Προς το περιεχόμενο

BEΛΤΙΩΣΗ ΚΙΘΑΡΑΣ IBANEZ JEM7dbk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

εχω μια δεκαετία τωρα μια ιβανεζ  jem7dbk

http://www.jemsite.com/jem/model/jem7dbk.htm

 

πλεον δεν πολυ παιζω με τη συγκεκριμενη αφου τον τελευταιο καιρό παιζω με πιο classic ήχους (μια suhr s1 μου ειναι οκ)

 

Εχθες εβγαλα την ibanez apo την θηκη της ..και νοσταλγησα

Σκεφτηκα να τις κανω ενα δωρο ετσι για να γουσταρει και αυτη και εγω.

Ελεγα να τις αλλαζα τους μαγνητες της με άλλους πιο ποιοτικούς

Τωρα φοραει του dimarzio the breed.

Σκεφτομουνα να τις εβαζα μαγνητες σιγουρα γκαζερους αλλα οχι με τζζζζ αποψη.

Η dimarzio πχ στα αυτια μου μου βγαζουν λιγο digital tzitzikia :)

 

Sε κιθαρα ιβανεζ S ενος φιλου δοκιμασαμε ενα suhr μαγνητη και η κιθαρα ελαμψε,

 

Τι λετε? αξιζει να πειραματιστω στην JEM7dbk ή θα της χαλάσω τον χαρακτήρα της?

Εχω σκεφτει για μαγνητες suhr, Aderson ή απο duncan ισως αν παμε για οικονομικους στον model59 και σε JB

 

λοιπον η jem μου είναι...

Body basswood

fretboard rosewood

neck maple

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε κιθαρα ειναι φτιαγμενη για συγκεκριμενο ηχο, style, και τροπο παιξιματος. Νομιζω πως αν της αλλαξεις μαγνητες, οχι οτι θα την χαλασεις, αλλα θα της αλλαξεις την προσωπικοτητα!!!

 

νομιζω καλυτερα να δωσεις καποια χρηματα και να φτιαξεις μια part caster και εκει πανω να πειραματιστεις! μην χαλασεις την Ibanez σου και μαλιστα οταν αυτη ειναι JEM!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα αλλαξε τους μαγνητες με ακποιος αλλους γιατι αυτοι που φοαρει κανουν μονο για σολα  σε ολα τα υπολοιπα υστερουν......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και εγω μια jem ...

 

1. Να μην αλλάξεις τους μαγνήτες. Αν θέλεις απλώς μια αλλαγή, δοκίμασε να τους χαμηλώσεις και θα καθαρίσει πολύ ο ήχος.

 

2. Εναλλακτικά μπορείς να χαμηλώσεις παρα πολύ τον μεσαίο και θα είναι "κάπως" σαν να σπλιτάρουν οι διπλοι στις θέσεις 2 & 4.

 

3. Μπορείς να βάλεις ένα push-pull pot στην θέση του tone και με εύκολο τρόπο να κάνεις split τους διπλούς. Ετσι θα έχεις άλλους δύο ήχους διαθέσιμους χωρίς στην ουσία να πειράξεις την κιθάρα. Το έχω κάνει, είναι πανεύκολο και δεν αλλάζει τίποτα απο τον χαρακτήρα της κιθάρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Τι ήχο ψάνχεις? Μπορείς να μας πεις στο περίπου πόσο γκάζι και τι χαρακτήρα ψάχνεις απο την κιθάρα?

Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές σε μαγνήτες και χιλιάδες σε συνδιασμούς, οπότε καλό θα ήταν να τις περιορίσουμε για να βγάλεις άκρη.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω σε καμια περιπτωση να αλλαξει ο χαρακτηρας της ο οποιος σε εμενα προβαλετε ως εξης,,,

κιθαρα...με δυναμη και γκαζι μπορει να κλαψουρισει αλλα και να ουρλιάξει ατελείωτα

γλυκες νοτες στα σολο αλλά με οutput οσο χρειαζετε για να μεταμορφωθει απο νεραιδα σε..μαυρη μαγισα  :o :o  :D

 

δεν θα ηθελα να χάσω τιποτα απο αυτά.

 

θα ηθελα απλα καθαρίσει λίγο το γρεζι που εχει.

πως να το περιγράψω...εκανα ενα search se youtube για αυτη την κιθαρα και σε ολα τα video ακουω ξεκαθαρα το ιδιο χαρακτηριστικο στον ήχο...

ενα γρεζι που με το που το ακουω μου ερχετε στο νου η λεξη dimarzio

 

το θεμα μου ειναι το εξης ,  το τελευταιο καιρο παιζω με πιο classic οργανο γιατί εκει με παει το αυτί μου,

ελααα που μου ελειψε η Modern κιθαρα με την super ταστιερα , floyd rose κτλ κτλ

ε και ετσι σκεφτηκα μηπως βελτιώσω την jolie ,,δηλαδη την jem μου ωστε να την ξαναβάλω στον χορό.

στα lead...όλα τέλεια..στα ακορντα όμως με γκαζι δεν με πάει. Εχει αυτο το γρέζι.

 

φιλε Angele

εχω κατεβάσει τους μαγνητες και όντως η κιθαρα εχει ερθει πολυ πιο κοντα στα γουστα μου.

Mε το Push pull που εχεις βαλει...στην πανω θεση,,,οταν το κανεις μονό...καθαριζει ο ήχος και κραταει τα μπασα που εχουν οι jem???

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα...με δυναμη και γκαζι μπορει να κλαψουρισει αλλα και να ουρλιάξει ατελείωτα

γλυκες νοτες στα σολο αλλά με οutput οσο χρειαζετε για να μεταμορφωθει απο νεραιδα σε..μαυρη μαγισα  :o :o  :D

 

ΟΚ, με βάση αυτά που λές εμένα μου έρχεται στ'αυτιά μου ήχος απο Seymour Duncan Custom-Custom, ψάξτο λίγο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντος φιλαράκο έδωσα τη κιθάρα μου για ένα καλό service και έβαλα

Seymour Duncan - Distortion μαγνήτες και ο ήχος μου έγινε πιο στιβαρός

και με καλήτερο sustain.

 

Πάντος θα ήτας καλήτερα να τη πηγαινες σε κανένας μάστορα της προκοπής

για να σου πεί με τα ξύλα που έχεις τι μαγνήτες θα είναι καλήτερα.

 

Εγω πάντος τη πήγα στο Τζίμη (Αθήνα) και δεν το μετανοιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Angele

εχω κατεβάσει τους μαγνητες και όντως η κιθαρα εχει ερθει πολυ πιο κοντα στα γουστα μου.

Mε το Push pull που εχεις βαλει...στην πανω θεση,,,οταν το κανεις μονό...καθαριζει ο ήχος και κραταει τα μπασα που εχουν οι jem???

 

Δεν γίνεται ακριβώς single coil, γιατί δεν είναι τέτοιοι οι μαγνήτες, αλλα αξίζει τον κόπο. Ο χαρακτήρας του ίδιου του μαγνήτη δεν αλλάζει.

 

Τώρα σχετικά με την καθαρότητα, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως

 

1. Ο ενισχυτής και πόσο ακούει. Αν έχεις τιποτα full gain settings δεν καθαρίζει με τιποτα. Οι λαμπάτοι ακούνε καλλίτερα σε γενικές γραμμές.

 

2. Ο πυκνωτής που υπάρχει (αν υπάρχει) πάνω στο Volume pot. Συνήθως θα το ακούσεις να το λένε treble bleed και δεν μπορώ να θυμηθω αν η κιθάρα το είχε απο την μαμά της ή το έβαλα εγώ ή έβαλα κάτι άλλο ... νομίζω ότι όλες οι jem το έχουν.

 

Μην αλλάξεις μαγνήτες σε αυτή την κιθάρα, κρίμα είναι ... (γνώμη μου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν αναφέρθηκες σε ενισχυτή θα υποθέσω πως δεν φταίει σε κατι αυτος.Το να αλλάξεις μαγνήτες σίγουρα δεν καταστρέφει τίποτα απο το όργανο που έχεις.Βάση των όσων είπες υποθέτω πως θέλεις κάτι με περισότερη έξοδο απο ένα μαγνητη κατηγορίας paf(κλασικός gibson style).Απο duncan θα σκεφτόμουνα screming demon,custom,custom 5 ,όχι custom custom γιατι οι humbucker alnico 2 μαγνήτες σε γενικές γραμμές και ειδικά όσο ανεβαίνεις σε έξοδο σε σχέση με ενα paf style έχουν μια τάση να τονίζουν τα μεσσαία ίσως παραπάνω από όσο θα ήθελες σε αυτό το όργανο,από την άλλη οι jb kai duncan distortion ίσως παραείναι γκαζάτοι.Από dimarzio θα σου άρεσε πιστεύω αυτός που έχεις τώρα στη neck θέση αλλά στη γέφυρα,ο norton η ο air norton.Αυτά από προσωπικές εμπειρίες αλλα ποτέ ενα όργανο δεν ειναι ιδιο με ένα αλλο νομίζω πάντως πως αυτά θα κοιτούσα.Απο shur δεν κατέχω αλλα και εκεί στα μεσσαίων γκαζιών μοντέλα θα κοίταζα.Όσο για neck θα κοιτούσα για κάποιο paf style(duncan 59,dimarzio paf κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου