Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όχι δεν λες τι ορίζει ο νόμος.

 

Όχι δεν λες τι ορίζει ο νόμος.

 

Για να το πεις πρέπει να αναφερθείς:

 

1.Στους κανόνες δικαίου οποιασδήποτε μορφής, εσωτερικού και διεθνούς δικαίου οι οποίοι διέπουν το καθεστώς των καταγγελιών

2.Στον αντικαπνιστικό νόμο. Τις διατάξεις αλλά κυρίως την φιλοσοφία του.

3.Στη σχετική νομολογία όσον αφορά τις διώξεις για το ανώνυμο των καταγγελιών.

4.Στον ελληνικό και ευρωπαϊκό νομικό πολιτισμό, στο βαθμό που αυτός επηρεάζει την αντιμετώπιση των θιγόμενων προσώπων από την έννομη τάξη.

 

Αν νομίζεις πως μπορείς και θέλεις να τα κάνεις όλα αυτά τότε θα μας πεις τι ορίζει ο νόμος. Αλλά και σ’ αυτήν την περίπτωση θα μιλάς στο κενό, διότι εδώ δεν είμαστε νομικοί.

 

Πίστεψέ με μπορώ. Οι κανόνες του Διεθνούς Δικαίου πάντως είναι αδιάφοροι.

Επιφυλάσσομαι να το κάνω, αν να μου το επιτρέψει κάποιος αρμόδιος , διότι η εκτενής ίσως αναφορά ασχέτων με το forum ειδικών γνώσεων, μπορεί και να μην είναι επιθυμητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πάντως η ιδέα σου δεν είναι καθόλου  κακή. Η ειδική παράθεση π.χ. νομολογίας πάνω σε θέματα π.χ πνευματικής ιδιοκτησίας, ίσως παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον. Και πάλι όμως αυτή η απόφαση, δεν είναι δική μου δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις;

38 σελίδες για τον Έλληνα και το τσιγάρο και η ανάλυση της νομοθεσίας θα μας πειράξει τώρα;

 

Παρεμπιπτόντως παράθεση νομοθεσίας για τα πνευματικά δικαιώματα θα ενδιέφερε πολλούς, οπότε μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα γι αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Νικόλας είναι παράνομος τύπος, να ξέρεις. Οδηγούσε για χρόνια ποδήλατο - από τα 5 του - χωρίς άδεια και πινακίδα. Οδηγεί ακόμα αλλά ευτυχώς που είχε κάτι κολλητούς στη Βουλή και αλλάξανε το Νόμο... :D

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πλάκα κάνεις;

38 σελίδες για τον Έλληνα και το τσιγάρο και η ανάλυση της νομοθεσίας θα μας πειράξει τώρα;

 

Παρεμπιπτόντως παράθεση νομοθεσίας για τα πνευματικά δικαιώματα θα ενδιέφερε πολλούς, οπότε μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα γι αυτό!

 

Στο πρώτο, αν και δεν βλέπω φάτσα , μάλλον διαπιστώνω χιούμορ.

 

Για το δεύτερο, δώσε μου λίγο χρόνο να τελειώσω με κάτι Δικαστήρια, Αύριο έχω μάλιστα 5 κακουργήματα με την ΑΕΠΙ και ΟΠΟΕ, και μετά θα ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις;

38 σελίδες για τον Έλληνα και το τσιγάρο και η ανάλυση της νομοθεσίας θα μας πειράξει τώρα;

 

Παρεμπιπτόντως παράθεση νομοθεσίας για τα πνευματικά δικαιώματα θα ενδιέφερε πολλούς, οπότε μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα γι αυτό!

Μα Εύη, για να γίνει νομική ερμηνεία πρέπει να υπάρχουν νομικοί. Μια σαλάτα θα γίνει και θα γραφτούν ένα σωρό ανακρίβειες όπως ακριβώς συνέβη στο παρόν thread. Επαναλαμβάνω, στα νομικά πρέπει να υπάρχει αποτελεσματικός έλεγχος των απόψεων.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μια σαλάτα θα γίνει και θα γραφτούν ένα σωρό ανακρίβειες όπως ακριβώς συνέβη στο παρόν thread

 

Πάντως αν εννοείς ότι εγώ γράφω ανακρίβειες σε παρακαλώ διευκρίνισε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοώ ότι γράφεις ανακρίβειες. Δεν είναι δυνατόν να δηλώνεις νομικός και να δίνεις συμβουλές επικαλούμενος ένα άρθρο του Π.Κ. Αυτή η στάση είναι απαράδεκτη κατά την γνώμη μου όπως απαράδεκτο είναι να μας μιλάς για «νόμιμο τρόπο» άσκησης δικαιωμάτων. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Κι αν παρέθετες μια (νομική) τεκμηρίωση, ποιος θα ήλεγχε τα λεγόμενά σου;

Τέλος πάντων, επέστησα την προσοχή στους αναγνώστες και σταματώ εδώ.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Μπορείς να πεις ότι γράφω πράγματα , τα οποία δεν καταλαβαίνεις διότι δεν έχεις τις ειδικές γνώσει ή δεν μπορείς να ελέγξεις την ορθότητά τους, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να πεις ότι γράφω «ανακρίβειες» για τους ίδιους λόγους όπως ανωτέρω.

Εν πάσει περιπτώσει το να παραθέσω ένα εμπεριστατωμένο νομικό πόνημα σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία, που ίσως βοηθήσει κάποιους,  απαιτεί αν μη τη άλλο πολλές «εργατο-ώρες», εις βάρος άλλων πραγμάτων της ζωής μου. Αν είναι να το κάνω και να βρεθώ και κατηγορούμενος για ανακρίβειες καλλίτερα να πάω για καφέ. 

Και εξηγούμαι, η σχέση νομικού συμβούλου- συμβουλευόμενου είναι σχέση εμπιστοσύνης. Όταν επιλέγεις έναν νομικό σύμβουλο, προφανώς δεν του ζητάς τίτλους σπουδών, αλλά τον εμπιστεύεσαι είτε γιατί τον ξέρεις είτε γιατί στον σύστησαν. Εάν λοιπόν έστω και ένας εδώ μέσα , για τους δικούς του λόγους, με αμφισβητεί ως νομικό, νομίζω ότι πρέπει να το σεβαστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
μου όπως απαράδεκτο είναι να μας μιλάς για «νόμιμο τρόπο» άσκησης δικαιωμάτων. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό

Αν μετά από όλα όσα ειπώθηκαν δεν κατανόησες τι σημαίνει αυτό, αδυνατώ να το αναλύσω περαιτέρω και απλούστερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου