Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πήγαινα σε ένα μέρος με τα παιδiά μου ή τα εγγόνια μου ή τα ανίψια μου ή με εσένα, που ενώ ισχύει η απαγόρευση για το κάπνισμα, παρά ταύτα καπνίζουν… ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ.

Έλα, την έβαλα όλη την πρόταση.

Που είναι η αυθαίρετη ερμηνεία;

 

Νωρίτερα και ο Nikolas

Δε συνηθίζω να δίνω τα στοιχεία μου στο κοινό γενικά... Ένα όνομα και επώνυμο αρκεί μέσω του νετ.

και ο Alchemist σου εξήγησαν ...

Να ξεκαθαρίσω με την ευκαιρία ότι ο Νικόλας παρέθεσε τον διάλογο ως παράδειγμα, με προφανή διάθεση να εξηγήσει τα διαδικαστικά μιας καταγγελίας (εξού και τα επίτηδες λανθασμένα ονόματα και τηλέφωνα) και όχι ως αυτούσιο συμβάν.

Επιμένεις να πιστεύεις όμως ότι καλύτερα να φεύγεις παρά να καταγγέλλεις. ΕΣΤΩ και νόμιμα.

Κάνω λάθος ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

"ο αναμάρτητος..."

 

Διαφωνώ. Ο αμαρτωλός, τουλάχιστον να μην γκρινιάζει αν τον πιάσουν! ;) Δεν έχεις ισορροπία στα λεγόμενά σου, ούτε στον τρόπο που πιθανά σκέφτεσαι.

 

Με ξένισε πάντως ότι κατακεραύνωνε κάποιον κατηγορόντας τον για παράνομη συμπεριφορά τη στιγμή που και ο ίδιος παρανομούσε.
Δηλ, για να καταλάβω...

 

1. Αφού ο νόμος δέχετε ελαφρυντικά και διαφοροποιήσεις ως προς την καταδίκη/πρόστιμο, εσύ... δεν δέχεσαι; Η παρανομία είναι η παρανομία μια και η άλλη;

2. Επιμένεις να βασίζεσαι και να δηλώνεις, ακόμη χειρότερα ότι μιλάς για την προστασία μου (!!!!) ενώ πρακτικά το μόνο που έχεις είναι 1-2 ποστ σε ένα φόρουμ (;;;;)). Φυσικά η προστασία θα μπορούσε να γίνει μέσω ΠΜ, αλλά δε με πολυπειράζει να πω την αλήθεια! :)

3. Τελικά, αφού δεν υπάρχει αναμάρτητος, να τα βροντίξουμε όλα κάτω και να βάλουμε φωτιά στην χώρα; Ή μήπως την άλλη φορά που ο άλλος ζήταγε τρόπους να φοροδιαφύγει (θα πάρω στην Αμερική ενισχυτή, πως τον κρύβω από το τελωνείο) δεν έπρεπε να πω τίποτα, ή ο μοντ που το κλείδωσε, δεν έπρεπε γιατί... εεε κάτι θα έχει κάνει και αυτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για δεύτερη φορά  λοιπόν αφού το θέλεις.

Εγώ προσωπικά στο θέμα της καταγγελίας για τη παραβίαση του νόμου περί καπνίσματος, προτιμώ να φύγω παρά να καταγγείλω. Όμως την προτίμησή μου δεν την υποδεικνύω σε κανένα.

Επίσης εγώ ζήτησα  να βάλεις όλη την παράγραφο και όχι μόνο όλη την πρόταση. Θα την βάλω εγώ, δεν πειράζει:

Αλλά θα σου δώσω ένα point του τι θα έκανα εγώ γενικά (αφού με ρωτάς) όχι ότι και έχει και καμία σημασία (το τι θα έκανα εγώ).

Αν πήγαινα σε ένα μέρος με τα παιδiά μου ή τα εγγόνια μου ή τα ανίψια μου ή με εσένα 

,που ενώ ισχύει η απαγόρευση για το κάπνισμα, παρά ταύτα καπνίζουν… ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ.

 

Αυτό όμως που υποδεικνύω είναι ότι το  ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ προστατεύεται με ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ.

 

Το, κατά τη γνώμη μου, αυθαίρετο του συμπεράσματός σου συνίσταται στο ότι εγώ υποδεικνύω σε κάποιον να μην διεκδικεί τα νόμιμα δικαιώματά του.

Όσο για την απάντηση του  Alchemist

Δεν κατάλαβα γιατί την παραθέτεις. Αν υπονοείς ότι δεν έγινε σαν αυτούσιο συμβάν η καταγγελία, σου αντιπαραθέτω ότι κατά τα λεγόμενα του Nikola έγινε,  άλλα δεν με απασχολεί αυτό.

Επιμένεις να βασίζεσαι και να δηλώνεις, ακόμη χειρότερα ότι μιλάς για την προστασία μου (!!!!) ενώ πρακτικά το μόνο που έχεις είναι 1-2 ποστ σε ένα φόρουμ (;;; ). Φυσικά η προστασία θα μπορούσε να γίνει μέσω ΠΜ, αλλά δε με πολυπειράζει να πω την αλήθεια! 

 

Αν μου εξηγήσεις τι σχέση έχει αυτό, θα σου απαντήσω

 

Τέλος το να παραβιάσεις τη διάταξη για το κάπνισμα είναι διοικητική παράβαση που τιμωρείται με πρόστιμο, ενώ το άλλο ποινικό αδίκημα.

Όσο, για την προστασία μου, αφού δεν την αποδέχεσαι, και είναι δικαίωμά σου, την ανακαλώ, και λέω ότι το post έγινε μόνο για να πω τη γνώμη μου. Εφόσον βέβαια το δικαιούμαι με 1-2 post. Δεν θυμάμαι , ορίζεται στους όρους του forum «ότι τη γνώμη του τη λέει όποιος έχει 1000+ post”? . Αν ναι συγνώμη δεν το πρόσεξα!!

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αν ξέρω ότι ο γείτονάς μου πλακώνει το παιδί του στο ξύλο μέχρι αίματος κάθε μέρα αλλά εγώ φοβάμαι τα αντίποινά του και δεν θέλω να δώσω το όνομά μου, σε περίπτωση που από κάποιο σαίνι στα μπλε ξεφύγει τίποτα, δεν πρέπει να πάρω, ανωνύμως, την αστυνομία;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρίν κανείς καταφύγει στην καταγγελία, υπάρχουν "κοινωνικοί" τρόποι να λύσεις το θέμα. 1) Κόσμια παρακαλείς τον "παράνομο"  :) να το σβήσει γιατί προφανώς ενοχλείσαι και αν δεν το κάνει 2) παράπονο στον καταστηματάρχη ο οποίος με την σειρά του θα παρακαλέσει τον πελάτη. Αν και αυτό αποτύχει ή ο καταστηματάρχης σε γράψει τότε κάνεις ΝΟΜΙΜΗ καταγγελία.

 

Δλδ αν ξέρω ότι ο γείτονάς μου πλακώνει το παιδί του στο ξύλο μέχρι αίματος κάθε μέρα αλλά εγώ φοβάμαι τα αντίποινά του και δεν θέλω να δώσω το όνομά μου, σε περίπτωση που από κάποιο σαίνι στα μπλε ξεφύγει τίποτα, δεν πρέπει να πάρω, ανωνύμως, την αστυνομία;

 

Υπερβολική αναλογία. Δεν είναι το ίδιο και το ξέρεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολική αναλογία. Δεν είναι το ίδιο και το ξέρεις.

 

Ο νόμος είναι νόμος φίλε μου. Αυτό ακριβώς δεν συζητάμε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δλδ αν ξέρω ότι ο γείτονάς μου πλακώνει το παιδί του στο ξύλο μέχρι αίματος κάθε μέρα αλλά εγώ φοβάμαι τα αντίποινά του και δεν θέλω να δώσω το όνομά μου, σε περίπτωση που από κάποιο σαίνι στα μπλε ξεφύγει τίποτα, δεν πρέπει να πάρω, ανωνύμως, την αστυνομία;

 

Εγώ λέω τί ορίζει ο νόμος. Καλώς ή κακώς δεν τους ψηφίζω εγώ. Πάντως αν με ρωτάς, φυσικά και σε σοβαρές περιπτώσεις οι μάρτυρες προστατεύονται, και σε αυτές (σοβαρές περιπτώσεις  )ισχύουν ακόμα και οι ανώνυμες καταγγελίες (π.χ. ναρκωτικά) . Προφανώς η νομοθετική εξουσία , και όχι εγώ, έκρινε ότι οι καταγγελίες για παράβαση του νόμου περί καπνίσματος πρέπει να γίνονται επώνυμα , γι αυτό και ζητούν τα στοιχεία του καταγγέλοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω τί ορίζει ο νόμος. Καλώς ή κακώς δεν τους ψηφίζω εγώ. Πάντως αν με ρωτάς, φυσικά και σε σοβαρές περιπτώσεις οι μάρτυρες προστατεύονται, και σε αυτές (σοβαρές περιπτώσεις  )ισχύουν ακόμα και οι ανώνυμες καταγγελίες (π.χ. ναρκωτικά) . Προφανώς η νομοθετική εξουσία , και όχι εγώ, έκρινε ότι οι καταγγελίες για παράβαση του νόμου περί καπνίσματος πρέπει να γίνονται επώνυμα , γι αυτό και ζητούν τα στοιχεία του καταγγέλοντα.

 

Γενικεύεις επικίνδυνα, ενώ πριν ήσουν πολύ ακριβολόγος. Θέλεις να απαντήσεις στην ερώτηση;

 

Ναι αλλά στην μια περίπτωση ο ένοχος πληρώνει πρόστιμο ενώ στην άλλη φυλακίζεται ;)

Και;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Γενικεύεις επικίνδυνα, ενώ πριν ήσουν πολύ ακριβολόγος. Θέλεις να απαντήσεις στην ερώτηση;

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι γενικεύω? Εννοείς δεν απαντάω στο παράδειγμά σου αν μπορεί να λάβει χώρα ανώνυμη καταγγελία. Αν με ρωτάς πάνω σε αυτό, σου απαντάω ότι αν αναφέρεις κάτι τέτοιο στην Αστυνομική Αρχή ανώνυμα, πιθανότατα θα το ελέγξουν (δηλαδή θα πανε να δούνε αν ισχύει αυτό που ανώνυμα ανέφερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου