Για ονομα του θεου δηλαδη!

 

Αναφερομαι (και εμενω) στις συνδρομες περιοδικων καθοτι η ACS ειναι η εταιρεια που συνεργαζεται με τον εκδοτικο οικο Λαμπροπουλο και αλλους μεγαλους εκδοτικους οικους της χωρας, τουτεστιν υπευθηνη για τη διανομη ενος πολυ μεγαλου ποσοστου των εφημεριδων/περιοδικων της χωρας. Δε μπορει να λενε στον κοσμο "Περαστε απο εμας να παρετε το περιοδικο σας (για το οποιο πληρωνετε εξτρα να ερθει στην πορτα σας αντι να πατε μεχρι το περιπτερο απεναντι) γιατι (ΠΑΛΙ) δεν ηρθαμε την ωρα που μας ειπατε !! "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδου και τα δικα μου παραπονα απο τις ελληνικες μεταφορικες:

 

1. Ιδιωτικη ACS: για οποιαδηποτε αντικαταβολη εκταμιευει το ποσο της αντικαταβολης μετα απο 20 (ολογραφως είκοσι) ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ημερες. Ητοι στελνεις κατι με αντικαταβολη σημερα και παιρνεις τα χρηματα σου μετα απο 1 (ολογραφως ενα)  μηνα. Υποθετω δε οτι ειναι μια παρα πολυ καλη μεθοδος για να τοκιζονται οι αντικαταβολες ολης της χωρας επι ενα μηνα. Μεσος χρονος για την ιδια διαδικασια μεσω ΕΛΤΑ γυρω στις 5-10 ημερολογιακες ημερες.

 

2. Ιδιωτικη Γεν. Ταχυδρομικη. Αδυναμια παραδοσης σε απογευματινες ωρες. Κυριε οι διανομεις μας δεν κανουν παραδοσεις μετα τις 4. Αν επιχειρησεις να τους πεις να στο φερουν στη δ/νση του γραφειου σου δε, σου λενε οτι δεν μπορουν οι ιδιοι να αλλαξουν την δ/νση παραδοσης....Για την ιδια διαδικασια οι ταχυμεταφορες των ΕΛΤΑ κανουν τουμπες και μου φερνουν με ακριβεια δευτερολεπτου δεμα απο 0,1cm εως και θηριωδων διαστασεων και βαρους δεκαδων κιλων σε χωρο και ωρα που τους υποδεικνυω

 

Για ολες τις ανωτερω περιπτωσεις και οσες φορες ειχα την ατυχια να χρειαστει να ειμαι παρων στα γραφεια τους, η εξυπηρετηση, η ευγενεια και οι ρυθμοι εργασιας δεν με απογοητευσαν ποτε.....ηταν καθαρα ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

 

ΕΥΤΥΧΩς ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ.

 

Και μια και ταξιδευω αρκετα ευχαριστως οποτε θελετε να σας πω και τις εμπειριες μου με ελληνικους ιδιωτικους (πολυβραβευμενους) αερομεταφορεις (και αυτοι μεταφορεις ειναι). Μπροστα στις Ελληνικες ιδωτικες αεροπορικες η (πρωην) ολυμπιακη μου φανταζει πλεον ως EMIRATES.

 

Kαι επειδη σιγουρα καποιοι θα βιαστουν να πουν οτι εθελοτυφλω και υποστηριζω το ελληνικο δημοσιο, με τα παραπανω το μονο που θελω να πω ειναι οτι ο ελληνας, δημοσιος ή ιδιωτικος θελει (και το πετυχαινει) να δουλευει σαν δημοσιος.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πάντως καλώς ή κακώς, όσες φορές έχω παραλάβει (γιατί δεν έχω στείλει ποτέ) κάτι από ΕΛΤΑ ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αφού τους έλεγα τι ώρες μπορώ και ερχόντουσαν εκείνη την ώρα... Με ιδιωτική 2-3 φορές που είχα παραλάβει έτρεχα πάντα στον κηφισό ή στην βουλιαγμένη για να παραλάβω το πακέτο!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου