Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ειμαι καπνιστης.Ισως και υπερκαπνιστης

 

Ψεματα λεει τον ξερω. Στο τελος του μηνα παει για το μαραθωνιο. Μας επρειξε τοσο καιρο και δε πατουσε ουτε στις προβες για τη προπονηση λεει. ;D ;D ;D ;D

Παντως νταξει. Επρεπε να γινει αυτο γιατι η υγεια πανω απ ολα. ΤΕΛΟΣ.

Αλλα μη μου πειτε ρε παιδια σεις οι μη που πατε σε τσιπουραδικα και σκυλαδικα και κατεβεζεται Βοσπορους απο ξυδια και λακερδες οτι σας πειραξε αυτο.

Ναι, στο μετρο, στις τραπεζες, στο ΙΚΑ...αλλα οσο Ελληνες(με την εννοια σας) και να μαστε, μετραει και η κουλτουρα-ιδιοσυγκρασια-DNA αν θελετε, του καθε λαου.

Φαγαμε το χαπι και οι δυο κατηγοριες με αποτερο σκοπο το "παυσιπονο" των πραγματικων προβληματων.

Βαλανε κανα κλεφτη πολιτικαντη μεσα γι αυτα πυ φαγαν και απαιτουν σε τοσο απλα ζητηματα να μας κανουν να ξεχναμε τη πραγματικοτητα?

Ο Υπογραφων

Καπνιστης και οχι μονο ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσπαθώ να φανταστώ τον Ελληνάρα να τραβάει βαθιά τζούρα με εκείνο το μοναδικό "δικό μας" ύφος και με το άλλο χέρι να χαιδεύει επιδεικτικά το μέρος όπου γράφει τους νόμους που μας προσπαθούν να μας επιβάλλουν οι ξενέρωτοι Ευρωπαίοι, αλλά τελικά μήπως αυτό το τρίψε-τρίψε έχτισε την Ελλάδα που έχουμε γύρω μας;

 

Εκτός βέβαια κι αν αυτή η Ελλάδα μας αρέσει. Αλλά τότε γιατί διαμαρτυρόμαστε;

 

 

Πόσο, μα πόσο, μα πόσο δίκαιο έχεις. Να 'γιάσει το στόμα σου.

 

 

εδω νομιζω εγινε μια ερωτηση (3 για την ακριβεια).

 

με τι ακριβως συμφωνεις? με την ερωτηση?

η με την απαντηση που μπορει να φαινεται αλλα ισως και να μην ειναι αυτη που νομιζεις (μπορει και να ειναι)?

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες συμπεριφορες οφειλονται στην συνηθεια.

 

Ενα παραδειγμα ειναι και με την οδικη ασφαλεια που αναφερθηκε.

 

1. Καποτε τα αμαξια δεν ειχαν ζωνες

2. Καποτε τα αμαξια ειχαν ζωνες ενος σημειου

3. Καποτε τα αμαξια ειχαν ζωνες τριων σημειων και βλεπαμε τους γονεις μας να μην τις φορανε (παρα μονο αν πηγαιναμε ταξιδι)

4. Τωρα οι νεοτεροι φορανε ζωνες γιατι συνηθισαν απο την αρχη.

 

Ολες αυτες οι βελτιωσεις εγιναν με τη λογικη της επιβιωσης, ετσι και οι συνεπειες του καπνισματος εχουν αρχισει να φαινονται τωρα στην γενια που 'αποχωρει' , αρα γινονται βελτιωσεις.

 

 

 

Στην Αγγλια, οπου μενω προσωρινα, ζω την περιοδο της απαγορευσης απο την αρχη, απλα ο κοσμος συνηθισε και καπνιζει εξω (με περισσοτερο κρυο και βροχη σε σχεση με την Ελλαδα).

 

 

Ολα μια συνηθεια ειναι.

 

 

υ.γ Παντως και οι συναυλιακοι χωροι εχουν μηχανηματα οπως στα στουντιο οποτε το καπνισμα δεν ειναι οτι καλυτερο. Τουλαχιστον εμεις εχουμε μπαλκονι οποτε οποιος θελει να καπνισει μπορει να παει εξω.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω να διαβάζω με ενδιαφέρον όλες τις απόψεις, και βλέπω οτι με εξαίρεση λίγα πόστς οι απόψεις είναι ενδιαφέρουσες ΑΛΛΑ... κινούνται στα περσινά πλαίσια.

Θα ήθελα να σας υπενθυμίσω, πως απο την πρώτη "εφαρμογή" του αντικαπνιστικού νόμου έχει μεσολαβήσει ένας χρόνος και 1 1/2 μήνας, και ένας επιπλέον αντικαπνιστικός νόμος.

Βλέπετε καμία διαφορά?

Ο νόμος αφορά και την πώληση προϊόντων καπνού σε ανηλίκους. Μήπως βλέπετε κάποια διαφορά εκεί?

Το ζήτημα έχει να κάνει τόσο με την λογική, όσο και με την Δημοκρατία στην πράξη, αλλά και με την ύπαρξη ή μή συντεταγμένης πολιτείας. Αυτή η τελευταία δέν αποτελείται μόνον απο το κράτος, αλλά και απο τους πολίτες που με κοινή παραδοχή μοιράζονται την Χώρα στην οποία έτυχε ή επέλεξαν να ζούνε, και τους Θεσμούς της.

Αυτό που με θλίβει πάντως είναι οτι στην δύσμοιρη την Ελλάδα, για ακόμα μια φορά, οι πολιτικοί αναρριχίθηκαν στην εξουσία με το πρόσχημα οτι θα τα βάλουν όοοολα στη σειρά, και πάλι δια της τεθλασμένης δέν κάνουν το παραμικρό, μήν συνειδητοποιώντας  οτι ο λαός και η κοινωνία είναι έτοιμη για δραστικές αλλαγές, που θα είναι όμως προς την σωστή κατεύθυνση και ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ.

Φτάνει πια το μεσοβέζικο ήξεις αφίξεις...

Δέν μας πάει πουθενά. Άς ξέρουμε οτι ισχύει το άσπρο ή το μαύρο ή τέλος πάντων το γκρί, αλλά να είναι αυτό και να τελειώνουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη βρε Βασίλη δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις.

Υπάρχει κάποια θέση, κάποια προσπάθεια, κάποια ενέργεια, κάποια πρόταση σε όλα αυτά;

Από διαπιστώσεις είμαστε εθνικώς κομπλέ. Στο δια ταύτα όμως ....

Σόρρυ, μην το πάρεις στραβά, μαζί σου, απλώς δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάς ..

Δεν είναι κακό να έχουμε τις περσινές μας γνώμες.

Εξάλλου η καινούρια κολλεξιόν θα βγεί μετά τις δημοτικές  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...μήν συνειδητοποιώντας  οτι ο λαός και η κοινωνία είναι έτοιμη για δραστικές αλλαγές, που θα είναι όμως προς την σωστή κατεύθυνση και ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ.

Φτάνει πια το μεσοβέζικο ήξεις αφίξεις...

Δέν μας πάει πουθενά. Άς ξέρουμε οτι ισχύει το άσπρο ή το μαύρο ή τέλος πάντων το γκρί, αλλά να είναι αυτό και να τελειώνουμε.

 

 

+137. Ρομαντικό ίσως, αλλά σε σχέση με το τσιγάρο, ξέρω πολλούς ανθρώπους (μεταξύ αυτών κι εγώ) που αποφάσισαν να τηρήσουν την απαγόρευση ακόμα και στις περιπτώσεις που δεν μπορεί/πρόκειται να τους ελέγξει κανείς.

Συγκεκριμένα, ξέρω ένα καπνιστήριο/καβάτζα* που καταργήθηκε χωρίς εξωτερική επιβολή και χωρίς από το φόβο της τιμωρίας. Καταργήθηκε από τους ίδιους τους καπνίζοντες εκεί από απλή απέχθεια για τη βλακεία. (Είτε αυτή η βλακεία είναι η καταστρατήγηση νόμων είτε η φαιδρή επιχειρηματολογία περί "δικαιώματος" του καπνιστή).

 

Πέταξαν σχεδόν τελετουργικά το τασάκι την 1η Σεπτεμβρίου. Κομμένες οι δικαιολογίες. ;)

 

*Δεν ενοχλούσαν κανέναν εκεί και δεν τους έβλεπε κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη βρε Βασίλη δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις.

Υπάρχει κάποια θέση, κάποια προσπάθεια, κάποια ενέργεια, κάποια πρόταση σε όλα αυτά;

Από διαπιστώσεις είμαστε εθνικώς κομπλέ. Στο δια ταύτα όμως ....

Σόρρυ, μην το πάρεις στραβά, μαζί σου, απλώς δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάς ..

Δεν είναι κακό να έχουμε τις περσινές μας γνώμες.

Εξάλλου η καινούρια κολλεξιόν θα βγεί μετά τις δημοτικές  ;D

Δέν το παίρνω προσωπικά ρε Κώστα, άλλωστε ξέρεις την διαδικτυακή συμπάθεια που σου τρέφω. Θέλω απλά να προβάλλω την αχρηστία του κράτους, που φτάνει να μας κάνει να τρωγώμαστε μεταξύ μας διατί δέν μπορεί να πάρει μια σωστή απόφαση και κυρίως αδυνατεί να την εφαρμόσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ λοιπόν λες ότι το κράτος δεν πρέπει να έχει νομοθεσία για ζώνες και για τα παιδιά στο ειδικό πίσω κάθισμα, απλά να βασιστεί στην σωστή αντιμετώπιση των πραγμάτων από τους ηλίθιους αυτούς... Ε, κάπως πρέπει να προστατευτούν και αυτοί που δεν προστατεύουν τη ζωή τους μόνοι τους.

 

Σωστη αντιπαραθεση.

Ωστοσο ο καπνιστης πρεπει να αντιμετωπιστει ως εξαρτημενο σε τοξικες ουσιες ατομο οχι ως ασυνειδητος οδηγος.

Μαλιστα στην εξαρτηση τον αφησε να οδηγηθει το κρατος που εισεπραττε ευτυχισμενο και φορους απο το παθος αυτο.

Να κοπει και το καθε ειδους οινοπνευματωδες σε δημοσιο χωρο.Το γιατι ευνοητο.

Επισης οποιος πινει σπιτι του,να καθεται μεσα 24 ωρες μεχρι να αποβαλλει το αλκοολ απ τον οργανισμο του οχι να βγαινει,να παιρνει τ αμαξι κι οποιον παρει ο χαρος.

Μονο αυτα?

Να απαγορευεται το χτισιμο στις παραλιες και στα δαση....

Να...

Να..

Να...

Βαλτε ο,τι θελετε σ αυτη τη χωρα του παραλογου που ΟΛΟΙ εχουμε λερωμενη τη φωλια μας σε κατι.(Εκτος απ τον Ελιανιο που χει και μια στρατ στη ντουλαπα και εξιλεωνεται.. ;D)

Το τσιγαρο μας μαρανε?ή θ αποδειξουμε οτι γιναμε Ευρωπαιοι μ αυτο το τροπο?

Μου φαινεται γελοιο το ζητημα...αλλα αφου μιλαμε γι αυτο,ναι, θα ηθελα μαγαζι καπνιστων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες αγορι μου. Εδω τα πρεζακια αντιμετωπιζονται σα να μη πω και συ λες για καπνιστες οδηγους στερημενους? ;)ΠΟΥ ΖΕΙΣ.

Για φαντασου το ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ(με τσιγαροκλπ)

Το αντιθετο?

 

Εχω μια ερωτηση προς ολους.

Οταν λενε απαγορευεται στο αυτοκινητο το τσιγαρο ισχυει και στα καμπριο?ΧΑΧΑΧΑΧ>

 

Απ.@1974. Την εχω στη ντουλαπα γιατι η LP δε βολευει για τσιγαρο στο headstock : 1-0.

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου