Προς το περιεχόμενο

Τώρα που πετυχαν και οι δυο κιθαρες, ποιά να διαλέ&#958


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν παιζεις live δεν θα θες μια κιθαρα backup μιας και οι 2 εχουν τρεμολο?

 

Τί εννοείς? Ότι αν σπάσει η χορδή, τρέχα να ξανακουρδίζεις? Αν είναι έτσι τότε συμφωνώ! Μια φορά σε live μου έσπασε η χορδή της strat και μου πήρε κανα 20 λεπτο να την φέρω στα ίσια της. Γι'αυτό θα έχω το τελεκαστεριδι ετοιμοπόλεμο την επόμενη φορα (ή μήπως να  έχω ετοιμοπόλεμη την strat και το τελε στη μάχη? g@μώτο δεν ξέρω ποια να διαλέξω, μου αρέσουν και οι δύο ::))..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω ένα κακό. Συνήθως μου αρέσουν οι κιθάρες ως είναι, με τους stock μαγνήτες τους. Και δεν μιλάω μόνο για ακριβομαόνια με Duncans...  :-X

 

Και νομιζα οτι ημουν μονο εγω ετσι, και αισθανομουν ασχημα  ;D

Ανεκαθεν πιστευα οτι αυτη η κιθαρα που εχω στα χερια μου ακουγεται με αυτον τον τροπο που ακουγεται και το μονο που μπορω να κανω ειναι να παιξω λιγο με το υψος των μαγνητων-το παχος της πενας-αντε και κατι διαφορετικο σε χορδες.

Ισως τελικα γιατρε μου να φοβαμαι και την περιπτωση που μετα την αλλαγη να μου λειπουν οι προηγουμενοι μαγνητες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε !!! μην πουλησεις τιποτα θα το μετανιωσεις 100% .Κι εγω ημουν τυχερος το πετηχα με την δευτερη στην MExico αλλα με την πρωτη στην USA.Στην πρωτη ειχα βαλει TEX mEX αλλα δεν ηταν ο ηχος που ειχα στο νου και πηρα Dimarzio απο ενα forum αλλοδαπό και καθησαν καλα και στην δευτερη εβαλα τους CS 69 οπου τους ειχα ακούσει απο τον Freedom (να σαι καλα ) και είναι ο ηχος που παντα ηθελα.Την USA δεν προκειται να την πειραξω την MEXICO ομως να σου πω την εχω παρει για πειραματα μιας και είναι παρτκαστερ και οτι βιβλιο εχω διαβασει το εχω εφαρμόσει πανω της !!! Πολλα είπα !!! Λοιπον μην πουλας τιποτα ετσι είναι με ττις κιθαρες ,εχεις ενα σηγκεκριμενο ηχο στο μυαλο σου και παντα οτι και να φτιαχνεις παντα αυτον θα πετύχαινεις ή θα πλησιαζεις πως να το κανουμε δλδ βιώματά είναι αυτα .Κι εγω ακουω τα παντα αλλα οπταν ακουσω κιθαρα περα απο τον ηχο που εχω στο μυαλο μου απλα δεν μ αρεσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύγε φίλε,καλόπαιχτα να είναι τα μωρά σου  ;D

 

Μιά καλή λύση είναι ,όπως προαναφέρθηκε, να αλλάξεις το κούρδισμα στη μία μισό ημιτόνιο κάτω ώστε να πάιζεις guns'n' roses, metallica και λοιπές ''αμερικανιές'' (συνήθως οι αμερικάνοι δεν πάιζουν με τέτοιο κούρδισμα?  :P)

 

Από την άλλη μιλάμε για 2 ωραίες κιθάρες με διαφορετικό στύλ! (απ'ότι κατάλαβα η στρατ σου έχει symeur duncan singlecoils, όχι humbucker στο bridge όπως οι lonestar έτσι?) 'Αρα όταν γουστάρεις να παίξεις πιο ''vintage'' πράγματα προτίμα την στράτ με τους μονούς, αν θες να παίξεις κάτι πιο ''μέταλ'' παίξε με την άλλη. Διαθέσεις για κάποιο στυλ αλλάζουμε συνέχεια (μεγάλη σοφία είπα τώρα  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από την άλλη μιλάμε για 2 ωραίες κιθάρες με διαφορετικό στύλ! (απ'ότι κατάλαβα η στρατ σου έχει symeur duncan singlecoils, όχι humbucker στο bridge όπως οι lonestar έτσι?) 'Αρα όταν γουστάρεις να παίξεις πιο ''vintage'' πράγματα προτίμα την στράτ με τους μονούς, αν θες να παίξεις κάτι πιο ''μέταλ'' παίξε με την άλλη. Διαθέσεις για κάποιο στυλ αλλάζουμε συνέχεια (μεγάλη σοφία είπα τώρα  :P )

 

οχι και οι δυο humbucker εχουν στην bridge θεση....απλα διαφορετικους ηχητικα εντελως.....για vintage εχω την classic player που φοραει tex mex....αλλα εκει δεν εχω κατασταλαξει ακομα μαλλον θα βαλω fender cs69 γι'αυτο δεν εχω ακομα και τις 3 για να πω πετυχαν και οι 3 ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου