Προς το περιεχόμενο

Recording Studio (με χαμηλό budget)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Eκ μέρους κάποιων φίλων...

 

Θα ήθελαν με ένα budget γύρω στα 1000 ευρώ να κάνουν μια αξιοπρεπή ηχογράφηση/μιξη/mastering σε στούντιο. Στο budget αυτό μπορεί να συμπεριλαμβάνονται και κάποιες ενοικιάσεις μηχανημάτων όπως πχ ενισχυτές.

 

Επειδή όμως το budget είναι μικρό, και τα απαντημένα threads αναφέρουν ολόκληρους καταλόγους, δεν θέλω να τους παραπέμψω σε δεκάδες τηλέφωνα που μπορεί να τους φέρνουν σε δύσκολη θέση.

 

Γι αυτό θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει μια τετοια πληροφορία/εμπειρία να με διαφωτίσει.

 

Επίσης μπορείτε να προτείνετε τι μέγεθος υλικού θα μπορούσε να ηχογραφηθεί με ένα τέτοιο budget...

 

Πρόκειται για συγκρότημα με επιρροές από 13th floor elevators, electric prunes κλπ...

 

Η σύνθεση είναι φωνη/2 κιθάρες/φυσαρμόνικα/μπάσο/τύμπανα...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

www.fabricaudio.com

 

Τα παιδιά είναι φιλοκότατα και το στούντιο είναι εξαιρετικό! (Είναι προς τη θάλασσα μεριά...). Οι τιμές, γενικά, είναι πολύ προσιτές, αλλά βέβαια αν θές όλη τη μέρα, είναι αρκετά τα λέφτα... (οπουδήποτε φυσικά).

 

Αλλά γιατί να μην έχουν οι φίλοι σου 15 τηλ, και να σκιστούν για 2 ώρες στα τηλ; Του στυλ... "Πήρα το τάδε στούντιο και μου άφησε lock down το στούντιο για 10 μέρες προς 1000 ευρώ, εσύ κάνεις κάτι καλύτερο;" κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν θέλω να τους παραπέμψω σε δεκάδες τηλέφωνα που μπορεί να τους φέρνουν σε δύσκολη θέση.

 

Τι εννοείς;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Βαριούνται.

 

Επίσης μπορείτε να προτείνετε τι μέγεθος υλικού θα μπορούσε να ηχογραφηθεί με ένα τέτοιο budget...

 

Η πρότασή μου είναι 3-4 (μαξ. 5) κομμάτια (που ξέρουν πολύ καλά) γράψιμο / ξαναγράψιμο σε μια (δύο ) μέρες. Διαλογή καλών στιγμών. (Αρκετή) Συζήτηση για το πως θέλουν το mastering. Και μετά αναμονή.

Παιδιά, το κάπνισμα έξω παρακαλώ.

 

 

Πέρα από τον Fabricaudio (που διαβάζει τώρα  ;) ), υπάρχει και ο Toneless με τα http://www.matrixstudio.gr/

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πέρα από τον Fabricaudio (που διαβάζει τώρα  ;) ), υπάρχει και ο Toneless με τα http://www.matrixstudio.gr/

 

 

Χαχαχα, Καλο!!! Ακομη γελαω ;D

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ γελάω...

Απο υπάλληλο του studio, με έκανε ιδιοκτήτη.  ;D

 

kpeyos θα διευκόλυνε κάπως την εύρεσή σου, εαν μάθαινες τουλάχιστον κάποιες λεπτομέρειες για το σύνολο και τη διάρκεια των κομματιών, για τις δυνατότητες των μελών να παίζουν τα διάφορα μέρη των κομματιών σωστά κλπ

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχήν χρειάζεσαι 2 Studio Monitor, μία κάρτα ήχου και άν θες να ηχογραφήσεις φωνή ένα Microphone. Εγώ πήρα 2 Samson R6, και μια M-Box 2 κάρτα ήχου. Για μικρόφωνο ένα Samson C03 είναι αρκετά καλό

Είμαστε όλοι άνθρωποι σε έναν κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμμμ...

 

Ο άνθρωπος ψάχνει επαγγελματικό στούντιο για να γράψει κάποια κομμάτια. Με την καμμία δεν φτάνουν αυτά που έχεις εσύ! ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν τίποτα πρόχειρα ηχογραφημένο τα παιδιά και το έχουν κάπου στο νετ, στείλε κανένα λινκ να τούς ακούσουμε...

 

(Το ξέρω πως είμαι οφτόπικ και δε βοηθάω την κατάσταση, αλλά με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη μουσική προσέγγιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα καλό studio με αξιοπρεπή εξοπλισμό και όχι ημι-προβάδικο, με 1000 ευρώ θα πάρουν στην καλύτερη 40 ώρες,που βέβαια θα τις διαθέσουν όπως θέλουν.

Με αυτές τις ώρες αν οι φίλοι σου είναι καλά προβαρισμένοι και ξέρουν ΤΙ ακριβώς θέλουν να κάνουν, θα μπορουν κατά την γνώμη και εμπειρία μου να ολοκληρώσουν αξιοπρεπώς (μαζί με μείξεις και πρόχειρο mastering) 2-4 κομμάτια ,δεδομένου πάντα ότι τα κομμάτια δεν θα είναι 12λεπτα.( αν και αφού μιλάς για electric prunes δεν νομίζω)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου