Προς το περιεχόμενο

Χίπικο βάψιμο κιθάρας!


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα! αν χρειαζεται δουλεια με το χερι νομιζω μπορω να βοηθησω!

Ακρυλικα ειναι τα παρακατω... και τα λουστρα μπορουν να γινουν σε ικανοποιητικο βαθμο!

HPIM0788.thumb.JPG.66eb3664ffea20f39d8baf457d494ca9.JPG

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πρώτα απ όλα λόγω του ότι είμαι φαντάρος μπορεί να αργώ καμία δύο μέρες να απαντήσω.. Στο κινητό δεν μπορώ να δω τις φωτό και τα βίντεο οπότε θα περιμένω καμιά έξοδο...

 

Από κει και πέρα.. Προτιμώ ένα feel χειροποίητου και όχι λείο αποτέλεσμα.. Η υφή των πεταλιών του τζαμ είναι περίπου όπως το θέλω.. Άρα μάλλον για ακρυλικά χρώματα πάμε!

 

Θα προτιμούσα να το κάνω τώρα που είμαι φαντάρος, άρα σε κάποια άδεια να τη δώσω σε κάποιον και να την πάρω έτοιμη στην επόμενη...

 

Όσο για το σχέδιο θέλω κάτι χίπικο αλλά όχι κραγμένο... Πολλά χρώματα... Κανένα σήμα της ειρήνης... όχι γραμματα (εκτός αν γράψω ibanez στο headstock με χίπικο στυλ..) οι ιδέες που έγραψα στην αρχή μου αρέσουν, η κάποιος συνδιασμός!

 

Το θέμα είναι και το χρηματικό.. Το ακρυλικό είναι φθηνή ή ακριβή λύση; εννοείται πως θέλω να μπει και κάτι στο τελείωμα που να προστατεύει την εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακρυλικό είναι φθηνή ή ακριβή λύση;

Το κόστος σου δεν είναι το υλικό, αλλά ο χρόνος και ο κόπος του καλλιτέχνη. Στείλε ένα pm στον mariopol να σου πεί πόσο κοστολογεί τη δουλειά του.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε marathon ακολουθησα την συμβουλη/παρακινηση σου για περισσοτερα σκαλισματα (χωρις να βαρεθω)!!! ;D ;D

παλι στην πριζα με εβαλε το ατιμο το NOIZ φτιαχνω καινουργια tele! ;) ;) ;)

Τσεκαρε αν θες το blog να ακουσω και μια γνωμη.thnx

sorry για το off-topic

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια!

Επειδη εμενα το χερι μου πιανει, θελω να πιστευω, οι μπογιες απ το πλαισιο που λετε ειναι καποιες συγκεκριμενες ή οποιοδηποτε ακρυλικο κανει τη δουλεια;

Και μετα με τι φιξαρουμε το χρωμα;

(Κάποια απ' τα πεταλάκια μου θελω να βαψω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια!

Επειδη εμενα το χερι μου πιανει, θελω να πιστευω, οι μπογιες απ το πλαισιο που λετε ειναι καποιες συγκεκριμενες ή οποιοδηποτε ακρυλικο κανει τη δουλεια;

Και μετα με τι φιξαρουμε το χρωμα;

(Κάποια απ' τα πεταλάκια μου θελω να βαψω)

Kαλώς τον και καλώς ήρθες...οποιαδήποτε ακρυλικά (και μαρκαδόροι και παστελ και ξυλομπογιές....) κάνουν για να κάνεις τα σχέδιά σου, αρκεί να κάθονται καλά στην επιφάνεια. Κάνουν γιατί αφού τα περάσεις λούστρο, σταθεροποιούνται και προστατεύονται. Το καλύτερο λούστρο που μπορείς να κάνεις μόνος σου είναι αυτό

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

Προσοχή, κρατάει μόνο 2-3 ημέρες γιατί είναι 2 συστατικών.

Απο εκεί και πέρα μπορείς να πάς τα πεταλάκια σου, εκεί που βάφουν τα αυτοκίνητα και να ζητήσεις πολυουρεθάνη 2 συστατικών.

Να υπενθυμίσω ότι τη γυαλάδα στις κιθάρες (τουλάχιστον) δεν την κάνει το λούστρο, αλλά οι κρέμες και το γυάλισμα με βούρτσες σε συγκεκριμένες ταχύτητες (αλλιώς την "ακουει" το λούστρο).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν την πανέμορφη κιθάρα του Ronnie Stolt (2:40-2:48)

 

Από τη στιγμή που γνωρίζεις τον Roine Stolt, αν ήμουν gate keeper και πάνω θα είχες +1 στο κάρμα. Έχω τη τύχη να γνωρίζω την πορεία του από την εποχή των Kaipa (μέσα '70'ς), να τον έχω δει live στη Σουηδία, να έχω τα cd των Transatlantic, το dvd τους, κάποια των Flower Kings. O τύπος είναι εξαιρετικός κιθαρίστας και σπουδαίος συνθέτης.

Τώρα όσον αφορά το βάψιμο είναι θέμα προσωπικού γούστου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι την αξία της κιθάρας θα τη μειώσεις παρά θα την αυξήσεις.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα είμαι άσχετος με το θέμα και μπόρει να πω βλακεία αλλά η λογική μου για το τι σκέφτομαι να ξοδέψω είναι η εξής:

Αφού το βάψιμο για τα πετάλια του τζαμ κάνει περίπου 20 ευρώ, θα περίμενα το βάψιμο κιθάρας να κάνει τα δίπλα ή λίγο παραπάνω, ας πούμε 40 με 60 ευρώ.. Βέβαια εσείς θα μου πείτε πόσο έξω πέφτω...

Σίγουρα πάντως δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 80 ευρώ εκτός αν δεν γίνεται με τίποτα...

 

Όσο για την αξία της κιθάρα που δεν είναι κατι που με νοιάζει πολύ.. Είναι κιθάρα των 400 ευρώ και επειδή είναι η πρώτη μου γουστάρω πολύ να την κάνω τρελή! Της εχω αλλάξει τα φώτα και την εχω φέρει γενικά στα μέτρα μου! Μόνο το βάψιμο λείπει! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου