Προς το περιεχόμενο

BOSS LS-2 & 25 Πεταλια !


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω, τι εννοούμε ακριβώς "ζωηρό"? Το Boss έχει μπάφερ που εξυπηρετεί ακριβώς αυτό το σκοπό, και επιπλέον βγάζει από τη σειρά τις λούπες των πεταλιών που δεν θέλουμε...

Πάντα όμως είτε Α<->Β είτε Α+Β/ ΒΥPASS mode είτε με οποιδήποτε άλλο mode θα υπάρχει αρκετός αριθμός πεταλιών πριν τη προενίσχυση και μαζί με τα καλωδιάκια σύνδεσης όσο άριστα να είναι και αυτά πάντα κάτι τρώνε από το σήμα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πετάλι το έχω και to the absolute best of my hearing perception δεν τρώγεται τίποτα από το σήμα, όσα επιμέρους πετάλια και να ανοίξω παράλληλα. "Ρουφήχτρες" MXR δεν έχω, συνήθως true bypass είναι, σπανίως και κάποιο ακόμα buffered. Συν τοις άλλοις, αν κάποιος ενεργοποιήσει 25 πετάλια μαζί, πιστεύω ότι το τελευταίο πράγμα που θα τον απασχολεί είναι αν έχει επιβιώσει το σήμα του μέσα στον ηχητικό Αρμαγεδδώνα που θα ακούγεται...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πετάλι το έχω και to my absolute best of my hearing perception δεν τρώγεται τίποτα από το σήμα, όσα επιμέρους πετάλια και να ανοίξω παράλληλα. "Ρουφήχτρες" MXR δεν έχω, συνήθως true bypass είναι, σπανίως και κάποιο ακόμα buffered.

Εγω τα εχω ενωσει λαθος δλδ οπως λεει ο SF? γιατι οταν κανω μιξ effect με drive είναι χαλια ο ήχος? επειδη εχω πολλα πεταλια σε καθε λούπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χωρισα σε effect και Drive.Το πρωτο pedalboard εχει wha,eq,chorus,tremolo.......και τελειωνει με το micro amp.Το 2ο pedal board έχει compressor,dist,od,fuzz και τελειωνει με loop station.Οταν εβαλα λοιπον το boss ls-2 είχα το εξης προβλημα.Το volume που έχει μειωνε το γκαζι απο τα drive και μονο αν το εβαζα τερμα ακουγοντουσαν κανονικα.

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω το πρόβλημα... Άσε τα volume του LS-2 στο 12 o'clock για να μην σου μειώνουν αλλά ούτε και να σου αυξάνουν το volume level μιας αλυσίδας. Αυτό θα το ρυθμίζεις από τα επιμέρους πετάλια. Είναι η πιο απλή λύση με τέτοιες τεράστιες αλχημείες με τις οποίες δουλεύεις.

 

Και το δευτερο προβλημα ηταν οτι οταν εκανα Mix τα 2 καναλια (effect & drive)το αποτελεσμα ηταν μουφα.Πχ εβαζα το vibe με το  

Mxr fuzz για Hendrix καταστασεις και δεν ειχε καμια σχεση με προν που τα ειχα απλα σε σειρα.

 

Πολύ λογικό το θεωρώ... αλλά όπως και να'χει το θέμα, η σειρά των εφφέ είναι αποκλειστικά θέμα προσωπικής προτίμησης. Σε μερικούς αρέσει το "πρώτο" πριν το "δεύτερο" ή το ανάποδο, σε μερικούς αρέσει και το μιξάρισμα που κάνεις.

 

Οταν το εβγαλα το LS-2  και τα εβαλα ολα στην σειρα με το micro amp μονιμως αναμενο μετα τα 15 πεταλια τα drive που αναβα είχαν χαλια ήχο, ενω το Mxr BC108 που ηταν προ τελευταιο το buffer control που ειχε πανω οταν το παταγα νέκρωνε τελειως το πεταλι.

 

Σε έχω χάσει εντελώς! Το Μicro Amp τι το θες? Για να κανει τι? Και γιατί να είναι μονίμως αναμμένο? Το φαζ βάλτο μπροστά από όλα, πριν ακόμη και απ'το Boss LS-2. Δεν τα πάει καλά με τα μπάφερ. Έχει ένα κυκλωματάκι που το βοηθάει κάπως, αλλά όχι κι έτσι.

 

Φιλική συμβουλή: για να βγεις από το αχρείαστο αδιέξοδο του χάους που έχεις εκεί, φτιάξε μια ΑΠΛΗ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ πεταλιέρα με 2-3 βρωμοπέταλα και μόνο με τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εφφέ, και αν σου περισσεύουν πετάλια πούλα τα ή έστω φτιάξε άλλες 2 ή 3 πεταλιέρες και άσ'τις να κάθονται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκαταλαβαίνω το πρόβλημα... Άσε τα volume του LS-2 στο 12 o'clock για να μην σου μειώνουν αλλά ούτε και να σου αυξάνουν το volume level μιας αλυσίδας. Αυτό θα το ρυθμίζεις από τα επιμέρους πετάλια. Είναι η πιο απλή λύση με τέτοιες τεράστιες αλχημείες με τις οποίες δουλεύεις.

 

Πολύ λογικό το θεωρώ... αλλά όπως και να'χει το θέμα, η σειρά των εφφέ είναι αποκλειστικά θέμα προσωπικής προτίμησης. Σε μερικούς αρέσει το "πρώτο" πριν το "δεύτερο" ή το ανάποδο, σε μερικούς αρέσει και το μιξάρισμα που κάνεις.

 

Σε έχω χάσει εντελώς! Το Μicro Amp τι το θες? Για να κανει τι? Και γιατί να είναι μονίμως αναμμένο? Το φαζ βάλτο μπροστά από όλα, πριν ακόμη και απ'το Boss LS-2. Δεν τα πάει καλά με τα μπάφερ. Έχει ένα κυκλωματάκι που το βοηθάει κάπως, αλλά όχι κι έτσι.

 

Φιλική συμβουλή: για να βγεις από το αχρείαστο αδιέξοδο του χάους που έχεις εκεί, φτιάξε μια ΑΠΛΗ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ πεταλιέρα με 2-3 βρωμοπέταλα και μόνο με τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εφφέ, και αν σου περισσεύουν πετάλια πούλα τα ή έστω φτιάξε άλλες 2 ή 3 πεταλιέρες και άσ'τις να κάθονται.

 

Σε ευχαριστω πολυ ,αυτο εχω σκοπο να κανω .Θα βαλω αυτα που γουσταρω περισσοτερο σε ενα pedal board που ξερω και ποια σειρα δουλευει για τα γουστα μου και τα αλλα απλα ή θα φτιαξω ενα δευτερο board ή θα τα ριξω σε μια λουπα.Δεν θέλω να ξαναπουλησω τίποτα γιατι πολυ απλα τα εχω ξαναπαρει τα ιδια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η λυση βρεθηκε αφου ηταν καθαρα λαθος δικο μου,διΑβασα καλύτερά το manual !!! ;D SuperFunk ειχες δικιο και να φανταστεις οτι στην αρχη τσαντιστηκα που μου ειπες να διαβασω το manual "αφου το εχω διαβάσει γιατι μου την λεει" τελικα εκανα λαθος.Δεν ειχα καταλαβει καλα τις λειτουργιες που ειχε.Υστερα απο πειραματα,οχι πολλα μιας και ξερω την σειρα που μου αρεσει στα πεταλια μου ,ολα είναι ρολοι,και εχω και τα 25 πεταλια μου !!!! και φυσικα σταματησα να παιζω κλακετες !! ;D

 

To πετάλι το έχω και to the absolute best of my hearing perception δεν τρώγεται τίποτα από το σήμα, όσα επιμέρους πετάλια και να ανοίξω παράλληλα. "Ρουφήχτρες" MXR δεν έχω, συνήθως true bypass είναι, σπανίως και κάποιο ακόμα buffered. Συν τοις άλλοις, αν κάποιος ενεργοποιήσει 25 πετάλια μαζί, πιστεύω ότι το τελευταίο πράγμα που θα τον απασχολεί είναι αν έχει επιβιώσει το σήμα του μέσα στον ηχητικό Αρμαγεδδώνα που θα ακούγεται...

Ειχες δικιο το λαθος ηταν δικο μου.Διαβαζωντας αυτα και τα υπολοιπα που μου ειπατε ολοι λεω δεν μπορει να το βρισκουν χρήσιμο και εγω να το βγαζω μαπα.

 

Εν κατακλείδι λοιπον παντα διαβαζουμε το manual με προσοχη και οχι πεταχτα νομίζοντας οτι τα ξερουμε και δευτερον παιρνουμε πεταλιερα γιατι αλλιως θα καταλήξετε με 25 πεταλια και βαλε !!! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου