Προς το περιεχόμενο

Ο ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό;


dionisissab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζω αυτό το θέμα λόγω μιας διαφωνίας που είχα μ' έναν φίλο μου κολλητό για το εξής.

Θεωρείτε ότι (μπορεί) σε μία μπάντα ένα και μόνο όργανο να καθορίζει τον ήχο αυτής της μπαντας. Δηλ. θεωρείτε ότι ο ήχος των Doors καθοριζόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον ήχο των πλήκτρων του Manzarek; ή ανάλογα η ήχος των U2 από τον (ομολογουμένως) πρωτοποριακό ήχο του Edge;

 

Αν το πιστεύετε, θεωρείτε ότι είναι υγιές κάτι τέτοιο; Δηλ. είναι σωστό ένας μουσικός να καθορίζει (και πολλές φορές με το ζόρι) τον ήχο μιας μπάντας; Δεν πρέπει να υπάρχει μια πολυφωνία (όπως π.χ. στους Deep Purple ή στους Pink Floyd);

Και επίσης, αυτό κατά την (ταπεινή μου) γνώμη είναι κάπως αποκρουστικό εκ πρώτης άποψης. Ένα γκρουπ είναι μια ομάδα μουσικών που όλοι τους συμβάλουν για να δημιουργηθεί το εκάστοτε ύφος.

 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται ποιος είναι ο μουσικός πίσω από το όργανο αυτό. Δλδ αν έχεις μπάντα με τον Blackmore πρέπει να είσαι ο Lord για να επιπλεύσεις. Αλλιώς, χάνεσαι. Νόμος της φύσης...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εννοείται ότι ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό..

2.τι υγιές και μη???...αν σ'αρέσει το ακούς αν οχι δεν τ'ακούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αν έχεις μπάντα με τον Blackmore πρέπει να είσαι ο Lord για να επιπλεύσεις.

 

Ναι συμφωνώ με αυτό αλλά δεν έπαιξαν μεγάλο ρόλο τα drum 'n' bass paterns των Glover-Paice; Πολύ σημαντικά... Ειδικά στο ρυθμικό μέρος του Child in Time (π.χ.) το κομμάτι στηρίζεται ανεπανόρθωτα στο groove του μπάσου και της ντραμς. Θα μου πεις: "Και αυτό σημαίνει ότι καθορίζεται έτσι ένας ήχος;;" Μάλλον ναι.. Έτσι είναι.

 

Σαν drummer σου λέω ότι τα παιξίματα του Paice (ανεπανάληπτα) και η "συνεργασία" με το Glover άφησαν εποχή. Και πολύ σωστά ένας φίλος μου μού εμπιστεύτηκε ότι ό,τι έχουν βγάλει οι Deep Purple από το '93 και μετά οφείλεται σ' αυτόν τον τεράστιο drummer και όχι μόνο... "Ακούω πλέον Deep Purple για τον Paice" και δεν είναι drummer....Μπασίστας είναι!

 

Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εννοείται ότι ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό..

2.τι υγιές και μη???...αν σ'αρέσει το ακούς αν οχι δεν τ'ακούς....

 

Μάλλον δεν κατάλαβες...Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό. Και αν όντως συμβαίνει σε μερικές μπάντες δε σημαίνει ότι δεν τις ακούω. Τι σημαίνει; ότι επειδή ο Manzarek ηταν κατά 90% οι Doors ότι δεν θα ακούω;; Καμία σχέση. Απλώς, διερωτόμαι αν είναι "υγιές" κάτι τέτοιο, ειδικά στην εποχή μας που τα στάνταρ έχουν αλλάξει...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να καθοριστεί ο ήχος μιας μπάντας, και μπορεί να γίνει και από ένα όργανο μόνο.

Συνήθως αυτό καθορίζεται από τη συνεργασία που έχεις με τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας. Παραδείγματος χάρην σε μια μπάντα όπου οι μουσικοί είναι σεσιονάδες και πλαισιώνουν έναν καλλιτέχνη, ομολογουμένως ο ήχος θα καθοριστεί από αυτόν τον ένα.

Σε μια μπάντα πάλι που υπάρχει προσπάθεια για συνεργασία από τα μέλη, ο ήχος θα καθοριστεί σιγά σιγά και από κοινού από τον τρόπο που παίζει ο καθένας, από τα ακούσματα κτλ.

 

Πολύ συχνά όταν ακούμε μια μπάντα θα μας κάνει εντύπωση ένα όργανο μόνο, μια ιδέα, μια γραμμή, ή μπορεί κ πολλά. Το τι και πως είναι σχετικό.

 

Επειδή υποπτεύομαι πως αυτό το θέμα, θα εξελιχθεί ίσως σε παράπονο για συνεργασίες σε μπάντες, επικοινωνία κτλ, θα προτείνω γενικά όταν είσαι σε μια ομάδα, άκου τους άλλους, δώσε τι πιστεύεις στο κομμάτι, άκου απόψεις από τους άλλους και γενικά προσπάθησε να είσαι συνεργάσιμος. Επίσης, φρόντισε να είναι συνεργάσιμοι και οι άλλοι. Εάν δεν είναι, δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα.

 

Στους doors πάντως πιο καθοριστική μου φαίνεται η φωνή του Morisson και μετά τα πλήκτρα, αν και πολύ σημαντικά στον τελικό ήχο.

Και στους U2 μάλλον οι ιδέες και η φωνή του Bono. Όπως βλέπεις παρατηρούμε κάπως διαφορετικά :)

 

Απλώς, διερωτόμαι αν είναι "υγιές" κάτι τέτοιο, ειδικά στην εποχή μας που τα στάνταρ έχουν αλλάξει...

 

Πάντως μιας και κάτι τέτοιο είναι κάτι που σκέφτομαι καιρό τώρα. Οι μπάντες πλέον έχουν χάσει την λογική που είχαν παλαιότερα, οπότε και δε θα δεις πια υπερμπάντες που τραβάνε για αιώνες, αλλά πρότζεκτ, ο τάδε μουσικός με τον άλλο για ένα δυο δισκάκια κτλ.

Καλύτερα κατ' εμέ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω αυτό το θέμα λόγω μιας διαφωνίας που είχα μ' έναν φίλο μου κολλητό για το εξής.

Θεωρείτε ότι (μπορεί) σε μία μπάντα ένα και μόνο όργανο να καθορίζει τον ήχο αυτής της μπαντας. Δηλ. θεωρείτε ότι ο ήχος των Doors καθοριζόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον ήχο των πλήκτρων του Manzarek; ή ανάλογα η ήχος των U2 από τον (ομολογουμένως) πρωτοποριακό ήχο του Edge;

 

Κάτι θέλεις να πεις αλλά ξεκινάς με λάθος προϋποθέσεις.

Κάτι παιδιά που τα λέγαν Morisson, Bono, Krieger δεν τα θυμάσαι;

 

edit: Με πρόλαβε η Evi...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προτροπή σου είναι σημαντική αλλά δεν αναφέρεται σε μένα...Αυτό το στάδιο το έχω ξεπεράσει (έτσι πιστεύω τουλάχιστον)  ;)

 

Στην μπάντα που έχω και εδώ Πάτρα και Κυπαρισσία, μ' ενδιαφέρει περισσότερο να ακούω τους άλλους παρά εμένα και να τους ακολουθώ. Και φυσικά η συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη ξεχυλίζει πραγματικά. Πώς άλλωστε να μη συμβαίνει αυτό απ' τη στιγμή που σε 1,5 χρόνο από τότε που μπήκα στους Still Drunk, ηχογραφήσαμε 2 δίσκους, κάνουμε ένα σωρό live και το κέφι τελειωμό δεν έχει;;; ;)

Αλλά ας μην ξεφεύγω.. Απλώς έχω αυτή την απορία για τα μεγαλύτερα ονόματα..

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι θέλεις να πεις αλλά ξεκινάς με λάθος προϋποθέσεις.

Κάτι παιδιά που τα λέγαν Morisson, Bono, Krieger δεν τα θυμάσαι;

 

edit: Με πρόλαβε η Evi...

 

Το θέμα δεν είναι αν τα θυμάμαι εγώ...Εγώ πολύ καλά τους θυμάμαι (τυχαίνει ν' ακούω Doors τώρα) Ο φίλος μου είναι το θέμα... Και πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα έλλειψης μνήμης. Απλώς έχει να κάνει με το κατά πόσο ο ένας ή ο άλλος καθορίζουν τι είναι το ένα ή το άλλο

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εννοείται ότι ήχος μιας μπάντας μπορεί να καθοριστεί από έναν μουσικό..

2.τι υγιές και μη???...αν σ'αρέσει το ακούς αν οχι δεν τ'ακούς....

Έχεις ακούσει Jeff Beck? Pat Metheny?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου