Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο σύνδεσης κεφαλής - καμπίνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 11 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα!

Έχω έναν DSL5 και πήρα ένα attenuator να το δοκιμάσω και έφτιαξα αυτά τα καλώδια. Είναι από ένα κομμάτι καλώδιο ηχείου, το πιο παχύ που είχα.

Η ιδιαιτερότητα που υπάρχει είναι πως ο marshall έχει κοντό καλώδιο ηχείου και έφτιαξα την επέκταση που φαίνεται στη φωτό. Τα δοκίμασα 500 φορές με το πολύμετρο και είναι οκ. Τα έβαλα κιόλας και παίζουν. Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Αξίζει να πάω να αγοράσω  καλώδιο έτοιμο για αυτό το σκοπό; Φοβάμαι την επέκταση που είναι τόσο γυμνή μην ακουμπήσει πουθενά και βραχυκυκλώσει και έχουμε κανένα μπαμ.

Έχετε καμία DIY ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΥΓ!! Καλά τώρα είδα τη νεκρανάσταση του 11χρονου θρεντ! Σόρι παιδιά! Αν πρέπει, ας μεταφερθεί ανάλογα!

20230225_125102.thumb.jpg.31af1c90feae31bbdd902a8fdfba7d9c.jpg

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τώρα άνοιξα το καπάκι και είδα το καλώδιο που συνδέεται στο μεγάφωνο. Αυτό που έφτιαξα είναι πολύ πιο χοντρό. Ίσως βγάλω το θηλυκό jack στην επέκταση και βάλω πλακέ βυσματάκια να συνδέονται κατευθείαν στο μεγάφωνο. πιο ασφαλές μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Τωρα  διαπίστωσα ότι τόσο καιρό έχω καλωδιο κιθάρας από 100σταρη λαμπατο marshall σε 1χ12 καμπίνα. Βεβαια  δεν είχα κανένα πρόβλημα αφού στο σπίτι παίζω σε χαμηλές εντάσεις. θεωρούσα ότι είναι το ίδιο οπότε μάλλον πρέπει να το αλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λες μαλλον, να το αλλαξεις. Με τις διατομες των καλωδιων δεν παιζουμε, ειναι θεμα ασφαλειας. Δεν αξιζει το ρισκο, να βρεθεις σε φαση με χωσιμο και να ξεχαστεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου