Προς το περιεχόμενο

Μνήμη άνω των 8gb


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί καλύτερα δεν ρωτάς μερικούς από δαύτους να μας πουν αν θα ήθελαν τα παραπάνω gb;

 

παραπάνω από τα 2 ή 3 που πολλοί - αν όχι οι περισσότεροι - έχουν; είμαι βέβαιος πως πολλοί θα ήθελαν τα 4 που εσύ έχεις, αν αυτό εννοείς

 

Προσωπικά, εγώ με τα 4gb υποφέρω.

 

πιστεύεις λοιπόν πως ούτε τα 6 θα σου αρκέσουν;

 

τα 8 μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ερώτημα είναι απλό.Πώς μπορώ να βάλω στην motherboard τα 16 gb μνήμης που υποστηρίζει στα 4 slots που διαθέτει, από τη στιγμή που κυκλοφορούν kits μόνο έως 2gb, που σημαίνει 2χ4=8gb στην καλύτερη περίπτωση.

 

αν επιτρεπεται με ΤΙ συστημα γραφεις ?(δηλ. ποια version Windows & ποιο daw?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτούς που λένε ότι πάνω από 4 γίγα είναι άχρηστα, εγώ έχω μια μητρική Thunder K8QS Pro (S4882) με 32GB Ram ECC και 4 opteron επεξεργαστές. Χρησιμοποιώ το μηχάνημα αυτό σε live με cubase και καταφέρνω να φορτώσω στην ram γύρω στα 14GB  VST me samples όπως για παράδειγμα είναι το synthogy ivory,east west colossus, Vienna, to mixosaurus drums κ.α.. Κι έτσι έχοντας προφορτωμένα στη ram όλη την γκάμα των ήχων (vst) που χρειάζομαι στο live, έχω ορίσει για το κάθε vst διαφορετικό κανάλι midi, και όταν θέλω να αλλάξω  ήχο στο live απλά αλλάζω midi κανάλι απο το controller μου.Αυτό που κάνω δεν ήταν εφικτό με λιγότερη ram γιατί είτε δούλευε πολύ ο σκληρός δίσκος (swap file) είτε μου έβγαζε απλά error not enough memory. Φυσικά εννοείται μιλάμε πάντα για 64bit λειτουργικό σύστημα

Φίλε μου, το σύστημα που έχεις είναι ουσιαστικά ένα μηχάνημα που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν σαν server και κοστίζει πολύ χρήμα (μόνο τα 32 Gb ECC μνημών πρέπει να πήγαν κανένα χιλιάρικο ας πούμε). Πόσοι από εμάς έχουν τη δυνατότητα να δώσουν π.χ. 3+ χιλιάρικα για ένα PC που θα λειτουργεί ως DAW;

 

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε για χρήση σε home studio και προσωπικά θεωρώ ότι είναι overkill να έχεις ένα τέτοιο μηχάνημα σε ένα τέτοιο περιβάλλον.

Ειδικά αν σκεφτούμε ότι ολόκληροι δίσκοι γράφονται και μιξάρονται απροβλημάτιστα με PC που κοστίζουν γύρω στο χιλιάρικο, άντε και λίγο παραπάνω αν θέλει κανείς να το φτιάξει με μεράκι και να βάλει πολύ εξεζητημένα parts.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέπεται..Windows xp sp3 και sonar 8.Όλ'αυτά βέβαια ενόψει windows 7 64.

 

θα σε στεναχωρησω αλλα το συστημα σου "μπορει να δει" μονο 2 γιγα μνημη.....αρα και τα 4 που "εχεις" αχρηστα ειναι......πρεπει να πας στα 64 bit αν χρειαζεσαι περισσοτερη μνημη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε στεναχωρησω αλλα το συστημα σου "μπορει να δει" μονο 2 γιγα μνημη.....αρα και τα 4 που "εχεις" αχρηστα ειναι......πρεπει να πας στα 64 bit αν χρειαζεσαι περισσοτερη μνημη.

Μέχρι 4gb υποτίθεται ότι βλέπουν τα 32bit-α xp, στην πράξη όμως δεν έχω δει ποτέ μου σύστημα να βλέπει πάνω από τα 3,5gb.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω 4gb & το ιδιο ακριβως συστημα αλλα στην πραξη παρολο που υποτιθεται οτι βλεπει 3,5 δεν νομιζω να βλεπει περισσοτερα απο 2 (μια και στο στουντιο τρεχω ακριβως το ιδιο συστημα στα 64 και ειναι πολυ πιο ελαφρυ)...αλλα αυτο θα μας το εξηγησει καποιος περισσοτερο γνωστης

 

παντως αν δεν πας στα 64 τα...16 γιγα δεν νομιζω να σου κανουν τιποτα (παντως δεν εχω δει κανενα στουντιο να εχει παραπανω απο 8 γιγα μνημες ακομα και σε pro tools/mac συστηματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,μολις τα παρεις τρεξε το με τα 4 γιγα που ηδη εχεις και δεν νομιζω να εχεις προβλημα,στο στουντιο τα τρεχω με...560 vst & plug ins  ;D ταυτοχρονα και κατω απο το 50% ειμαι συνεχεια.....(4 πυρηνο pc) , δεν μπορω να φανταστω τι θα μπορουσε να τα γονατισει (ειδικα με το Σοναρ 8 που ειναι τοσο "ελαφρυ" daw)

 

παντως 16 γιγα ουτε τα...Ocean Wave δεν εχουν.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου