Προς το περιεχόμενο

Porcupine Tree - The Incident Tour


astraxan19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν μας καταδεχτηκαν σ'αυτο το tour, τους καταδεχτηκα εγω.

Τους ειδα στην Βαρκελωνη πριν κανενα 10ημερο.

Ωραιος συναυλιακος χωρος (Sant Jordi Club) πανεμορφη τοποθεσια (Montjuic) και οι κλασσικοι τυποι με το υποπτο βλεμμα να σου ψιθυριζουν tickets,tickets,tickets οταν περναγες απο μπροστα τους λιγο πριν την εισοδο. Οιωνοι για ενα διασκεδαστικο βραδυ.

Την συναυλια ανοιξαν οι stick band. Δυο τυποι παιζαν μ'αυτα τα μαραφετια και ενας στα τυμπανα. Αν δεν κανω λαθος ο ενας εκ των δυο πρεπει να χει παιξει και με τον πετρουτσι.

Δεν μου αρεσαν, αλλα μπορει να ειμαι ψυρρας καθως αρκετοι ηταν αυτοι που τους χειροκροτησαν.

 

Και κατα τις 9 βγαινουν τα παλικαρια....

 

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ ηχος, μακραν καλυτερος απο οτι εχω ακουσει μεχρι σημερα. (Αν και που και που η φωνη ξυριζε. Πταισματα....)

Εκαναν δυο προγραμματα, στο πρωτο παιξαν ολο το The Incident, και στο δευτερο παλια και αγαπημενα.

Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα απο τον νεο τους δισκο (τον ακουγα για πρωτη φορα) με εξαιρεση 2-3 πολυ ομορφα κομματια.Στο δευτερο προγραμμα ανταμειφθηκα για τα χιλιομετρα, normal, even less, lazarus, trains,sound of muzak και αρκετες αλλες τετοιες κομματαρες ολοκληρωσαν ενα αξεχαστο βραδυ.

 

Υ.Γ Ο Harisson ηταν σεμιναριο, απλα. Και ο Wilson ξυπολητος  ;D

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρκελώνη τελικά! Μπράβο! Πολύ καλή εμπειρία!!

Γύρω στις 2:30 ώρες παίξανε;

 

και οι κλασσικοι τυποι με το υποπτο βλεμμα να σου ψιθυριζουν tickets,tickets,tickets οταν περναγες απο μπροστα τους λιγο πριν την εισοδο

 

Μου έχει μείνει από την Las Ramblas αυτοί οι τύποι (οι ίδιοι θα ναι) να σου λένε, Birra Bier, οτιδήποτε, αρκεί να τσιμπήσεις ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στις 2:30 ώρες παίξανε;

 

Ναι, ακριβως.

 

Μου έχει μείνει από την Las Ramblas αυτοί οι τύποι (οι ίδιοι θα ναι) να σου λένε, Birra Bier, οτιδήποτε, αρκεί να τσιμπήσεις ;D

 

Αυτοι που λες εσυ κραταγαν και ενα αδειο κουτακι μπυρας. Ηταν η πρωινη βαρδια  ;D

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα στη Bologna στις 6 Νοεμβρίου...

Μία από τις καλύτερες συναυλίες μου (τους είδα και στο Fear of a Blank Planet Tour)...

 

Η μπάντα αυτή, ωρες ώρες, απορείς το πόσο δεμένη είναι, το πόσο προσέχουν τη λεπτομέρεια, το πώς ακούγονται ΟΛΑ τέλεια...Καταπληκτική σκηνική παρουσία, αληθινή επικοινωνία με το κοινό...

 

Ένας drummer virtuoso, ένας επιστήμονας στα synthesizer, ένας αλάνθαστος μπασίστας, ένας χαρισματικός guest guitarist-vocalist και ένας επιβλητικότατος μπροστάρης αποτελούν μία από τις ποιοτικότερες και πιο παραγωγικές μπάντες του πλανήτη...

 

Μαγεία και μαύρη γοητεία...

Ένα must see γκρουπ που έχει πάρα πολλά ακόμη να δώσει...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα το περασμένο Σάββατο στο Μόναχο! Εκπληκτικη μπαντα απιστευτο λαιβ με εξαιρετικο ήχο, μακράν καλύτερο απο τα περισσότερα εδώ. Το support ονομάζεται "Stick Men" και παιζουν οι Tony Levin (King Crimson, Liquid Tension Experiment κτλ.) και Michael Bernier στο Chapman Stick και ο Pat Masteloto (King Crimson) ντράμς. Απίστευτοι και αυτοι. Παιξαν και Red, Elephant Talk απο Crimson  καθως και τα 4 πρώτα μέρη απο το Firebird Suite του Stravinsky. Τωρα για Porcupine τι να πώ? Απο τα καλύτερα λαιβ που έχω πάει (τους είχα δει και στον λυκαββητό με Van Der Graaf Generator, Blackfield)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα το περασμένο Σάββατο στο Μόναχο! Εκπληκτικη μπαντα απιστευτο λαιβ με εξαιρετικο ήχο, μακράν καλύτερο απο τα περισσότερα εδώ. Το support ονομάζεται "Stick Men" και παιζουν οι Tony Levin (King Crimson, Liquid Tension Experiment κτλ.) και Michael Bernier στο Chapman Stick και ο Pat Masteloto (King Crimson) ντράμς. Απίστευτοι και αυτοι. Παιξαν και Red, Elephant Talk απο Crimson  καθως και τα 4 πρώτα μέρη απο το Firebird Suite του Stravinsky.

 

Εκεί πήγε ο νους μου με το stick και έχει παίξει με τον Πετρούτσι!

Αλλά δεν ήξερα πως έχουν κάνει τέτοια μπάντα!

Υπάρχει κανένα site τους κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και περι της Playlist παίξαν τα εξής, στο Μόναχο τουλάχιστον

 

The Incident

1. Occam's Razor

2. The Blind House

3. Great Expectations

4. Kneel and Disconnect

5. Drawing the Line

6. The Incident

7. Your Unpleasant Family

8. The Yellow Windows of the Evening Train

9. Time Flies

10. Degree Zero of Liberty

11. Octane Twisted

12. The Séance

13. Circle of Manias

14. I Drive the Hearse

 

2nd set

15. The Start of Something Beautiful

16. Russia on Ice

17. Anesthetize Pt. 2

18. Stars Die

19. Strip the Soul

20. .3

21. Normal

22. Way Out of Here

 

Encore:

23. The Sound of Muzak

24. Trains

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί πήγε ο νους μου με το stick και έχει παίξει με τον Πετρούτσι!

Αλλά δεν ήξερα πως έχουν κάνει τέτοια μπάντα!

Υπάρχει κανένα site τους κάτι;

 

Myspace υπάρχει! Αγόρασα και τον δίσκο τους απο το λαιβ! Πολυ καλός!!

http://www.myspace.com/stickmensounds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμοργη πόλη! Δεύτερη φορά που πήγα, έχω οικογενιακούς φίλους εκεί και κάθησα μια βδομάδα! Το μόνο κακό ήταν οτι στο τεχνολογικό μουσελιο ηταν πρωσορινά κλειστός ο τομέας μουσικών οργάνων  :-\ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου