Προς το περιεχόμενο

Kατασκευή drums!


stax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μένα η φράση κλειδί είναι η "Τα πλέον διαδεδομένα κελύφη είναι αυτά της εταιρείας Keller"... ;D

 

 

http://www.kelleratthecore.com/customers.html

 

χρησιμοποιούνται από πολλά μικρά αμερικανικα drum houses .... αλλά έχω την υποψία και από μεγαλύτερα πχ.Rogers...

 

αλήθεια η Gabriel τι χρησιμοποεί?

 

για μένα το θέμα δεν είναι μόνο να φτιάξεις το κέλυφος μόνος σου...πράγμα πολύ δύσκολο και έστω οι ικανότητες σου το επιτρέπουν...

το θέμα είναι πόσο καλά θα μπορούν να κουρδίζονται τα τελικά ντραμς και πόσο καλό θα είναι το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα σε σχέση με ένα κοινό κιτ...

 

καλή τύχη

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Rogers, όταν υπήρχε, χρησιμοποιούσε Keller. H DW επίσης, μέχρι τις αρχές της 10ετίας του 90. Η Gretsch ακόμη (στις χάι-φλάι σειρές της). Φυσικά όλοι οι πιο πάνω με τις ακριβείς δικές τους προδιαγραφές.

 

Από τους πιο μικρούς custom κατασκευαστές, μεταξύ των οποίων και η OCDP, το 90% αγοράζει τα κελύφη έτοιμα από την, μαντέψτε, Keller.

 

Ο Γαβρήλος από όσο ξέρω φτιάχνει τα κελύφη ο ίδιος, αλλά έχει εμπειρία 30 χρόνων

 

Stax, όπως προείπε και ο pan, το να φτιάξεις ο ίδιος το κέλυφος είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία, αλλά εκεί είναι και όλη η πλάκα. Σε βλέπω γκαζωμένο και αποφασισμένο, οπότε γκόου φορ ιτ χωρίς να το σκεφτείς και ενημέρωνέ μας συχνά-πυκνά!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα την Παρασκευή στο site της Keller, άεγαψα αλλά δεν μου απάντησαν. Όμως είναι μακριά για εισαγωγή και θάναι πολλά τα έξοδα.

Για καλό ήχο στα τύμπανα θέλει όχι κοντραπλακέ που βάζουνε οι περισσότεροι αλλά μασίφ ξύλο, ας πούμε Αφρικάνικο μαόνι ή καρυδιά ή κάτι τέτοιο. Ελαφρύ και βαρύ για αναλογία σε μπάσο ήχο και πιό χαλαρό. Σχετικά με τα κουρδίσματα δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, εξαρτάται τον ήχο που θέλει ο καθένας να βγάλει. Αν ας πούμε ένα τομ έχει βάθος 20 cm κι εγώ το κάνω στην ίδια διάμετρο αλλά σε βάθος 25cm κι ακολουθήσω σε αναλογία και τα επόμενα, πάνω εκεί βάζεις και το κούρδισμα και βρίσκεις τον ήχο σου. Παλιότερα, πριν περίπου 20 χρόνια δηλαδή, τόσο κοντά, πήρα έναν τενεκέ στρογγυλό (βάθος περίπου 60 cm) που συμπτωματικά ταίριαζε με το ταμπούρο, του έκανα τρύπες και του πέρασα όλα τα σιδερικά του ταμπούρου κι έβγαζε έναν ήχο θεϊκό. Είχαμε πεθάνει στα γέλια όλοι. Δεν το χρησιμοποίησα γιατί μου έφτανε μέχρι το σαγόνι όταν έπαιζα. ;D ;D ;D

Το ταμπουράκι όμως θα το κάνω σίγουρα μόνος μου το στρογγύλεμα και θα είναι 10κλειδο. Όπως 10κλειδα θέλω να είναι γενικά τα τύμπανα που θα φτιάξω. Keller??? Εδώ ο Έλληνας Geller που στραβώνει ξύλα με μία ματιά. Άντε 2. :) :) ;D :P Πάντως σαν το παλιό ταμπούρο της Roger της δεκαετίας του 80 δύσκολα συγκρίνω άλλο. Έβγαζε ένα ήχο για jazzRock άλλο πράμα. Τώρα βγάζουν μαϊμούδες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα keller έχει το γερμανικό site που πόσταρε ο Haris, www.stdrums.de και όχι μόνο.. Έχει ακρυλικά και birch και beech και mahogany κελύφη.Σου τρυπάνε τα κελύφη εφόσον το θες και υπάρχει επιλογή να στα συναρμολογήσουν ή και να κάνουν το φινίρισμα σε λάκκα ή πλαστικό φύλλο. Απλά τσέκαρέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως. Οι ίδιοι με παράπεμψαν (κάποιος Gerd) στον κατασκευαστή και προμηθευτή τους ο οποίος είναι στην Ιταλία και ήδη έχω βάλει διερμηνέα επειδή ο ίδιος δεν ξέρει γρι αγγλικά. Μίλησε μαζί του ο διερμηνέας μου που είναι Ιταλία και περιμένω απάντηση. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε αν η Κέλερ είναι μούφα απλά έχει το όνομα και τα παίρνει όντως από αλλού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Keller σίγουρα δεν είναι μούφα. Είναι παλιά αμερικάνικη εταιρεία που φτιάχνει (μεταξύ άλλων) κελύφη για τύμπανα από τη δεκαετία του '60, και ίσως και παλιότερα.

Ο Ιταλός στον οποίο σε παρέπεμψε ο Gerd ίσως είναι κάποιος διανομέας της Keller στην Ευρώπη, ή κάποιος προμηθευτής για τα άλλα κελύφη που έχει η ST.

 

Υπάρχουν βέβαια και αρκετοί μικρότεροι κατασκευαστές, μεταξύ των οποίων η Joshua Tree (εδώ μπορείς να πάρεις ιδέες και για τα ξύλα) και η Highwood, που είναι στην Αγγλία. Βέβαια τίποτα από όλα αυτά δεν θα σου στοιχίσει φτηνά, και ούτως ή άλλως γιατί συζητάμε, αφού είπαμε ότι όλη η πλάκα είναι στο να φτιάξες το τύμπανο από το μηδέν! Μακάρι να είχα τις γνώσεις και τη δυνατότητα να κάνω κι εγώ ο ίδιο...

 

Αν το ταμπούρο σου βγει καλό, βλέπεις πώς θα συνεχίσεις και με το (τα) υπόλοιπο(α) σετ. Θα επιμείνω πάντως στο να ψάξεις αρκετά πριν ξεκινήσεις, γιατί παρά το ότι ένα τύμπανο είναι το πιο απλό όργανο που υπάρχει (εκτός ίσως από το καζού.. ;)), υπάρχουν φαινομενικά μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά μεταξύ ενός καλού τυμπάνου και ενός καφασιού…

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Διαβαζα το θεμα κ μ ηρθε μια βλακεια κ φυσικα θα την πω...Λπν, για την κατασκευη ταμπουρων κ τομ ειναι απλο, θα βρεις πολλα κουτσουρα κ θα τα κοψεις απο μεσα, θα τα φτιαξεις κ απ'εξω κ εισαι κομπλε:P:P:P:P:P Να καθεσαι τωρα να προσπαθεις να λυγισεις ξυλα, ποιος εισαι ο Uri Geller:P:P:P...

Μν τα παιρνετε στα σοβαρα αυτα που γραφω, βλακειες λεω:P

Καλη τυχη με την κατασκευη!

 

 

 

P.S: Πολυ τυχεροι οι γιοι σου:P

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μν τα παιρνετε στα σοβαρα αυτα που γραφω, βλακειες λεω:P

 

καθολου βλακειες

 

 

http://www.bradydrums.com.au/solid.html

 

 

;)

 

Τα καλυτερα ταμπουρα στον κοσμο και αυτα με solid woods φτιαχνονται και οχι με plies  (αν και τα....λυγιζουν αυτα... ;D)

 

http://www.noblecooley.com/prod_classic.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα...που τους Θυμήθηκες αυτούς τους αυστραλούς…είχα διαβάσει κάτι reviews πριν από καμία 10ετία στο modern drummer…..το ξύλο ήταν ironwood….και ο reviewer γκρίνιαζε γιατί ήταν ασήκωτα…

 

..χαχα θα κάνουν πάντως κορυφαία φασαρία.. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου