Προς το περιεχόμενο

αναστροφή συγχορδίας


mr_davidoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν αναφέρεσαι στην κιθάρα, οι περισσότερες συγχορδίες είναι ήδη αναστροφές. Από εκεί και πέρα, το να αντιλαμβάνεσαι με το αυτί τη σειρά των βαθμίδων σε μια συγχορδία είναι εξαιρετικά δύσκολο και μάλλον άχρηστο, κατά την προσωπικά μου άποψη. Πολύ πιο σημαντικό θεωρώ ότι είναι να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι την ποιότητα μιας συγχορδίας, ανεξαρτήτως αν είναι αναστροφή ή μη, και τις ενδεχόμενες επεκτάσεις της.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα χειρότερα φίλε JJ. :D

Να μπορείς να ακούς τι συγχορδία προκύπτει, αν βάλουμε σε αυτή την συγχορδία-αναστροφή κάθε έναν από τους δώδεκα φθόγγους ως μπάσο. :o :o :o

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπαρχει τροπος να καταλαβαινουμε με το αυτι σε ποια αναστροφη ειναι μια συγχορδια ? Τι πρεπει να προσεχουμε ?

Είναι αποτέλεσμα μελέτης. Ένας καλός μουσικός είναι σε θέση να ακούσει αναστροφές συγχορδιών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αποτέλεσμα μελέτης. Ένας καλός μουσικός είναι σε θέση να ακούσει αναστροφές συγχορδιών.

Οχι μονο απο κιθαρα γενικα σε κομματια μιλαω καταρχας και για ολα τα οργανα Ναι αλλα τι μελετης ? Σε τι να κανω εξασκηση ? Υπαρχει κανα τιπ ? Πχ ξερω οτι αν ειναι σε κανονικη μορφη ακουγεται πιο "λαμπερος" ο ηχος να το πω ? Αλλα για τα υπολοιπα ? Την πρωτη με τη δευτερη αναστροφη πως τις ξεχωριζεις ?

 

Επισης αυτο που λετε για "ποιοτητα" τι εννοειτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια αλληλουχια συγχορδιων ειναι σχετικά ευκολο να το κάνεις, καθώς εστιάζεις στην κίνηση του μπάσου οριζοντια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μινόρε, ματζόρε, dominant, diminished, half diminished κλπ.

 

off topic: Τι εννοεις dominant? Ετσι οπως την ξερω εγω, κανει την παραπανω προταση "κυκλώστε το άσχετο" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μινόρε, ματζόρε, dominant, diminished, half diminished κλπ.

Καλα αυτα προφανως ναι ειναι ξεκαθαρο τι ειναι αμα εισαι προσεκτικος και neeq σε μια αλληλουχια που λες ναι μπορεις να το κανεις γιατι δεν το ακους ουσιαστικα πας με τη λογικη . Εγω ελεγα ετσι μονη της αμα μπορεις να την καταλαβεις αν εχει καποιο στοιχειο ρε παιδι μου που σε βοηθαει. Λογικα δεν θα εχει ομως οκ θενξς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic: Τι εννοεις dominant? Ετσι οπως την ξερω εγω, κανει την παραπανω προταση "κυκλώστε το άσχετο" ;D

 

Απλά παρέθεσα ποιότητες συγχορδιών χωρίς να τις κατατάξω σε κάποια κατηγορία ή με κάποια σειρά ως προς τη λειτουργία τους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου