Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εχω στη ντουλαπα γιατι η LP δε βολευει για τσιγαρο στο headstock : 1-0.

 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΛΑΜΕ ΤΟ ΚΙΘΑΡΟΝΙ!!! 1-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Όταν η μανία μας είναι κυρίως για την εφαρμογή των νόμων και αυτό είναι το βασικό μας επιχείρημα ….ας είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί με τις ακραίες απόψεις.

 

Φίλε Nikola λες….ποίο είναι το τηλέφωνω να τους δώσω ……που δεν τηρούν τον νόμο, οι καταπατητές του νόμου κ.λ.π.

 

Και μετά παραθέτεις το διάλογό σου με την αρμόδια αρχή καταγγελιών

Ωραία...

 

Πήρα τηλέφωνο στο 1142 (μου απάντησε ο τύπος "1135"... και τον ρώτησα και μου λεέι... "ΑΑΑΑΑ ΝΑΙ")

 

Νικολας: Θέλω να κάνω μια καταγγελεία.

Υπάλληλος: Θα μου δώσετε το όνομά σας

Ν: Μπαρδόν; Γιατι;

Υ: Γιατί μπορεί να θέλει να κινηθεί νομικά ο καταστηματάρχης

Ν: Μετά τι γίνεται; Πώς είναι η διαδικασία;

Υ: Τα στοιχεία πάνε στις ομάδες ελέγχου, κλπ.

Ν: Δηλ, τα στοιχεία μου τα έχει η ομάδα;

Υ: εεεε... ναι...

Ν: Οκ... (μετά απο σκέψη). Δημήτρης Χατζιπαπάρας, τηλ 6999123456

Υ: Αληθινό είναι;

Ν: Με δουλεύεις;

Υ: Οκ. Καλά... Στοιχεία του μαγαζίου;

Ν: Μπλα, μπλα.

Ν: Νομός: Αττικής

Υ: Ευχαριστώ.

Ν: Διεύθυνση δε θέλετε;

Υ: Αν την έχετε

Ν: Μα φυσικά, διεύθνυση, όνομα υπέυθυνου, τηλ...

 

...

 

Είμαι τελικά πολύ ρομαντικός

Λοιπόν όντως ο νόμος για το κάπνισμα είναι σαφής. Σαφές όμως είναι και το άρθρο 225  παρ. 1 περ. Α.  Π.Κ.

 

Στο παραθέτω:

 

«Ψευδής Ανωμοτή κατάθεση»

ΑΡΘΡΟ 225

 

1. Με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους τιμωρείται:

α) όποιος, όταν εξετάζεται χωρίς όρκο ως δίαδικος ή μάρτυρας από αρχή αρμόδια να ενεργεί τέτοια εξέταση, εν γνώσει του καταθέτει ψέματα ή αρνείται ή αποκρύπτει την αλήθεια»

 

Προς διευκόλυνση σου όπου μάρτυρας φαντάσου τον εαυτό σου, όπου αρμόδια αρχή φαντάσου το 1142 και όπου καταθέτει ψέματα  φαντάσου το ψεύτικο όνομα/ επώνυμο και τηλέφωνο που έδωσες.

 

Κατά τη γνώμη σου πρέπει να σε καταγγείλουμε για παράβαση του άρθρ. 225 ΠΚ ή όχι?

Καλησπέρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη σου πρέπει να σε καταγγείλουμε για παράβαση του άρθρ. 225 ΠΚ ή όχι?

Καλησπέρα.

Η εικασία σου ισχύει ΜΟΝΟ αν και εφόσον ο Νικόλας έχει κάνει κάποια ψευδή καταγγελία. Έχεις κάποιο στοιχείο που να συνηγορεί προς αυτή την υπόθεση;

Αν όχι, καλό θα ήταν να αποφεύγεις τέτοιες εικασίες γιατί παραείναι σοβαρές για να γίνονται χαλαρά και χωρίς ερείσματα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ παρέθεσα το διάλογο όπως ο ίδιος τον έγραψε με τη σχετική αρχή άρα υποθέτω ότι έτσι έγινε, διότι τον πιστεύώ.

 

Φυσικά και δεν πρόκειται κανένας  να καταγγείλει κανένα, και πολύ περισσότερο εγώ και το θεωρώ δεδομένο ότι είναι αντιληπτό. ΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ  ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ. Μακριά από εμένα οτιδήποτε τέτοιο. Το ερώτημα τίθεται ρητορικά σαν food for thought για τις καταγγελίες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, χαίρομαι πολύ που το ξεκαθαρίσαμε.

 

Να ξεκαθαρίσω με την ευκαιρία ότι ο Νικόλας παρέθεσε τον διάλογο ως παράδειγμα, με προφανή διάθεση να εξηγήσει τα διαδικαστικά μιας καταγγελίας (εξού και τα επίτηδες λανθασμένα ονόματα και τηλέφωνα) και όχι ως αυτούσιο συμβάν.

 

Τέλος διαλείμματος, συνεχίστε...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "λαθος" ειναι ο χρονος κ η δεδομενη στιγμη που αποφασιζει το κρατος να εφαρμοσει αυτο το βαναυσο μετρο για τους καταστηματαρχες στο απογειο της χειροτερης οικονομικης κρισης της εποχης..

 

Δηλ, τι θα παθαιναν αν το εφαρμοζαν αφου τελειωσει η κριση ή πριν καν αρχισει??

 

Νομιζετε πως δεν ξερουν οτι με αυτο που κανουν θα κλεισουν καταστηματα??

κ ποιος ο λογος να το κανουν τωρα??

για αναρωτηθειτε??

ειναι τυχαιο?

η ειναι τοσο βλακες ολοι που δεν ξερουν πως θα κανουν ζημια στα καταστηματα εστιασης κ διασκεδασης??

Δεν νομιζω...

 

Εμεις ειμαστε οι βλακες που ουτε καν μας περασε απο το μυαλο αυτη η σκεψη...

 

Τους θεωρουμε ηλιθιους, αλλα αυτοι ειναι που εχουν το χρημα, την εξουσια κ φυσικα ειναι οι μονοι λιγοι που περνανε καλα σε αυτη τη χωρα.

 

Ποσο ηλιθιο μπορει να ειναι αυτο ε? μονο ενας χαζος θα μπορουσε να τα εχει ολα αυτα εε??

 

Ας ξυπνησουμε καλυτερα! κατι τρεχει εδω κ βρομαει η δουλεια!!

 

Ακου εκει νομος αντικαπνισματος ωστε να εξευρωπαιστουμε ενω οι μισθοι μας δεν εχουν καμια σχεση με ευρωπη...

 

 

Μηπως μας θελουν να μεινουμε σπιτια μας για καποιο λογο?? μηπως να λιωσουμε λιγο στο ζαπινγκ μιας κ ουτε δουλεια εχουμε ουτε κ μερος διασκεδασης να καπνισουμε?? Μηπως μεσω απο αυτο το κουτι(ΤV) κατι παιζει??

Λεω εγω τωρα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν η μανία μας είναι κυρίως για την εφαρμογή των νόμων και αυτό είναι το βασικό μας επιχείρημα ….ας είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί με τις ακραίες απόψεις.

 

Φίλε Nikola λες….ποίο είναι το τηλέφωνω να τους δώσω ……που δεν τηρούν τον νόμο, οι καταπατητές του νόμου κ.λ.π.

Καταρχήν παραθέτεις κάτι που είναι τουλάχιστον 1 χρόνο παλιό. Η τωρινή μου γνώμη μπορεί απλά να έχει αλλάξει! ;)

 

Αλλά τέλος πάντων.

 

Το ζήτημα είναι το εξής: Με το παράδειγμα που έδωσα το πρόβλημα ήταν ακριβώς το άκυρο του νόμου, όπου τα στοιχεία μου θα κατέληγαν στα χέρια του μαγαζάτορα με τεράστια ευκολία.

 

Αν είχες διαβάσει όλο το θρεντ ή γενικότερα τα λεγόμενά μου θα έβλεπες ότι είμαι μάλλον ανορθόγραφος και μετριοπαθής στις απόψεις μου. Το συγκεκριμένο ζήτημα ήταν λόγο:

α. Της αντίδρασης του γκαρσονιού (σε γράφω γιατί δε με νοιάζει)

β. Της ύπαρξης των παιδιών μου σε ένα χώρο που κανονικά θα έπρεπε να είναι καθαρός

γ. Του νόμου που δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά (δες το παράδειγμα).

Πιστεύεις λοιπόν ότι η μανία μου έχει να κάνει με την εφαρμογή των νόμων; Αν είναι έτσι... τι να πω.

 

Δε συνηθίζω να δίνω τα στοιχεία μου στο κοινό γενικά... Ένα όνομα και επώνυμο αρκεί μέσω του νετ.

 

Αν πιστεύεις ότι η γνώμη μου είναι ακραία (μιας και παρέθεσες εμένα) σε ερωτώ ευθέως αν έχεις παιδιά, και τι θα έκανες για αυτά. Γιατί και βράδυ έχω δουλέψει, και τα τσιγάρα στα μούτρα τα έχω φάει, και η γυναίκα μου κάπνιζε μανιωδώς, κλπ, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Καταρχήν παραθέτεις κάτι που είναι τουλάχιστον 1 χρόνο παλιό. Η τωρινή μου γνώμη μπορεί απλά να έχει αλλάξει!  

 

ΜΑΚΑΡΙ

 

Δε συνηθίζω να δίνω τα στοιχεία μου στο κοινό γενικά... Ένα όνομα και επώνυμο αρκεί μέσω του νετ.

Και πολύ καλά κάνεις….μην ασχολείσαι όμως με καταγγελίες τότε (Νομική συμβουλή, Φιλικά και Δωρεάν)

 

Νικόλα,  το νόημα των λεγομένων μου (και της παρέμβασης)  ήταν more or less, «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω».

-Δεν θα μπω στο διάλογο για το τσιγάρο.-

 

Αλλά θα σου δώσω ένα point του τι θα έκανα εγώ γενικά (αφού με ρωτάς) όχι ότι και έχει και καμία σημασία (το τι θα έκανα εγώ).

Αν πήγαινα σε ένα μέρος με τα παιδiά μου ή τα εγγόνια μου ή τα ανίψια μου ή με εσένα  

,που ενώ ισχύει η απαγόρευση για το κάπνισμα, παρά ταύτα καπνίζουν… ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ.

Αν πήγαινα μόνος μου θα καθόμουν. Η παραπάνω απάντηση ισχύει- αν ρωτάς για εστιατόριο.

Αν ρωτάς για Bar (που δε νομίζω) μάλλον τα παιδιά μου , τα εγγόνια μου ή τα ανίψια μου δεν έχουν καμία δουλειά εκεί (όπως και εσύ πιστεύω, αλλά για άλλους λόγους σ.σ.  επειδή σε ενοχλεί το κάπνισμα εννοώ) .

Τέλος αν αποφάσιζα να μείνω στο ανωτέρω υποθετικό μαγαζί και να τους «δώσω» (δική σου λέξη είναι) ή αναφέρω ή καταγγείλω (αυτές είναι οι δικές μου λέξεις) , πρώτα θα έκανα μία γρήγορη ανασκόπηση της ζωής μου να θυμηθώ αν ποτέ εγώ ο ίδιος παραβίασα τον νόμο. Αν διαπίστωνα ότι είμαι «καθαρός» και επέμενα να τους αναφέρω ….θα φρόντιζα και στο μέλλον η συμπεριφορά μου να μην εκπληρώσει την αντικειμενική υπόσταση ούτε καν πταίσματος.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ.

Είναι θέμα επιλογής στάσης ζωής.

Άλλοι επιμένουν να διεκδικούν τα δικαιώματά τους. Δεν είναι απαραίτητα κακό.

Αμα πιάσουμε τα Χριστιανικά θα πρέπει να τους φέρω και σπίτι μου να καπνίσουν.

Ξέρεις τώρα... Το "άλλο μάγουλο" κλπ κλπ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου