Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ

Απομονώνεις μια φράση μου όμως και βγάζεις λάθος συμπέρασμα.

Και μάλιστα μία φράση που εξηγώ ρητά ότι είναι προσωπική θέση και δεν παρακινώ ή ενθαρρύνω κανένα να ακολουθήσει.  

Δεν διαφωνώ στο να διεκδικεί κανείς  τα (νόμιμα) δικαιώματά του (το αντίθετο), αλλά να τα διεκδικεί ΝΟΜΙΜΑ. Εν προκειμένω το νόμιμο συνίσταται στο να δώσει κάποιος  ως καταγγέλλων τα ακριβή του πραγματικά στοιχεία στην αρμόδια αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ' ότι καταλαβαίνω LK λές ότι είναι "ασύμμετρο" να θες να καταγγείλεις κάποιον συμπολίτη σου επειδή παραβιάζει τον νόμο ενώ εσύ την ίδια στιγμή παραβιάζεις τον νόμο που περιγράφει την εν λόγο καταγγελία. Σωστά;

Αν ναι, συμφωνώ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Απ' ότι καταλαβαίνω LK λές ότι είναι "ασύμμετρο" να θες να καταγγείλεις κάποιον συμπολίτη σου επειδή παραβιάζει τον νόμο ενώ εσύ την ίδια στιγμή παραβιάζεις τον νόμο που περιγράφει την εν λόγο καταγγελία. Σωστά;

Αν ναι, συμφωνώ.

 

ΣΩΣΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος. Είπες "φεύγω" οχι "ευθαρσώς καταγγέλω με το πραγματικό ονοματεπώνυμο".

Η συμμετρία δεν έρχεται με την αποχώρηση αλλά με την νόμιμη διεκδίκηση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος. Είπες "φεύγω" οχι "ευθαρσώς καταγγέλω με το πραγματικό ονοματεπώνυμο".

Η συμμετρία δεν έρχεται με την αποχώρηση αλλά με την νόμιμη διεκδίκηση.

 

Όχι, σωστά  ;D.

Αν και παίζουμε με τις λέξεις, το να φύγεις δεν παραβιάζει κάποιο νόμο αρα δεν τίθεται θέμα ρήξης συμμετρίας (και λίγο φυσική για να γουστάρουμε  ;D).

Το να καταγγείλεις με ότι να 'ναι στοιχεία παραβιάζει νόμο άρα....

 

Το θέμα είναι κατά πόσο οι πράξεις σου στην προσπάθεια επιβολής του νόμου (από τρίτους φυσικά) παραβιάζουν κάποιο νόμο. Η απραξία δεν είναι παράνομη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω υποστηρίξει στο παρελθόν, το ΝΟΙΖ δεν μπορεί να είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων για τα νομικά ζητήματα. Αυτό το φόρουμ δεν μπορεί να ελέγξει αποτελεσματικά τις “νομικές” απόψεις που εκφράζονται κατά καιρούς απλούστατα διότι δεν αποτελείται από νομικούς. Εφιστώ ξανά την προσοχή στους αναγνώστες, ιδιαίτερα όταν γίνεται αναφορά σε συγκεκριμένους κανόνες δικαίου. Το «αφού το λέει ο νόμος» δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του.

Επί της ουσίας, μπράβο στον Νικόλα.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Λάθος

Δική σου, αυθαίρετη κατά τη γνώμη μου ερμηνεία, σεβαστή απόλυτα κατά τα άλλα.

 

1ον. Ξανά τονίζω ότι «το φεύγω» το είπα και εξακολουθώ να το λέω ως προσωπική γνώμη (που διευκρίνισα ότι δεν έχει καμία σημασία και την καταθέτω γιατί μου ζητήθηκε από το Nikola)

2ον Αν από την ανάγνωση του post μου κατάλαβες ότι εγώ αποθαρρύνω την διεκδίκηση νομίμων δικαιωμάτων…..τότε μάλλον εγώ ήμουν ασαφής.

3ον  Οποιοδήποτε νόμιμο δικαίωμα πρέπει να διεκδικείται με νόμιμο τρόπο. (Αυτό τουλάχιστον νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο και ήταν ο κύριος σκοπός της παρέμβασης).

Και

4ον Επειδή το ύφος (πόσο δε μάλλον η πρόθεση) ενίοτε μπορεί να μην είναι εύκολο να γίνει αντιληπτό στον γραπτό λόγο, διευκρινίζω ότι η παρέμβαση δεν έγινε για να «ψαρώσω» ή «μαλώσω» ή για να «την πω» στον Nikola, αλλά κυρίως, αν όχι μόνο για να τον προστατέψω. 

 

Με ξένισε πάντως ότι κατακεραύνωνε κάποιον κατηγορόντας τον για παράνομη συμπεριφορά τη στιγμή που και ο ίδιος παρανομούσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Η απραξία δεν είναι παράνομη.[/

 

Καμία φορά πάντως μπορεί και να είναι.

 

Αν ένας Γιατρός δεν προσφέρει τις υπηρεσίες του (απραξία) και πεθάνει κάποιος είναι παράνομη ενέργεια.

Αν ένας Ναυαγοσώστης δεν προσφέρει τις υπηρεσίες του (απραξία) και πνιγεί κάποιος είναι παράνομη ενέργεια.

Απλά όπου "απραξία" εσύ βάλε "παράλειψη".

 

Γουστάρω ΦΥΣΙΚΗ! ;D ;D ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία φορά πάντως μπορεί και να είναι.

 

Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα και όχι γενικά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιμαι φανατικός καπνιστής και σύμφωνα με το νόμο ΔΕΝ εχω το δικαίωμα να βγώ πλέον απ το σπίτι μου αυτό το Χειμώνα και για το Καλοκαίρι θα δούμε...

 

 

Πιστέυει κανείς οτι αυτοί που βγάζουν τους νόμους νοιάζονται για την υγεία σας  :o :)

ή για τα δικαιώματα σας  :D  ;D  :-*

 

Όσο για του αξιαγάπητους Ευρωπαίους να πάτε στη Κω και στη Ρόδο να δείτε πως φέρονται κάτω από το δικό μας νομικό καθεστώς, και γι αυτό έρχονται άλλωστε...

 

 

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου