Προς το περιεχόμενο

Cubase ή Nuedo


fotmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μια απλή και μάλλον χαζή ερώτηση. Δουλεύω Cubase χρόνια, αλλά όσο περνάει ο καιρός, βλέπω πολλούς να χρησιμοποιούν το Nuendo. Ποια είναι η διαφορά? Αξίζει να πάω στο Nuendo? Θα κερδίσω ή δεν θα κερδίσω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σου απάντησα σοβαρότατα! Το nuendo κοστίζει 1600 ευρώ στο ΝΑΚΑ, το Cubase 600. Άρα μιλάμε για 1000 ευρώ διαφορά.

 

Αφού είσαι επαγγελματιάς και θα ξοδέψεις 1000 ευρώ, προφανώς και θέλεις να ψάξεις τι θα πάρεις. Αλλά για 1000 ευρώ, εγώ δε θα βασιζόμουν σε αγνώστους μέσω του Ιντερνετ αλλά ή θα έπερνα τηλ την εταιρία ή τέλος πάντων θα επικοινωνούσα κάπως (http://www.steinberg.net/en/support.html), ή θα πήγαινα στον ΝΑΚΑ να μιλήσω, που ως επίσημοι αντιπρόσωποι κάτι θα ξέρουν. ;)

 

Οι διαφορές: ftp://ftp.steinberg.net/Archives/Cubase_SX_2/Docs_English/Differences_between_Cubase_SX_and_Nuendo.pdf

και

ftp://ftp.steinberg.net/Download/Nuendo_3/3.2.0.1128/Nuendo_3.2.0_exclusive_feature_list.pdf

 

Και τώρα θα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: Τι δουλειές κάνεις με το Cubase που το έχεις εξαντλήσει και θες να πάρεις το nuendo? Υπάρχει κάτι που το cubase δε σου κάνει, ή απλά αφού υπάρχει κάτι καλύτερο θέλεις να το έχεις; Μήπως θα άξιζε να ψάξεις καλύτερα το πακέτο που έχεις και να εξερευνήσεις τις σχεδόν ανεξάντλητες δυνατότητες που σου δίδονται, από το να αναρωτίεσαι για το γρασίδι στο δίπλα κήπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές φυσικά και υπάρχουν, παραθέτω απο το site της steinberg.. αν και απο παλιοτερα αρθρα.. ισως πλεον εχουν λιγοτερες διαφορες..

 

What does Nuendo do that Cubase doesn't?

Here is list of some of the additional features, as of May 13 2005.

 

- Up to 10.2 surround sound

- Up to 192k in / 384kHz out Audio recording

- Network Collaboration

- DeClicker PlugIn - Audio Restoration

- DeNoiser PlugIn - Audio Restoration

- TestGenerator PlugIn

- MultiScope PlugIn - Oscilloscope, FFT, Phase,

     Jelly-Fish surround sound view

- Mix 8 to 2 PlugIn for Surround Mixdown

- Optional Panner PlugIns for Surround Sound

- Alternate Key Command Sets

- AES-31 Support

- Premier Generic EDL Support

- Open TL 3.0 support

- Edit Mode for syncing events and fades to picture

- Insert Event into Project at Timecode position

- Track Sheet Printing

- Direct import support for M1V (mpeg1) and M2V

(mpeg2) as well as VOB(DVD ripped mpeg2).

 

- ID Controller support

- TimeBase support - professional synchronizer

- Sony 9-Pin support with Nuendo as master

- Dolby Pro-Logic (Dolby Analog)

     Encoder / Decoder

- Support for Dolby Digital (AC3)

     Encoder / Decoder

- Support for DTS Encoder / Decoder

- Advanced Crossfade Editor

- Save Offline Process as Batch

- Configurable Menus

- Online Recording Mode - auto punch

     in/out when receiving Timecode

- Display Film Formats in Timeline

     (Feet and Frames for 16mm and 35mm Film)

- Audio warp to picture

- Scrubbing video via System Link

- Ability to control video playback speed

 

επίσης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ του nuendo *και είναι πάρα πολλά

 

Exclusive 3.2 Features

 

ftp://ftp.steinberg.net/Download/Nuendo_3/3.2.0.1128/Nuendo_3.2.0_exclusive_feature_list.pdf

 

http://www.steinbergcanada.com/products/nuendo/Exclusive_Nuendo_Features.pdf

 

Από ότι βλέπω δηλαδή μιλάμε για πολλές μικροδιαφορές που μάλλον στο 99% απο εμάς μας είναι αχρείαστα παντελώς.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλως αν δαιν εχις τουλαχειστον 456 γΙγα Ram δουλια δεν θα κανις..... ;D

 

εχω ακουσει και γιατι Σοναρ,μποναρ αλλα και Λοτζικ που ειναι καλα για μεταλ αλλα ενας φιλως μου ιπε οτοι Προ Τουλς ινε κορυφη και κανει ολα!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω καταλάβει πρακτικά μέσα απο διάφορες συζητήσεις, μια ουσιαστική τους διαφορά είναι ότι το cubase ανταποκρίνεται καλύτερα στην επεξεργασία midi files και το nuendo διαχειρίζεται καλύτερα τα audio. Εννοώντας μίξη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα θα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: Τι δουλειές κάνεις με το Cubase που το έχεις εξαντλήσει και θες να πάρεις το nuendo? Υπάρχει κάτι που το cubase δε σου κάνει, ή απλά αφού υπάρχει κάτι καλύτερο θέλεις να το έχεις; Μήπως θα άξιζε να ψάξεις καλύτερα το πακέτο που έχεις και να εξερευνήσεις τις σχεδόν ανεξάντλητες δυνατότητες που σου δίδονται, από το να αναρωτίεσαι για το γρασίδι στο δίπλα κήπο;

 

Δεν είμαι επαγκελματίας. Χρησημοποιώ τα προγράμματα για δικιά μου χρήση. ΜΙΔΙ δουλεύω και λιγο οντιο. Στο ubase δεν χρησημοποιώ ούτε το 1% απο αυτά που προσφέρει.

Άνοιξα το θέμα απλά για δικιά μου εγκυκλοπεδική γνώση!

 

Πάντως πρέπει να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και τις τόσο λεπτομερείς απαντήσεις σας! 

ΤΝΧ a lot!!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλως αν δαιν εχις τουλαχειστον 456 γΙγα Ram δουλια δεν θα κανις..... ;D

 

εχω ακουσει και γιατι Σοναρ,μποναρ αλλα και Λοτζικ που ειναι καλα για μεταλ αλλα ενας φιλως μου ιπε οτοι Προ Τουλς ινε κορυφη και κανει ολα!

 

Μιλάμε έχω πέσει κάτω από τα γέλια...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου