Προς το περιεχόμενο

Αποψη για θηκες thomann?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός  ;)

 

Με τη θήκη τώρα τι γίνεται  :(

 

Δυστυχώς, αν δεν έχεις απόλυτα έγκυρες πληροφορίες για το μέγεθος της θήκης τότε θα πρέπει να δοκιμάσεις θήκες μονος σου και να δεις τι γίνεται...

Η duesenberg έχει τη δική της βαλίτσα και άρα δεν έχω πρόβλημα (αν και χρειάζεται ακόμα και εκεί η περιστροφή για να μην πιέζει το τρέμολο η θήκη) και η θήκη της sg (που πλεον έχει το duesenberg τρεμολο) δεν την χωράει πλέον....

Εγώ χρησιμοποιώ μαλακές θήκες, όχι όμως αυτές που ειναι σκέτο πανί, αλλά αυτές που έχουν κάποιο υλικό (φελό νομίζω) και έτσι λύνω το πρόβλημα.... τώρα αν χρειαστεί να μεταφέρω την sg σε σκληρή θήκη, θα πρέπει να βρω κάποια λύση....

Είσαι σίγουρος πως αν βγάλεις το τρεμολο arm δεν κλείνει η θήκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν 8 μήνες επέστρεψα κιθάρα στο θωμά και δεν πλήρωσα τίποτα.

 

θα εννοεί πως είναι "δωρεάν" μόνο για Γερμανία...

και από τις άλλες χώρες πληρώνει τα μεταφορικά ο αγοραστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, αν δεν έχεις απόλυτα έγκυρες πληροφορίες για το μέγεθος της θήκης τότε θα πρέπει να δοκιμάσεις θήκες μονος σου και να δεις τι γίνεται...

Η duesenberg έχει τη δική της βαλίτσα και άρα δεν έχω πρόβλημα (αν και χρειάζεται ακόμα και εκεί η περιστροφή για να μην πιέζει το τρέμολο η θήκη) και η θήκη της sg (που πλεον έχει το duesenberg τρεμολο) δεν την χωράει πλέον....

Εγώ χρησιμοποιώ μαλακές θήκες, όχι όμως αυτές που ειναι σκέτο πανί, αλλά αυτές που έχουν κάποιο υλικό (φελό νομίζω) και έτσι λύνω το πρόβλημα.... τώρα αν χρειαστεί να μεταφέρω την sg σε σκληρή θήκη, θα πρέπει να βρω κάποια λύση....

Είσαι σίγουρος πως αν βγάλεις το τρεμολο arm δεν κλείνει η θήκη?

 

Ναι δυστυχώς δεν χωράει. Πιέζει αρκετά το τρέμολο και πάλι δεν κλείνει καλά.

Αν δεν κάνει αυτή του Θωμά μάλλον με βλέπω να κατευθύνομαι προς την αγορά μαλακής θήκης. Το θέμα είναι όμως η μεταφορά. Στις σκληρές ξέρεις ότι και κάτι την χτυπήσει το εσωτερικό θα παραμείνει ασφαλές. Με τις μαλακές όμως παίζει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μαλακές όμως παίζει πρόβλημα...

 

Αν πάρεις καλή μαλακή θήκη, μάλλον θα έχεις μικρότερα προβλήματα απ'όσα με μια φτηνή σκληρή.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εννοεί πως είναι "δωρεάν" μόνο για Γερμανία...

και από τις άλλες χώρες πληρώνει τα μεταφορικά ο αγοραστής

 

H συγκεκριμένη που επέστρεψα είχε κάποια θέματα με το finishing, οπότε την πήραν πίσω με δικά τους έξοδα από Αθήνα και μου έστειλαν άλλη μετά.

 

Στην περίπτωση που επιστρέφεις κάτι απλά επειδή τελικά δεν σου κάθησε (δηλ. δεν έχει κάποιο πρόβλημα), τότε πληρώνεις τα μεταφορικά. Απ'ότι ξέρω όμς, αν χρησιμοποιήσεις τον κωδικό του Thomann με την UPS θα πληρώσεις το στάνταρ κόστος των 15-20 Ευρώ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις καλή μαλακή θήκη, μάλλον θα έχεις μικρότερα προβλήματα απ'όσα με μια φτηνή σκληρή.  ;)

 

Μαλακή θήκη έχω αυτήν

 

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_gigbag_strattele.htm

 

για την δεύτερη κιθάρα μου αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο ασφαλείας...

 

Καμιά άλλη από Θωμά τι μου προτείνετε?(έχω και κάποια άλλα πράγματα στο καλάθι οποτε να πάρω και θήκη από κει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Broxopios, εγώ την πήρα την εν λόγω θήκη. Ας μου δώσει κάποιος έναν τρόπο να μετρήσω τη θήκη ενώ είναι κλειστή και θα postarω το αποτέλεσμα.

 

Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο.  ;D

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνοιξε ένα μέτρο με ελατήριο λίγο και κλείδωσέ το.

αυτα νομίζω αν τα σπρώξεις ενώ είναι κλειδωμένα μαζεύουν...

ε βάλ'το όρθι στη θήκη, κλείσ'τη και άνοιξέ τη....

λογικά θα δεις τι απόσταση έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 σκληρές θήκες Les Paul και 1 βαλίτσα για πεταλιέρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ειδικά για Les Paul, να μην έχεις σκληρή θήκη δεν το θεωρώ και ό,τι καλύτερο. Όχι τόσο στη συντήρηση όσο στη μεταφορά. Πιστεύω ότι λόγω του βάρους και του σχήματος είναι πιο επιρρεπής σε σημαδάκια αν την χτυπήσεις κάπου κατά τη μεταφορά σε σχέση με άλλες κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Broxopios, εγώ την πήρα την εν λόγω θήκη. Ας μου δώσει κάποιος έναν τρόπο να μετρήσω τη θήκη ενώ είναι κλειστή και θα postarω το αποτέλεσμα.

 

Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο.  ;D

 

Μία άλλη πρόταση, καθώς είναι ανοιχτή μέτρησε το ύψος από το ένα μέρος και ύστερα το ύψος από το άλλο και φαντάζομαι κάνοντας πρόσθεση θα έχουμε το αποτέλεσμα.

 

Αναμένω λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου