Προς το περιεχόμενο

Stick Control for the snare drummer - Μέθοδοι μελέτης


After_Hours

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα βιβλίο που λίγο-πολύ οι περισσότεροι που ασχολούνται με τα τύμπανα έχουν μελετήσει. Έχοντας περάσει από αρκετούς τρόπους εφαρμογής (στα single beat combinations που υπάρχουν στις 4 πρώτες σελίδες) αυτός που μου έμεινε για την καθημερινή μελέτη είναι: Single beat combinations στα πόδια (R- bass drum , L-hi-hat) και παράλληλα στα χέρια πρώτα μονά, μετά διπλά και τέλος single paradiddle για κάθε μία απ τις ασκήσεις.

 

Πάντα με μετρονόμο και αργά στην αρχή. Είναι μια πολύ καλή άσκηση για την ανεξαρτησία των άκρων (και του εγκεφάλου βασικά) που όμως στις μεγάλες ταχύτητες είναι ένα όπλο για τον έλεγχο-αντοχή της κάσσας και του ΗΗ. Όσοι ασχολούνται ας δώσουν τον οβολό τους:P.   

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή, δεν είναι μισό, με συγχωρείς εάν δεν έγινε κατανοητό :). Για όσους έχουν το βιβλίο αυτό, οι πρώτες 3 σελίδες περιλαμβάνουν 72 ασκήσεις, που είναι συνδυασμοί μονών χτυπημάτων σε όγδοα (π.χ RRLR LLRL | RRLR LLRL ), και γραμμένα για ταμπούρο.

 

Υπάρχουν άπειροι τρόποι να μελετήσει κανείς αυτές τις φαινομενικά εύκολες φράσεις, πολλές δε προερχόμενες απο τον Joe Morello, μαθητή του G.L.Stone. Πολλοί δάσκαλοι δημιουργούν τις δικές τους μεθόδους.

 

Άνοιξα το θρεντ με σκοπό να ποστάρει όποιος θέλει τον τρόπο που αυτός χρησιμοποιεί και τον βοηθάει-βοήθησε περισσότερο.

 

H μέθοδος που περιγράφω είναι η εξής:

 

Η εκάστοτε άσκηση από τις 72, παιγμένη σε όγδοα στα πόδια (R κάσσα - L hi-hat) ενώ τα χέρια θα παίζουν πρώτα μονά RLRL RLRL | RLRL RLRL, μετά διπλά RRLL RRLL | RRLL RRLL και τέλος Single Paradiddle RLRR LRLL | RLRR LRLL. Όλα αυτά σε όγδοα.   

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μελεταγα Agostini για ταμπουρο ειναι το no1 βιβλιο του .Αυτες τις ασκησεις τις εχει μεσα .

Επισης και συνδυασμους για hihat + κασα .Το βιβλιο αυτο κατ'εμε ειναι must .Επισης και το syngopation του ιδιου .Εκει μπορω να σου δειξω ορισμενα πραγματα (σ'αυτα που ειμαι καλος βεβαια γιατι δεν ειμαι καλος σε ολα  :-[)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις άπειρους συνδυασμούς...

O T. Lang π.χ. παίζει paradiddles με τα πόδια και τρίηχα με τα χέρια.. extreme independence!

 

Εγώ περιορίστηκα (προς το παρόν) στο να παίζω την κάθε άσκηση:

1) μόνο χέρια

2) Όπου R right hand+bass drum, όπου L Left Hand

3) Όπου R bass drum και όπου L Left+Right Hand (Unison)

4) Μετακινώντας την άσκηση σε όλα τα τύμπανα με ότι συνδυασμό μπορώ να σκεφτώ μέχρι να ακουστεί ωραία.

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις άπειρους συνδυασμούς...

 

Εγώ περιορίστηκα (προς το παρόν) στο να παίζω την κάθε άσκηση:

1) μόνο χέρια

2) Όπου R right hand+bass drum, όπου L Left Hand

3) Όπου R bass drum και όπου L Left+Right Hand (Unison)

4) Μετακινώντας την άσκηση σε όλα τα τύμπανα με ότι συνδυασμό μπορώ να σκεφτώ μέχρι να ακουστεί ωραία.

Όταν - προ αμνημονεύτων ετών και βάλε! - μελετούσα το S.C. κάτι παρόμοιο έκανα κι εγώ: Διάφορους συνδυασμούς μέχρι να βγει κάτι καλό.

 

Κάτι που επίσης έκανα πολύ συχνά, ήταν να παίζω τις ασκήσεις με τα χέρια, και με τα πόδια να κρατάω το pattern της bossa (hihat-κάσα: ντουπ / τσακ - ντουπ ντουπ / τσακ - ντουπ ντουπ κ.λπ, για να μην κάθομαι να το γράφω τώρα!).

 

Βέβαια πριν αρχίσουμε να αποκλίνουμε και να πειραματιζόμαστε με τις ασκήσεις, καλό είναι να τις έχουμε φτάσει σε ένα σοβαρό επίπεδο μόνο στο ταμπούρο.

 

Ωραίο θέμα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή αν λες για το methode de batterie no1 με το ροζ εξώφυλλο, τότε κι εγώ μ αυτό ξεκίνησα 8).    

 

Μπορείς να κάνεις άπειρους συνδυασμούς...

O T. Lang π.χ. παίζει paradiddles με τα πόδια και τρίηχα με τα χέρια.. extreme independence!

 

Εγώ περιορίστηκα (προς το παρόν) στο να παίζω την κάθε άσκηση:

1) μόνο χέρια

2) Όπου R right hand+bass drum, όπου L Left Hand

3) Όπου R bass drum και όπου L Left+Right Hand (Unison)

4) Μετακινώντας την άσκηση σε όλα τα τύμπανα με ότι συνδυασμό μπορώ να σκεφτώ μέχρι να ακουστεί ωραία.

 

Τρίηχα στα χέρια όγδοα στα πόδια, τέτοιες ασκήσεις είναι απίστευτες όχι μόνο για ανεξαρτησία αλλά δημιουργούν και μια ''πλαστικότητα'', μια φυσικότερη ροή στο παίξιμο. Niiice!

 

 

Όταν - προ αμνημονεύτων ετών και βάλε! - μελετούσα το S.C. κάτι παρόμοιο έκανα κι εγώ: Διάφορους συνδυασμούς μέχρι να βγει κάτι καλό.

 

Κάτι που επίσης έκανα πολύ συχνά, ήταν να παίζω τις ασκήσεις με τα χέρια, και με τα πόδια να κρατάω το pattern της bossa (hihat-κάσα: ντουπ / τσακ - ντουπ ντουπ / τσακ - ντουπ ντουπ κ.λπ, για να μην κάθομαι να το γράφω τώρα!).

 

Βέβαια πριν αρχίσουμε να αποκλίνουμε και να πειραματιζόμαστε με τις ασκήσεις, καλό είναι να τις έχουμε φτάσει σε ένα σοβαρό επίπεδο μόνο στο ταμπούρο.

 

Ωραίο θέμα.

 

Χάρη κι εγώ πάει καιρός που μελετούσα το SC, αλλά τώρα τελευταία ξανάπιασα την άσκηση που αναφέρω, λειτουργεί άψογα σαν WD-40 για τύμπανα, διώχνει αμέσως τη σκουριά :P. Ωραία η άσκηση με τη bossa, thnx!

 

Εννοείται, πρώτα μόνο ταμπούρο. Και στις παρακάτω σελίδες του είναι πολύ καλό, όχι μόνο στις διάσημες πρώτες.

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου