Προς το περιεχόμενο

Μνήμη άνω των 8gb


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nάσαι καλά , ο λόγος που απάντησα εννοείται πως δεν έχει κίνητρο την επίδειξη ,αλλά την συνομιλία και τη βοήθεια κάποιων που ακριβώς για τους προαναφερθέντες λόγους δεν διαθέτουν πληθώρα VSTi's όπως εγώ.

 

Έτσι γιά την Ιστορία θα σου αναφέρω ότι όταν πριν 4 χρόνια φώναζα στους παραγωγούς ότι το Nuendo 3 ,"πάπαλλα" με 5 VSTi , μου απαντούσαν το "αστείο" Freeze.

Μηχ. Επαγγελματικών Styles & Ηχων Korg PaSeries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nάσαι καλά , ο λόγος που απάντησα εννοείται πως δεν έχει κίνητρο την επίδειξη...

Μην φοβάσαι, έχω απόλυτη συναίσθηση του διαχωρισμού, επαγγελματίας-ερασιτέχνης. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε ένα ιδεατό κόσμο κάνει κανείς templates. Χτίζει ανάλογα με το τι στυλ μουσικής χρειάζεται και τα φορτώνει όλα... Αλλά κατα τα άλλα, το να έχεις CH Guitars, Goliath, EWQL (ποιό άραγε; Σε PLAY format, ή τα παλιά;) και δύο πιάνα (Galaxy II και Ivory) μου φαίνεται... υπερβολικό. Για αυτό έβαλα κάτι πιο... λογικό στα λεγόμενα μου, που και πάλι αγγίζει τα 5 GB (λόγω LASS φυσικά, που κατα τον Andrew K. θέλει 2 Η/Υ για να τρέξει όλο...).

 

Πάντως το bidule λύνει τα χέρια πολλών φίλων μου, γιατί, όχι μόνο ξεπερνάει τα 3 GB κλπ (ακόμη και σε 32-bit Sequencer) αλλα επιπλέον κλείνεις και ανοίγεις projects ΧΩΡΙΣ να ξαναφορτώνεις samples, που είναι ΤΡΕΛΟ κέρδος για κάποιον που δουλεύει σε πολλά projects ταυτόχρονα! ;) Μόλις τελειώσω με κάτι τρεχάματα (εξωτερικό) που έχω θα βάλω bidule Και θα προχωρήσω σε κάποιο tutorial στα Ελληνικά για όποιον ενδιαφέρετε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas

Ό κ. Andrew K μάλλον σπονσονάρει κάποια εταιρεία πληροφορικής ,γατί το LASS τρέχει πλήρως σε απλό Ιντελ 6400 & winXP 32b και το εγκατέστησα αυτοπροσώπως.

Δουλεύετε DFD ενημερωμένο utility και δεν χρειάζεστε τίποτα άλλο ,γιατί πάντα κρατάει

τίς διεύθυνσεις του Δίσκου των samples και το DAW ανοίγει σε δευτερόλεπτα.

Βy the way Nikolas ,Συνχαρητήρια γιά το Violin Section Project σου.

Μηχ. Επαγγελματικών Styles & Ηχων Korg PaSeries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

O κ. Andrew K. είναι ο δημιουργός του LASS (σε περίπτωση που κάποιος δεν το ξέρει) και υποστηρίζει τους 2 Η/Υ αν θέλει κανείς να έχει όλα τα sections ανοιχτά (άρα ΠΟΛΛΑ midi tracks)... Όταν λες "πλήρως" τι εννοείς, γιατι επαβαλαμβάνω ότι ακουμπάω τα 5 GB με το LASS (και Garritan Steinway...) με αρκετά legato και staccato articulations ανοιχτα απο LASS... :)

 

(Thanks για τα συγχαρητήρια! :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas

Ώς πιθανόν να κατάλαβες έχω και το LASS και ξέρω σε διαβεβαιώ τι έγραψα.

Τό πόσα multitibral κανάλια θάναι ανοιχτά είναι σχετικό ,με 8 το δοκίμασα.

Δηλ. τόσο "μελάνι" που διέθεσα πήγε στράφι στα προηγούμενα post ,αυτό ακριβώς έγραψα ότι τα DAW φταίνε που δεν ανοίγουν τα 128 κανάλια που υπόσχονται γιατί δεν φταίει το σύστημα σου να χρειαστείς και δεύτερο.

 

Πρέπει να ανοίξω το LASS multichannel ,(oι Controllers καταναλώνουν ελάχιστους πόρους),για να το διαπιστώσω από μόνο του το Κοntakt δεν φτάνει

αν του φορτώσω και τα 4 μεγάλα πιάνα κ.ά....?

Αυτό που πήρα αφορμή και σας έγραψα είναι ότι διαθέτω 7 GB Ελεύθερη RAM και το Cubase 5.1 δεν μάς καλύπτει ούτε στά 5 GB ,"μετά τα παίζει" ,αλλιώς θα τη διπλασίαζα.

Βέβαια ούτε λόγος αγοράς μνήμης υπάρχει αλλά ούτε και ημίμετρα αλλου συστήματος,

να καλύπτουμε τις αδυναμίες λογισμικών με ψευτο "rewire".

 

Να με συμπαθείτε αλλά αρκετά για σήμερα ,περιμένει και το Studio,

Eυχαριστώ γιά την παρέα σας.

Μηχ. Επαγγελματικών Styles & Ηχων Korg PaSeries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

 

1) Τι είναι LASS?

2) Τι είναι bidule? (μάλλον ειναι αυτο ε; http://en.wikipedia.org/wiki/Bidule)

3) Τι είναι DFD???

 

:o :o :o :o

 

;D sorry αλλά δεν τα ξέρω, εφοσον μια που αναφέρετε το τοπικ σε αυτά καλό θα ήταν να έχουμε και περίληψη για αυτά..

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

LASS: L.A. Scoring Strings (http://www.audiobro.com/)

bidule: ακριβώς

DFD: Direct From Disk . Ένας τρόπος να φορτώνεται ενα μέρος του sample στη RAM, Και το υπόλοιπο να έρχεται και να "εννόνεται" με αυτό της μνήμης, από το σκληρό. Τα samples θέλουν και μεγάλη μνήμη και τεράστιους σκληρούς και γρήγορους, κλπ, ακριβώς για αυτό το λόγο. Φαντάζεσαι ένα πιάνο 12 GB να φορτώνει όλο στη RAM? Δε γίνεται... παίρνει και απ'το σκληρό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου