Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη αν καπνίζεις Muratti θα εισηγηθώ τον αποκλεισμό σου από τη συζήτηση  ;D

 

ασε απο Marlboro lights 100άρια εχω ξεπεσει σε marlboro lights pocket (ολο και πιο μικρα) ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μισό γιατί η υπόθεση σηκώνει τσιγάρο...

Ένα τσιγάρο και φύγαμε...

2 τσιγάρα δρόμο είναι φίλε...

Πέραν της πλάκας όμως.. Είμαι φανατικός καπνιστής, ΔΕΝ ΠΑΩ σε μέρη που δεν καπνίζω και προτιμώ να κρυώνω έξω παρά να μην καπνίζω... Τα ερωτήματα είναι: τόσα χρόνια που δεν υπήρχε νόμος αφού σας ενοχλούσε το τσιγάρο ΓΙΑΤΙ βγαίνατε έξω αφού δεν περνάγατε καλά μέσα στην κάπνα? Γιατί όταν υπήρχαν καπνιστών/μη καπνιστών τα μη καπνιστών ήταν άδεια? Γιατί ΞΑΦΝΙΚΑ το τσιγάρο ποινικοποιήθηκε? Γιατί ενώ απαγορεύεται παντού ανεβαίνει η τιμή του συνέχεια? Η απαγόρευση του καπνίσματος είναι 100% ρατσιστική... Αν γινότανε το ανάποδο και επιβαλότανε το κάπνισμα τι θα λέγατε οι μη καπνιστές? (ακραίο παράδειγμα) Αν επιβαλότανε δια νόμου 1 συγκεκριμένο είδος μουσικής? Θα βγαίναμε έξω? Επειδή το τραβάμε και οι καπνιστές και οι μη καπνιστές από τα μαλιά, το θέμα είναι ότι απλά πρέπει να υπάρχουν εσωτερικοί χώροι καπνίσματος γιατί το κρύο δεν παλεύεται, ή ΜΑΓΑΖΙΑ (και όχι τραπέζια) καπνιστών και μη καπνιστών!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω και γω την ταπεινη μου αποψη στην ωραια κουβεντα.

Ειμαι καπνιστης.Ισως και υπερκαπνιστης..παρα την εντονη επιθυμια μου να το κοψω αλλα και οικονομικη αναγκη πλεον...

Θεωρω απαραδεκτο να ενοχλω/βλαπτω με τον καπνο μου τους γυρω μου.

Θεωρω επισης οτι πρεπει να τιμωρηθω αμεσως αν παραβω μια οποιαδηποτε νομοθεσια αν αυτο ισχυει για ΟΛΟΥΣ τους Ελληνες.

Οσο αφορα το τσιγαρο,θα επρεπε να υπαρχουν μαγαζια καπνιστων και μη καπνιστων.

Δε γινεται?Ολοι θα τα εκαναν χωρους καπνιστων?

Αυτο σημαινει οτι οι μη καπνιστες δεν ειναι μεριδα η οποια παιρνει στα σοβαρα το ποσο τους βλαπτει το παθητικο καπνισμα και στηριζουν την επιχειρηματολογια τους στο νομο

κι οχι το προσωπικο τους καλο με συνειδητη πυγμη και αποψη.

Γιατι να μην γεμισει ενα μαγαζι μη καπνιστων δηλαδη και να μ επηρρεασει και μενα να παω μαζι τους?

Ειναι λιγοι πληθυσμιακα?Δε νομιζω.

Αν ηξερα οτι υπαρχει καφετερια μη καπνιστων και ηθελα να παω με την 3,5 ετων κορη μου,εκει δε θα πηγαινα για να μην φαει ντουμανια απ τους αλλους?

Η ταβερνα?

Νομιζω οτι ολα ειναι θεμα λαθους νοοτροπιας οχι μονο των καπνιστων αλλα και των μη καπνιστων οι οποιοι θα μπορουσαν να στηριξουν το μετρο οχι με ρουφιανιλικι αλλα με στηριξη της αποψης:''Tα χλωρα με τα χλωρα οι αλλοι ξεραθειτε''.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί η υπόθεση σηκώνει τσιγάρο...

Ένα τσιγάρο και φύγαμε...

2 τσιγάρα δρόμο είναι φίλε...

Πέραν της πλάκας όμως.. Είμαι φανατικός καπνιστής, ΔΕΝ ΠΑΩ σε μέρη που δεν καπνίζω και προτιμώ να κρυώνω έξω παρά να μην καπνίζω... Τα ερωτήματα είναι: τόσα χρόνια που δεν υπήρχε νόμος αφού σας ενοχλούσε το τσιγάρο ΓΙΑΤΙ βγαίνατε έξω αφού δεν περνάγατε καλά μέσα στην κάπνα? Γιατί όταν υπήρχαν καπνιστών/μη καπνιστών τα μη καπνιστών ήταν άδεια? Γιατί ΞΑΦΝΙΚΑ το τσιγάρο ποινικοποιήθηκε? Γιατί ενώ απαγορεύεται παντού ανεβαίνει η τιμή του συνέχεια? Η απαγόρευση του καπνίσματος είναι 100% ρατσιστική... Αν γινότανε το ανάποδο και επιβαλότανε το κάπνισμα τι θα λέγατε οι μη καπνιστές? (ακραίο παράδειγμα) Αν επιβαλότανε δια νόμου 1 συγκεκριμένο είδος μουσικής? Θα βγαίναμε έξω? Επειδή το τραβάμε και οι καπνιστές και οι μη καπνιστές από τα μαλιά, το θέμα είναι ότι απλά πρέπει να υπάρχουν εσωτερικοί χώροι καπνίσματος γιατί το κρύο δεν παλεύεται, ή ΜΑΓΑΖΙΑ (και όχι τραπέζια) καπνιστών και μη καπνιστών!!!

 

Ρε συ funky, θα πρότεινα να μη χρησιμοποιείς τη λέξη ρατσισμός. Είναι a million miles away η διάκριση μεταξύ καπνιστών και μη καπνιστών σε σχέση με τη διάκριση λόγω φυλής...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι οι μη καπνιστες δεν ειναι μεριδα η οποια παιρνει στα σοβαρα το ποσο τους βλαπτει το παθητικο καπνισμα

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά εδώ βλέπεις ακόμα στην Ελλάδα μπαμπάδες χωρίς ζώνη με το παιδί τους αγκαλιά στο τιμόνι, να κάνει πως οδηγεί με το αυτοκίνητο εν κινήσει... Ούτε τους περνάει από το λίγο τους μυαλό ότι θα το κάνουν φέτες σε ένα ψιλοτρακάρισμα.

 

Εσύ λοιπόν λες ότι το κράτος δεν πρέπει να έχει νομοθεσία για ζώνες και για τα παιδιά στο ειδικό πίσω κάθισμα, απλά να βασιστεί στην σωστή αντιμετώπιση των πραγμάτων από τους ηλίθιους αυτούς... Ε, κάπως πρέπει να προστατευτούν και αυτοί που δεν προστατεύουν τη ζωή τους μόνοι τους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να μην υπάρχουν ΙΧ και να μην υπάρχουν τσιγάρα. Ούτε φαγητά με λίπη και ζάχαρη. Αυτή είναι η σωστή λύση. Τα άλλα όλα είναι συμβιβασμοί.

 

Δεν είναι δικαίωμά σου ούτε να καπνίζεις, γιατί με αναγκάζεις να σε δω να υποφέρεις πεθαίνοντας, ούτε να οδηγάς, γιατί με αναγκάζεις να σε δω να υποφέρεις πεθαίνοντας, ούτε να τρως μ@λ@κιες ,γιατί με αναγκάζεις να σε δω να υποφέρεις πεθαίνοντας.

 

Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση. Όταν θα με βρίζετε να ξέρετε πως δε θα μιλάτε εσείς αλλά η προπαγάνδα του Μαθιουσαλισμού και των οικονομικών συμφερόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρξα φανατικότατος καπνιστής για 20 χρόνια και χαρακτηρίζω τον εαυτό μου "επίτιμο καπνιστή" με την έννοια ότι καταλαβαίνω τι εστί τσιγάρο και εξάρτηση.

 

Για μένα το θέμα της απαγόρευσης καθαυτής περνάει σε δεύτερη μοίρα. Με καλή θέληση μπορεί να βρεθεί μια φόρμουλα αποδεκτή από όλους. Ακόμα και η ολική απαγόρευση για χώρες όπως Ελλάδα δεν είναι όσο φριχτή φαντάζει σε σύγκιση πχ με τη Σουηδία.

 

Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ στην ιστορία αυτή είναι η διαπίστωση ότι το κράτος είναι ανίκανο να θέσει σε εφαρμογή μια απόφαση (καλή ή κακή) που έχει ήδη ληφθεί. Και αν αυτή η συγκεκριμένη απόφαση αμφισβητείται ανοιχτά και με επιχειρηματολογία από μεγάλο μέρος του λαού, δυστυχώς η ίδια ανικανότητα ισχύει και για αποφάσεις που αφορούν θέματα που όλοι κρίνουν ότι σωστά έχουν παρθεί π.χ. οδική ασφάλεια, καθαριότητα, ώρες κοινής ησυχίας, ανάγκη για πληρωμή φόρων κτλ.

 

Προσπαθώ να φανταστώ τον Ελληνάρα να τραβάει βαθιά τζούρα με εκείνο το μοναδικό "δικό μας" ύφος και με το άλλο χέρι να χαιδεύει επιδεικτικά το μέρος όπου γράφει τους νόμους που μας προσπαθούν να μας επιβάλλουν οι ξενέρωτοι Ευρωπαίοι, αλλά τελικά μήπως αυτό το τρίψε-τρίψε έχτισε την Ελλάδα που έχουμε γύρω μας;

 

Εκτός βέβαια κι αν αυτή η Ελλάδα μας αρέσει. Αλλά τότε γιατί διαμαρτυρόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ερωτήματα είναι: τόσα χρόνια που δεν υπήρχε νόμος αφού σας ενοχλούσε το τσιγάρο ΓΙΑΤΙ βγαίνατε έξω αφού δεν περνάγατε καλά μέσα στην κάπνα? Γιατί όταν υπήρχαν καπνιστών/μη καπνιστών τα μη καπνιστών ήταν άδεια?

Κ ποιος σου είπε πως οι μη καπνιστές βγαίνουν?Εγώ προσωπικά όταν έκοψα το τσιγάρο (2,5 πακέτα τη μέρα) σταμάτησα να βγαίνω γιατί μ ενοχλεί η κάπνα.Μαγαζιά μη καπνιστώ κ καπνιστών δεν υπήρξαν ποτέ.Πως είδες εσύ ότι ΄ήταν άδεια?

Γιατί ΞΑΦΝΙΚΑ το τσιγάρο ποινικοποιήθηκε?
Δεν το κατάλαβα δηλαδή.Μου στερείς χρόνια απο την ζωή που έχω να ζήσω κ αυτό δεν είναι ποινικό αδίκημα?Αν έρθω εγώ κάθε μέρα κ σου αφαιρώ 2 γραμμάρια αίμα παρα πάνω απ ότι μπορεί να παράξει ο οργανισμός σου θα σου αρέσει?Δεν νομίζω γιατί σε μερικά χρώνια δε θα έχεις αίμα.Αν έρθω εκεί που κάθεσαι κ πίνεις το καφεδάκι σου αφού έχω φάει δυο κατσαρόλες φασολάδα κ οχτώ κρεμμύδια ξερά κ αρχίσω να .......(ξέρεις τώρα) θα σ αρέσει?Οχι πες μου θα γουστάρεις?

Επειδή το τραβάμε και οι καπνιστές και οι μη καπνιστές από τα μαλιά, το θέμα είναι ότι απλά πρέπει να υπάρχουν εσωτερικοί χώροι καπνίσματος γιατί το κρύο δεν παλεύεται, ή ΜΑΓΑΖΙΑ (και όχι τραπέζια) καπνιστών και μη καπνιστών!!!

Εμείς δεν το τραβάμε πουθενά.Απλά ζητάμε το αυτονόητο.ΜH ME ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΚΑΡΚΟΝΙΓΟΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΥ....ΣΕ ΕΣΕΝΑ

 

Κ μην ξεχάσω.Το τσιγάρο δεν το κόβουν μόνο για να μην ενοχλούνται οι μη καπνιστές.Το κόβουν για να μην δημιουργηθούν καινούριες γενιές καπνιστών.Για να μην είναι τα παιδάκια σου κ τα εγγονάκια σου  δούλοι του τσιγάρου.Αυτό στην Αμερική έχει δώσει αποτελέσματα.Γιατί όχι κ εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να φανταστώ τον Ελληνάρα να τραβάει βαθιά τζούρα με εκείνο το μοναδικό "δικό μας" ύφος και με το άλλο χέρι να χαιδεύει επιδεικτικά το μέρος όπου γράφει τους νόμους που μας προσπαθούν να μας επιβάλλουν οι ξενέρωτοι Ευρωπαίοι, αλλά τελικά μήπως αυτό το τρίψε-τρίψε έχτισε την Ελλάδα που έχουμε γύρω μας;

 

Εκτός βέβαια κι αν αυτή η Ελλάδα μας αρέσει. Αλλά τότε γιατί διαμαρτυρόμαστε;

 

Πόσο, μα πόσο, μα πόσο δίκαιο έχεις. Να 'γιάσει το στόμα σου.

 

ΜH ME ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΚΑΡΚΟΝΙΓΟΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΥ....ΣΕ ΕΣΕΝΑ

 

Κ μην ξεχάσω.Το τσιγάρο δεν το κόβουν μόνο για να μην ενοχλούνται οι μη καπνιστές.Το κόβουν για να μην δημιουργηθούν καινούριες γενιές καπνιστών.Για να μην είναι τα παιδάκια σου κ τα εγγονάκια σου  δούλοι του τσιγάρου.Αυτό στην Αμερική έχει δώσει αποτελέσματα.Γιατί όχι κ εδώ?

 

Πόσο, μα πόσο, μα πόσο δίκαιο έχεις. Να 'γιάσει το στόμα σου.

Η επιστροφή

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου