Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Βρε παιδιά... ήρεμα...

 

Ο ΛΚ είπε γενικά ότι αν είναι κάποιος να διεκδικεί κάποιο νομικό του δικαίωμα, γενικά είναι λογικό να το κάνει με νόμιμο τρόπο, κάτι στο οποίο συμφωνώ. Τώρα αν είναι να αναλύσουμε το γενικό φαινόμενο (τρελλάθηκα στις γενικούρες μου φαίνεται) των νόμων της Ελλάδας, που το ένα κάνει και μετά το γυρίζει (πχ ο νόμος για το κάπνισμα), τρέχα γύρευε.

 

Να δίνεται νομική υποστήριξη μέσω ενός φόρουμ είναι κακή ιδέα. Ξέρω πολύ καλά τον κόπο που χρειάζεται να γίνει κάτι σχετικά με πνευματικά δικαιώματα και πόσο μάλλον να αναλυθεί αυτός ο κακός βραχνάς που τα περιβάλει! Ειδικά, δε, όταν ΟΠΙ και ΑΕΠΙ δε βρίσκονται για να μιλήσει κανείς (και, ναι, το προσπαθώ κι εγώ και οι δικηγόροι μου!)

 

Τα υπόλοιπα είναι μάλλον απλά: Καλό θα ήταν να υπάρχει ένας περιορισμός για το ΠΟΥ καπνίζει κανείς! Το πως, κλπ, είναι μάλλον πιο πολύπλοκο, αλλά ως μη καπνιστής, με παιδιά, κλπ, δεν έχω πρόβλημα να καπνίζει κάποιος σε ένα μπαρ! Μάλιστα υποστηρίζω αυτό του το "δικαίωμα". Αλλά όχι στο φαγητό, ή με παιδιά.

 

Εάν λοιπόν έστω και ένας εδώ μέσα , για τους δικούς του λόγους, με αμφισβητεί ως νομικό, νομίζω ότι πρέπει να το σεβαστώ.  
Αντιθέτως, η μάλλον ο τρόπος που σκέφτομαι λέει το εξής: Αν είναι ένας εδώ μέσα να οφεληθεί από κάτι που θα ποστάρω/ρεις τότε καλό είναι να γίνει!

 

Φυσικά, εγώ ακόμη δε ξέρω για εσένα τίποτε, ούτε τι δουλειά κάνεις φυσικά, και αυτό, σε συνδιασμό με την φύση του Ιντερνετ, μου δημιουργεί κάποια ανασφάλεια εξ'αρχής, καλώς ή κακώς. (με λίγα λόγια, δεν είχα ιδέα ότι είσαι νομικός/δικηγόρος! :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator
Βρε παιδιά... ήρεμα...

 

Προσωπικά είμαι ηρεμότατος Nikola.

 

Φυσικά, εγώ ακόμη δε ξέρω για εσένα τίποτε, ούτε τι δουλειά κάνεις φυσικά, και αυτό, σε συνδιασμό με την φύση του Ιντερνετ, μου δημιουργεί κάποια ανασφάλεια εξ'αρχής, καλώς ή κακώς. (με λίγα λόγια, δεν είχα ιδέα ότι είσαι νομικός/δικηγόρος!  )

 

Το ότι είμαι Δικηγόρος το δήλωσα στο πρώτο  μου κιόλας post , και στα μετέπειτα αρχικά. Η πλάκα είναι ότι θα μπορούσες να το βρεις εύκολα δεδομένου ότι αυτά (τα post μου) είναι ελάχιστα.  ;) όπως παρατήρησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά είμαι ηρεμότατος Nikola.

Το ότι το ποστ μου είναι πριν απ'το δικό σου, δε σημαίνει ότι μιλάω σε σένα. ;) Και λέγε με Νικόλα (για να μην αλλάζεις συνέχεια γλώσσες...)

 

Το ότι είμαι Δικηγόρος το δήλωσα στο πρώτο  μου κιόλας post , και στα μετέπειτα αρχικά. Η πλάκα είναι ότι θα μπορούσες να το βρεις εύκολα δεδομένου ότι αυτά (τα post μου) είναι ελάχιστα.  ;) όπως παρατήρησες.

Αν πόσταρες κάπου, πιθανών να μην το είδα. Δε περνάω όλη μου την ώρα στο νοιζ... δε διαβάζω τα πάντα, και πιθανώς να το έχασα. Θυμάμαι τη μουσική σου όμως, και το βίντεό σου (αφού είμαι μουσικός και συνθέτης και βασικά αυτό είναι που με ενδιαφέρει).

 

Αυτά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πεις ότι γράφω πράγματα , τα οποία δεν καταλαβαίνεις διότι δεν έχεις τις ειδικές γνώσει ή δεν μπορείς να ελέγξεις την ορθότητά τους, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να πεις ότι γράφω «ανακρίβειες» για τους ίδιους λόγους όπως ανωτέρω.

 

Προφανώς, γράφω πως τα λεγόμενά σου είναι ανακρίβειες διότι έχω τις ειδικές γνώσεις. Πώς αλλιώς θα έλεγα πως κάνεις λάθος; Έχω σπουδάσει(και συνεχίζω) νομικά αλλά αυτό είναι αδιάφορο για το ΝΟΙΖ.

 

Επίσης, κανείς δεν σου ζήτησε να δαπανήσεις χρόνο για να ασχοληθείς με μία υπόθεση. Αλλά πρέπει να πάρεις μια απόφαση. Θα ασχοληθείς; Αυτό σημαίνει διατύπωση σοβαρής νομικής άποψης. Δεν θα ασχοληθείς; Θα αφήσεις τον Π.Κ. κατά μέρος και θα κάνεις μια χαλαρή κουβέντα η οποία έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες ευτυχούς έκβασης.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οfftopic : μη μαλώνετε για το τσιγάρο, χρησιμοποιήστε τις ειδικές σας γνώσεις για κάτι πιο ενδιαφέρον και χρήσιμο, όπως πχ αυτό

 

Φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Προφανώς, γράφω πως τα λεγόμενά σου είναι ανακρίβειες διότι έχω τις ειδικές γνώσεις. Πώς αλλιώς θα έλεγα πως κάνεις λάθος; Έχω σπουδάσει(και συνεχίζω) νομικά αλλά αυτό είναι αδιάφορο για το ΝΟΙΖ.

 

Είναι λοιπόν πολύ «ακριβής» η απάντησή σου «λες ανακρίβειες»!

Επίσης, κανείς δεν σου ζήτησε να δαπανήσεις χρόνο για να ασχοληθείς με μία υπόθεση

 

Νομίζω το έκανε η Evilnye λίγο πιο πριν

 

Καλή συνέχεια στις σπουδές σου.

 

Εγώ από την άλλη αφού τελείωσα τις σπουδές μου είμαι επί 12 έτη Μαχόμενος Δικηγόρος διορισμένος στο Εφετείο Δυτικής Μακεδονίας. Επίσης αδιάφορο για το noiz, όπως και αδιάφορη για το noiz είναι η Διάκριση Νομικός – Με Δικηγόρο (όσο ανακριβής και αν σου ακούγεται). Τώρα τέλος αν έτυχε να δικάσω και «Ψευδή Ανωμοτή Κατάθεση» Ε! Αυτό και αν είναι αδιάφορο για το Noiz.

 

Εγώ δεν μαλώνω με κανένα πάντως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνηθίζω να τσακώνομαι διαδικτυακά. Παρενέβην διότι ο LK προσέφερε κάποιες νομικές συμβουλές οι οποίες ήταν κατά την γνώμη μου λάθος και σε περιβάλλον μη ειδικών, όπως είναι το noiz, επικίνδυνες. Απ’ την στιγμή που άρχισε η παράθεση βιογραφικών, η αντιπαράθεση γίνεται pathetic. 

Καλό βράδυ σε όλους.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Απ’ την στιγμή που άρχισε η παράθεση βιογραφικών, η αντιπαράθεση γίνεται pathetic. 

 

Την οποία εσύ άρχισες.

 

Καλή σου Νύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Σόρρυ guys αλλά δεν άντεξα...

 

Στην πρώτη παγκόσμια διάσκεψη υπουργών Υγείας που διεξάγεται στη Μόσχα απονεμήθηκε στον Έλληνα πρωθυπουργό η υψηλότερη διάκριση.

Κατά τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, "ήταν μια σημαντική πράξη πολιτικού θάρρους η επιχειρηματολογία και η σταθερή υποστήριξη εν δυνάμει μη δημοφιλών μέτρων, παρά την αντίδραση οργανωμένων συμφερόντων και σε περίοδο που η ελληνική κυβέρνηση υιοθετούσε μέτρα αυστηρής λιτότητας με σκοπό τη μείωση του δημόσιο χρέους και την έξοδο της χώρας από την οικονομική κρίση".

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=75400&catid=5

 

Κι εγώ που βρίζω τα λαμόγια που θεωρούν τους "ξένους" κορόϊδα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου