Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νόμος είναι νόμος φίλε μου. Αυτό ακριβώς δεν συζητάμε;

 

Ακριβώς.

Αν και όπως είπε ο kostri πιο πρίν είναι μάλλον λάθος να μιλάμε για νομικά ενώ δεν έχουμε γνώσεις νομικών (κάποιοι από εμάς τουλάχιστον), νομίζω ότι η απραξία στο παράδειγμά σου και πάλι δεν είναι παράνομη, αλλά και να είναι, σίγουρα (ή πιο σωστά έτσι νομίζω αλλά λίγο περισσότερο) η απραξία στο θέμα του τσιγάρου δεν είναι παράνομη. Αρα δεν παραβιάζεται το "Ο νόμος είναι νόμος".

 

Η διεκδίκηση των δικαιωμάτων από την άλλη, όπως την τονίζει ο audiokostas, είναι θέμα πολύ σημαντικό και εκεί είναι που η απραξία μπορεί να κατακριθεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι γενικεύω? Εννοείς δεν απαντάω στο παράδειγμά σου αν μπορεί να λάβει χώρα ανώνυμη καταγγελία. Αν με ρωτάς πάνω σε αυτό, σου απαντάω ότι αν αναφέρεις κάτι τέτοιο στην Αστυνομική Αρχή ανώνυμα, πιθανότατα θα το ελέγξουν (δηλαδή θα πανε να δούνε αν ισχύει αυτό που ανώνυμα ανέφερες).

 

Όχι. Εννοώ αν πρέπει να πάρω ανωνύμως την αστυνομία - ανεξαρτήτως το τι θα κάνει εκείνη...

 

Εσύ τι θα έκανες βρε αδερφέ; Όχι αν ήσουν το παληκάρι που είσαι τώρα. Αν ήσουν μια γιαγιά που μένει μόνη της ή μια χωρισμένη μάνα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Όχι. Εννοώ αν πρέπει να πάρω ανωνύμως την αστυνομία - ανεξαρτήτως το τι θα κάνει εκείνη...

 

Εσύ τι θα έκανες βρε αδερφέ; Όχι αν ήσουν το παληκάρι που είσαι τώρα. Αν ήσουν μια γιαγιά που μένει μόνη της ή μια χωρισμένη μάνα.

 

Αυτό που θα έκανα εγώ στο παράδειγμα σου, έτσι όπως είμαι τώρα, είναι να το καταγγείλω επώνυμα στην Αστυνομία.

Αν ήμουν γιαγιά στο παράδειγμά σου (αν και προτιμώ παππούς) ή χωρισμένη μάνα (αν και προτιμώ χωρισμένος πατέρας) θα το έκανα ανώνυμα υποθέτω. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλά συνεχίζω λέγοντας ότι στο παράδειγμά σου επιτρέπονται (εκ του νόμου) ανώνυμες καταγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι επικαλούμενος τον Kostri, όμως, η ανώνυμη καταγγελία σε περίπτωση κακοποίησης είναι παράνομη ή οχι; Αν δεν είναι τότε δεν υπάρχει λόγος για την συζήτηση. Αρα RayDTutto για να αναφέρεις το συγκεκριμένο παράδειγμα πρέπει να γνωρίζεις την απάντηση στο προηγούμενο, αλλιώς δεν υπάρχει νόημα.

 

Προφανώς στην καταγγελία για το κάπνισμα είναι παράνομη η καταγγελία με ψευδή στοιχεία (γιατί η ανώνυμη καταγγελία απ' ότι κατάλαβα δεν είναι εφικτή).

 

Απο 'κεί και πέρα τίθονται κοινωνικά θέματα και όχι νομικά. Άλλο κεφάλαιο.

 

EDIT: με πρόλαβε ο LK

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όσο, για την προστασία μου, αφού δεν την αποδέχεσαι, και είναι δικαίωμά σου, την ανακαλώ, και λέω ότι το post έγινε μόνο για να πω τη γνώμη μου. Εφόσον βέβαια το δικαιούμαι με 1-2 post. Δεν θυμάμαι , ορίζεται στους όρους του forum «ότι τη γνώμη του τη λέει όποιος έχει 1000+ post”? . Αν ναι συγνώμη δεν το πρόσεξα!!

Αυτό που λέω είναι ότι κι εμένα με ξενίζει το ότι κάνεις κάτι, σε δημόσιο φόρουμ για την προστασία μου, ενώ δε με ξέρεις. Να το έκανε ο ΩδειοΚώστας θα έλεγα "το παιδί με ξέρει, με συμπαθεί, τον συμπαθώ, λογικό είναι", αλλά τώρα, συγχώρεσέ με που με ξενίζει. :) Δεν είναι κακοδεχούμενο, απλά παράξενο για εμένα. :)

 

Στην Αγγλία, που πέρασα 4 χρόνια, οι καταγγελείες γίνονταν ανώνυμα, ακριβώς για να μπορέσει ο καταγγέλον να προστατευτεί.

 

Το να κάνω μία καταγγελεία για το κάπνισμα, και ΑΦΟΥ πρέπει να πάει ομάδα (τουλάχιστον τότε) να ελέγξει, αυτό σημαίνει ότι πραγματικά την κλίση δεν την δίνω εγώ αλλά η ομάδα. Και αφού η ομάδα δίνει την κλίση και είναι ΕΚΕΙ, γιατί έχει σημασία το ποιός τους έδωσε την πληροφορία, ή αν πέρασαν απ'έξω και είπαν να μπουν να ελέγξουν.

 

Αυτό προς την λογική μου στο συγκεκριμένο.

 

Για το ότι το νόμιμο δικαίωμα πρέπει να απαιτείται με νόμιμο τρόπο, συμφωνώ, δεν έχω να πω τίποτε. Για το αν έκανα καλά ή όχι είναι άλλο ζήτημα όπως και το θέμα προστασίας, κλπ.

 

Και σε ξαναρωτώ: Εσύ είσαι 'αθώος' που σχολιάζεις εδώ το θέμα; Έχει τύχει ποτέ σου να πεις κάτι σε κάποιον και να μην το πεις σωστά; Πχ. να βρίσεις κάποιον οδηγό στο αυτοκίνητο, γιατί πήγε να σε σκοτώσει... Δεν είναι και τόσο σοβαρά τα πράγματα εκεί. Αν όμως σε κυνηγήσει για το βρίσιμο που το έριξες... τι θα πεις μετά; ;D

 

______________________

 

Το ζήτημα παραμένει σε κάτι βασικό τελικά:

 

Κάνεις αυτό που θεωρείς σωστό, αν και λιγάκι παράνομα; Ή το αφήνεις; ή το κάνεις νόμιμα βάζοντας σε κινδυνο τον εαυτό σου, κλπ;

 

Και όλα αυτά, φυσικά για έναν νόμο που μπάζει από παντού, και που τέλος πάντων δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Όπως είπα και στην αρχή, αν το γκαρσόνι μου είχε απαντήσει με καλύτερο τρόπο, και δεν είχα τα παιδιά μου δεν θα είχα κάνει τίποτα (ούτε το θρεντ)... Δε ψάχνω να κάνω τα πάντα καλά και άγια, ούτε τίποτε τέτοιο, αν νομίζεις κάτι τέτοιο ΛΚ, απλά στο συγκερκιμένο, όπως είπα και οι ΩδειοΚώστα, όταν μπλέκονται παιδιά γίνομαι ταλιμπαν! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα έκανα εγώ στο παράδειγμα σου, έτσι όπως είμαι τώρα, είναι να το καταγγείλω επώνυμα στην Αστυνομία.

Αν ήμουν γιαγιά στο παράδειγμά σου (αν και προτιμώ παππούς) ή χωρισμένη μάνα (αν και προτιμώ χωρισμένος πατέρας) θα το έκανα ανώνυμα υποθέτω.  

 

Γιαυτό έβαλα κάποιον άλλο - και κυρίως γυναίκες γιατι θεωρούνται πιο αδύναμες και ευάλωτες. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Συνεπώς, ο νόμος είναι νόμος, αλλά δεν μπορούμε πάντα να τον ερμηνεύουμε αυστηρά και απόλυτα. Γι'αυτό υπάρχουν άλλωστε και τα δικαστήρια.

 

Το Νικόλα δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά αν εγώ είχα παιδιά και έμενα κοντά σε μαγαζί στο οποίο προκάλεσα ζημία κάποιων πολλών ευρώ και απώλεια πελατείας αξίας κάποιων ίσως χιλιάδων ευρώ, θα πρόσεχα πολύ. Και είμαι σίγουρος ότι κανένας δικαστής, αν κάποτε έφτανε εκεί η υπόθεση, δεν θα έκανε τον κόπο καν να αναφερθεί στο άρθρο για την καταγγελία.

 

Αλλά συνεχίζω λέγοντας ότι στο παράδειγμά σου επιτρέπονται (εκ του νόμου) ανώνυμες καταγγελίες.

 

Και πάλι επικαλούμενος τον Kostri, όμως, η ανώνυμη καταγγελία σε περίπτωση κακοποίησης είναι παράνομη ή οχι;

 

Επίσης, μην κολλάτε στη συγκεκριμένη υπόθεση εργασίας. Ένα παράδειγμα ήταν. Ας μείνουμε στην υπόθεση του Νικόλα. Δύσκολο είναι να φοβηθείς έναν ιδιοκτήτη καφέ μπαρ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να το κλείνουμε, όπου απαιτείται επώνυμη καταγγελία, η δήλωση ψευδών στοιχείων του καταγγέλολντα είναι ποινικό αδίκημα.

 

NIKOLA

Δεν χρειάζεται να σε ξέρω για να σε προστατέψω. Εγώ όλους εδώ μέσα τους βλέπω κατ’ αρχήν καλόπιστα. Και σε τι συνίσταται η προστασία μου. Διευκρινίζω. Όταν βλέπω, από ότι και αν ξεκινάς έστω και με ταλιμπάν προθέσεις , ότι μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος, δηλαδή πάνω στα νεύρα σου να καταγγείλεις κάποιον και να διαπράξεις εσύ κάτι χειρότερο, σου εφιστώ την προσοχή. Γι αυτό διευκρίνισα ότι δεν «σε μαλώνω» ούτε «στη λέω».

Ούτε και εμένα με ξέρουν όλοι εδώ μέσα (έχω και 1- 2 post βλέπεις), αλλά όταν βάζω τη μουσική μου και μου λένε τη γνώμη τους καλοπροαίρετα μάλλον τη λένε για να με «προστατέψουν» π.χ. να μην κάνω ξανά ένα λάθος στη μίξη μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω τί ορίζει ο νόμος.

Όχι δεν λες τι ορίζει ο νόμος.

 

Για να το πεις πρέπει να αναφερθείς:

 

1.Στους κανόνες δικαίου οποιασδήποτε μορφής, εσωτερικού και διεθνούς δικαίου οι οποίοι διέπουν το καθεστώς των καταγγελιών

2.Στον αντικαπνιστικό νόμο. Τις διατάξεις αλλά κυρίως την φιλοσοφία του.

3.Στη σχετική νομολογία όσον αφορά τις διώξεις για το ανώνυμο των καταγγελιών.

4.Στον ελληνικό και ευρωπαϊκό νομικό πολιτισμό, στο βαθμό που αυτός επηρεάζει την αντιμετώπιση των θιγόμενων προσώπων από την έννομη τάξη.

 

Αν νομίζεις πως μπορείς και θέλεις να τα κάνεις όλα αυτά τότε θα μας πεις τι ορίζει ο νόμος. Αλλά και σ’ αυτήν την περίπτωση θα μιλάς στο κενό, διότι εδώ δεν είμαστε νομικοί.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου