Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω sorry αλλά δεν αντεχω τοσες ωρες (η μαλλον αντεχω αλλά δεν περναω καλά).

τι κρίμα που δεν θα σε δούμε στο Open Day.... ;D ;D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ειναι καθαρα θεμα παιδιας φίλε οταν πας στο super market Καπνιζεις?  ή οταν πας στον γιατρό η μπαινεις σε φαρμακειο?

 

δεν καθομαι 3 ωρες στο φαρμακειο

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην καταντίσει το θέμα προσωπική συζήτηση.

ο Yannis εξέφρασε την άποψη του όπως κι εμείς και όπως ο καθένας άλλος συμμετέχει εδώ.

Μην το κανουμε προσωπική συζήτηση.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κρίμα που δεν θα σε δούμε στο Open Day.... ;D ;D :D

 

δεν την γλυτωνετε.......εκτος και αν φαω πορτα :(  ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την γλυτωνετε.......εκτος και αν φαω πορτα :(  ;D ;D

Eδώ δεν τρώει πόρτα....ο Λαζάνης!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όλα αυτά είναι εμπόριο. Και τί εννοώ?

 

Α)

Κυβέρνηση: Α, Ωραία. Αντικαπνιστικός νόμος! Να μία καλή δικαιολογία να κόψουμε μερικά προστιματάκια, να δείξουμε στους ευρωπ"ε"ους τι καλοί που ήμαστε και οτι σκεφτόμαστε και τον μη καπνιστή συνάνθρωπό μας, ε, συγγνώμη τον μη καπνιστή φορολογούμενό μας.

 

Β)

Τόσα χρόνια έχει μπαφιάσει η χώρα (και όχι μόνο η Αθήνα) απ'τα καυσαέρια.

Diesel φορτηγά, ταξί και κάθε λογής επαγγελματικό όχημα περνάει δίπλα απο σχολεία, παιδικούς σταθμούς, νοσοκομεία, γηροκομεία κλπ Βάλε και 2-3 αμαξάκια ανά οικογένεια να κινούνται καθημερινά πάνω-κάτω, τα ταλαίπωρα μηχανάκια έχουν και αυτά την ευθήνη τους (μικρή αλλά έχουν).

Γιατί δε γίνετε κάτι να φύγουμε απ'τη βενζίνη και το πετρέλαιο? Δεν τους συμφέρει οικονομικά φυσικά, άσε που όποια χώρα έκανε κίνηση για εναλλακτικές μορφές καυσίμων, πήγε άπατη κάθε προσπάθεια. Εδώ βλέπε Γερμανία που όλη η χώρα έχει μόλις 6 ή 7 βενζινάδικα που παρέχουν υδρογόνο.

Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα οεο? Τυχαίο? Δε νομίζω.

 

Γ)

Σώστε τον πλανήτη!!! Να έχετε οικολογική συνείδηση!!!...Φωνάζουν όλοι.

Και τι γίνετε?

Πανυγηρο-style ΠΑΖΑΡΙ!

1) Για περάστε έχω οικολογικά στεγαστικά δάνεια, ετοιμάζω και οικολογικά επαγγελματικά δάνεια.  (τράπεζες)

2) Ελά κύριε πάρε, οικολογικό πλακάκι και τούβλο (είσαι ρε αγοραστή, αλλά δε στο λέω)!!! Δεν πειράζει που στοιχίζει 5 φορές (τουλάχιστον) πιο ακριβά. Είναι οικολογικό. (οικοδομικά υλικά)

3) Κοιτάξτε καλέ μου άνθρωπε! Οικολογικό ξύλο που δεν παθαίνει τίποτα στον ήλιο και στη βροχή (είναι τίγκα στο χημικό, αλλά τι να σου λέω τώρα...). Η οξυά έχει €30 και αυτό €130 αλλά δεν πειράζει, είναι οικολογικό.

4) Κυρίες μου, εδώ τα καλά και ανακυκλωμένα τετράδια και μολύβια για τα παιδιά σας, μη σκέφτεστε την τιμή (30 λεπτά το απλό 1,90 το ανακυκλωμένο) είναι οικολογικά!

5) Κύριε! Θα θέλατε ένα οικολογικό πουκάμισω που είναι "καλτ" (γιατί μοιάζει σε αχυρόσακο) στην ίδια τιμή με ένα Αρμάνι? Μην αγχώνεστε και πάλι θα έχετε να λέτε στους φίλους σας οτι τα σκάσατε γερά γι'αυτό το πουκάμισο (μη σας πούνε και τσιγκούνη ή φτωχούλι μερωκαματιάρη), έτσι για να κρατήσετε και το "πρεστιζ", αφήστε που είναι και οικολογικό.

 

Και όχι μόνο τα παραπάνω, αλλά θα χρειαζόμουν όχι ώρες, αλλά μέρες για να τα (κατά)γράψω όλα.

 

Τέλος για το αρχικό θέμα. Μέχρι πέρυσι-πρόπερσι κάτι μπαρ και night clubs δήλωναν (ας πουμε) 60.000 το χρόνο και πλήρωναν τον ανάλογο φόρο στο κράτος.

Αν απο φέτος και του χρόνου δηλώνουν 15-20.000 με τη δικαιολογία οτι ο κόσμος έφυγε απ'τα μαγαζιά λόγο τσιγάρου, τι θα πάρει το κράτος?

Αυτά που θα χάσουν απ'το φόρο εισοδήματος, θα τα πάρουν πίσω απ'τα πρόστιμα?

 

Και επιτέλους ξυπνήστε ή τουλάχιστον μη κάνετε οτι δεν καταλαβαίνετε.

Το τελευταίο που τους ενδιαφέρει είναι η υγεία μας (ξέρετε οτι πλέον δεν γράφουν όλα τα φάρμακα τα ταμεία, αλλά έχουν επιλέξει εταιρίες και συγκεκριμένα φάρμακα που γράφονται, γιατί άραγε? )

 

 

Υ.Γ: Προσοχή! Ενώ πληκτρολογούσατε, 18 νέα μηνύματα δημοσιεύθηκαν. Ίσως θα θέλατε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας. . Ήμαρτον ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ φίλε μου αλλά δεν το βρίσκω καθόλου αστείο. Αυτά που λες ελαφρά τη καρδία φαίνεται να είναι μια δεσπόζουσα νοοτροπία, δυστυχώς, που παρόλο ζούμε σε μια εποχή αναζήτησης "τις πταίει" είναι το λιγότερο θλιβερό να μην μπορούμε ακόμα να αντιληφθούμε τα αυτονόητα. Και δυστυχώς συνεχίζουμε να κουνάμε το δάχτυλο με στόμφο κατήγορου μάλλον γιατί είναι πολύ ευκολότερο.

 

ελα φιλε μου να μιλησουμε σοβαρα.

δεν θελω να νομισεις οτι σε κοροιδεψα.

λοιπον.....

 

λεω:μακάρι να σωθει η Ελλάδα απ την απουσια των καπνιστων στους χωρους διασκέδασης..

τι να κάνουμε....θα παμε αλλού

και μου απαντας :Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λάθος είναι η λογική σου, πόσο λάθος είναι η εκλογίκευσή σου.

 

τι δεν καταλαβες απ το " ειμαι καπνιστης > απαγορευεται το καπνισμα στο μαγαζί> δεν παω."

 

α sorry ....το πρωτο το εγραψα γιατι καπου ειπωθηκε οτι περιμενουμε πολλά απ την Ε΄λλάδα του 2050 και αφου μια πρωτη κινηση της Ελλάδας ειναι η απαγορευση αυτή τοτε....(αυτο που εγραψα)

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένες προκολομβιανές φυλές,οργάνωναν μια ιεροτελεστία για τους ηλικιωμένους,που δε μπορούσαν να ακολουθήσουν την ομάδα στο νομαδικό τρόπο ζωής τους. Οι γέροι που δε τα κατάφερναν,ούτε να κινηθούν ,ούτε να δουλέψουν και απειλούσαν την ισορροπία και τη ζωή της κοινότητας τελείωναν τη ζωή τουςμε μια μαζική αυτοκτονία, οργανώνοντας μια μεγάλη γιορτή. Ήταν η τελευταία υπηρεσία που προσέφεραν και η τελευταία μέρα χαράς που μοιράζονταν. Στο όνομα των δικαιωμάτων του ανθρώπου ,ένας δυτικός θα έλεγε πως αυτή η πράξη είναι εντελώς απάνθρωπη και θα είχε δίκιο απ τη μεριά του. Ωστόσο δε θα έβλεπε, πως στη δική του χώρα,στους δρόμους των μεγάλων πόλεων, εκατοντάδες άνθρωποι πεθαίνουν στα πεζοδρόμια, κάτω από συνθήκες πολύ πιο απάνθρωπες , γιατί δε μπορούν να κινηθούν ή να δουλέψουν.

Για την αντιγραφή , Εντουάρ Γκλισάν, 82 ετών συγγραφέας-ποιητής εκ Μαρτινίκας στην Ελευθεροτυπία 1/08/10

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ.

Ο άλλος όμως που θα πει στη μάνα με το παιδί στο διπλανό τραπέζι "να πάει να πλύνει κανα πιάτο αντί να γυρνάει στις καφετέριες";

 

Με μία λέξη:Κρετίνος.

 

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν κάποιος σου χτυπήσει το αμάξι, εκεί μπροστά σου, και σηκωθεί να φύγει, θα γίνεις ρουφιάνος να σηκώσεις το τηλέφωνο να τον δώσεις;

 

Όχι.Θα τον βρω.

 

 

να σε ρωτησω κατι?

καπνιζεις 2 πακετα.

εισαι σιγουρος οτι θα περασεις καλά (οχι απλα να αντεξεις) σε μια εξοδο σε μαγαζι χωρις να καπνισεις τοσες ωρες?

 

αν οχι τοτε γιατι να πας εξαρχης?

 

εγω sorry αλλά δεν αντεχω τοσες ωρες (η μαλλον αντεχω αλλά δεν περναω καλά).

αυτο λέω οταν λέω θα αναγκαστουμε (καποιοι) να μην βγουμε καθόλου

 

Όχι δεν θα περάσω τόσο καλά.Έχεις δίκιο σ΄αυτό.Και μοιραία θα περιορίσω τις εξόδους μου.

 

Και για να γελάσεις...Είχα πάει με την κοπέλα μου για φαγητό σ΄ένα εστιατοριο.Όταν πήρα χαμπάρι οτί δεν μπορώ να καπνίσω(και ούτε λόγος να βγω έξω για να καπνίσω και να την αφήσω μόνη...),μετά από μιάμιση ώρα που βγήκα έξω περπατούσα με τα χέρια και έλεγα κάτι ακατάληπτα που τελείωναν σε "δεν μπορώ θέλω ΤΩΡΑ Marlboro..." ;D  

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου