Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτημα: Αν αρχίσει κάποιος να κατουράει μέσα στο μαγαζί, ο μαγαζάτορας δεν μπορεί να του επιβάλει να μην το κάνει; Ποιος να τρέχει στην τουαλέτα τώρα...;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ είμαι καπνιστής.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν γνωρίζω το στάτους της νομοθεσίας.

Κάτι άκουσα οτι απαγορεύεται και εντος αυτοκινήτου όταν υπάρχει μέσα και παιδί.

Σέβομαι τους αντικαπνιστικούς χώρους και τους δίπλα μου τους οποίους και ρωτάω αν τους ενοχλεί και αν είναι εντάξει δεν ξεπερνάω κι εγώ τα όρια.

Το ποιόν της νομοθεσίας δεν ξέρω κατά πόσο ''προστατεύει'' την υγεία των πολιτών και ποιες παραμέτρους πίσω απο αυτό εξυπηρετει.

Και στην τελική ποιους επαγγελματιές εξυπηρετει..οπως καζινο...μεγα κέντρα διασκέδασης.

Επιλέγω ΕΓΩ που θα διασκεδασω και που θα παω και που θα καπνισω,για ΜΕΝΑ χωρίς να είμαι βάρος στον σεβαστό διπλανό μου.

Τωρα για την δική σου αγανάκτιση,δεν μπορώ να σε νιώσω,δεν ειμαι καταστηματάρχης,δεν είμαι η τσέπη σου ούτε ο τζίρος σου, καλά κάνεις και βγαίνεις να τα πεις και να τα συζητήσεις.Μήπως θα έπρεπε να μαζευτείτε όλο το ''συνδικάτο'' και να πειτε τις ιδέες και τους τρόπους αντιμετώπισης?

Και κάτι δεύτερον.....έχετε ήδη ασκήσει έφεση σχετικά με τα αντικαπνιστικά μέτρα,η οποία είναι σε τι κατάσταση?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορητός ιονιστής...ή καλαμάκια λεμε.

Δεν ρώτησα τον τρόπο.

Ρώτησα αν θα πρεπε να απαγορευτεί αν οι καπνιστές δεν έβλαπταν κανέναν άλλο.....

 

Ο νόμος είναι νόμος και είναι νόμος παντού.

Αν μπορεί το Farranacoush στην Ιρλανδία, μπορεί και η Κοζάνη στην Ελλάδα.

Τα σιγά σιγά και με βαζελινη τα ακούω βερεσέ.

Η το κάνουμε ή τραλαλά σφυράμε.

Εξάλλου το αναμασάμε εκατό χρόνια τώρα αλλά ήμασταν πάντα "ναιαιαια σιγά τωρα στην Ελλάδα που ....."

Δηλαδή τώρα τι; Να φτιάξουμε άλλη μια δεκεατία προσαρμογής;

Ή να φτιάξουμε χρονοδιαγράμματα σαν αυτά που κάνουμε για να κόψουμε το κάπνισμα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για τους νόμους είμαι υπερ. Κατά είμαι στα παραθυράκια των νόμων.

Πρόστιμα όμως και φυλακή δεν βλέπω να πηγαίνει κανείς.

όχι για το τσιγάρο μόνο...αλλά και για πολλά ''άλλα κόλπα''.

 

''''''νομοθεσία'''''''' υπάρχει μέχρι και για τις εξατμίσείς και για τα πολλά db στα αυτοκίνητα/ηχορρύπανση...

Για πήγαινε Μπουρνάζι για καφέ...

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα: Αν αρχίσει κάποιος να κατουράει μέσα στο μαγαζί, ο μαγαζάτορας δεν μπορεί να του επιβάλει να μην το κάνει; Ποιος να τρέχει στην τουαλέτα τώρα...;

 

Το να βγάλεις την μαλαπέρδα  ;D δημόσια δεν είναι μόνο νομικά αλλά και κοινωνικά κατακριτέο αρα εδω ο μαγαζάτορας δεν θα αντιδράσει ως υπερασπιστής του νόμου, είπαμε δεν έχει την δύναμη όπως και κανένας πολίτης άλλωστε, αλλά ως απλά ενοχλημένος και ως υπέυθυνος του χώρου. Άσε που μάλλον θα αντιδράσουν και οι πελάτες πολύ πρίν.

Δεν είναι σωστή η αναλογία αυτή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί το Farranacoush στην Ιρλανδία, μπορεί και η Κοζάνη στην Ελλάδα.

 

Όχι δεν μπορεί  ;D

 

Πάντως σαν περιστασιακός καπνιστής χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν μαγαζιά που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να ακολουθήσουν τον νόμο περί καπνίσματος παρά τη γενική ανταρσία που επικρατεί. Στην τελική πολύ φοβάμαι ότι το εθιμικό δίκαιο (φραπές μετά τσιγάρου) θα ακυρώσει de facto τη νομοθεσία περί καπνού και ο νόμος θα καταστεί ανενεργός! Κάτι σαν τις πινακίδες στα ποδήλατα δηλαδή.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα: Αν αρχίσει κάποιος να κατουράει μέσα στο μαγαζί, ο μαγαζάτορας δεν μπορεί να του επιβάλει να μην το κάνει; Ποιος να τρέχει στην τουαλέτα τώρα...;

 

Αν καπνίζει κόσμος στο κατάστημα εν γνώση του, τους κάνει συστάσεις και τον αγνοούν τότε είναι υπεύθυνος αν δεν καταγγείλει ο ίδιος το γεγονός στις αρμόδιες αρχές (μη με ρωτήσεις που).

 

 

Καλώς ή κακώς η γενική απαγόρευση του καπνίσματος είναι άλλη μιαπερίπτωση όπου αργήσαμε να εναρμονιστούμε με την υπόλοιπη Ε.Ε. και πλερώνομε ΠΡΟΣΤΙΜΑ. Τώρα πως θα βγει άκρη με τα μαγαζιά είναι άλλη μια ιστορία καθημερινής τρέλας του να διατηρείς επιχείρηση στην Ελλάδα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι συζητάμε?

Απαγόρευση του καπνίσματος.

Ολική απαγόρευση του καπνίσματος.

Νομοθεσία. Τέλος.

Όποιος θέλει να καπνίσει στους ιδιωτικούς του χώρους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου