Προς το περιεχόμενο

Χίπικο βάψιμο κιθάρας!


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω πολύ να βάψω το ibanezάκι μου hippy!

βαρέθηκα πλέον αυτό το μπλέ της rg 370 μου και έχω στο νού μου κάποια concepts αλλά δεν ξέρω πώς να τα υλοποιήσω... έχεται καμιά ιδέα για το ποιός θα μπορούσε να το κάνει??

 

δεν είμαι απόλυτος στις παρακάτω προτάσεις μου αλλά κάπως έτσι είναι το mood που θέλω να πιάσω...

 

Να μερικές fotos να δείτε περίπου πώς το σκεύτομαι...

 

σαν το πανέμορφο πεταλάκι του Jam!!

 

http:

12.jpg

13.jpg

 

 

ή σαν την πανέμορφη αρβύλα της εκπομπής!!

(Παρεπιπτόντως αν έχετε καμια ιδέα για το πως να βάψω και την δική μου αρβύλα έτσι και να την φοράω μόλις απολυθώ, (μιας που είμαι φαντάρος...) ρίξτε την!!!)

 

radio_arvyla.jpg

 

Σαν την πανέμορφη κιθάρα του Ronnie Stolt (2:40-2:48)

 

http://www.youtube.com/watch?v=2o_hscY_QQ4

 

 

stolt_ronnie.thumb.JPG.ffa50a77bf059533435dd73f4df597bd.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε παίδες πείτε καμία ιδέα αν ξέρετε ποιος μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά, γιατί παίρνω άδεια και θέλω να το τρέξω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω πολύ να βάψω το ibanezάκι μου hippy!

Eπειδή έχω κάνει μια σχετική μελέτη για τα εικαστικά εκείνης της περιόδου, τι ακριβώς εννοείς hippy? Τότε είχαν συγκεκριμένα σχήματα (λαχούρια, ουράνια τόξα, Peace symbols...) συγκεκριμένες γραμματοσειρές ή τουλάχιστον ένα χαρακτηριστικό τρόπο παραμόρφωσης των γραμμάτων..., άμα ψάξεις αφίσες της εποχής θα καταλάβεις.

Θέλεις κάτι τέτοιο ή απλά μία πολύχρωμη κιθάρα?

 

δεν ξέρω πώς να τα υλοποιήσω... έχεται καμιά ιδέα για το ποιός θα μπορούσε να το κάνει

Εάν πιάνει το χέρι σου (αφού δεν χρειάζεται να είσαι ο Picasso για να κάνεις κάτι τέτοιο), μπορείς και μόνος σου και υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι. Με στένσιλ και σπράυ (κάπου είχα ποστάρει ένα ασπρόμαυρο σχέδιο του Hendrix με πάρα πολλά τέτοια στοιχεία) αλλά και με ακρυλικά που θα βρείς στο Πλαίσιο.

Εάν η κιθάρα σου δεν είναι των 200 ευρώ και θέλεις κάτι καλύτερο (υπενθυμίζω και εάν κάνεις ένα search για το πώς βάφουμε μια κιθάρα, μόνο το να ξαναλουστράρεις μια κιθάρα (γιατί πρέπει να προστατευτεί η "ζωγραφιά") κοστίζει 200-250 ευρώ (χωρίς την εικαστική επεξεργασία), πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος, για να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πετάλια του JAM - αν δεν κάνω λάθος - τα ζωγραφίζει ένα μέλος του φόρουμ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πετάλια του JAM - αν δεν κάνω λάθος - τα ζωγραφίζει ένα μέλος του φόρουμ.

Σωστά και τα κάνει στο χέρι...οπότε μπογιές από Πλαίσιο.

Πάρε και 2 photos για αν καταλάβεις τι εννοώ...τα σχέδιά μου είναι στο περίπου δεν είναι για τελική εφαρμογή

hendrix.jpg.7ade9aa5ee2cf9855f3c5962b7a3dee7.jpg

Hippy1.jpg.504c52a2f6345e6d5f8b069b28e26444.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ψάχνω να κάνω κάτι παρόμοιο επίσης:

Έχει ξανασυζητηθεί και θα βρείς λεπτομέρειες εδώ

http://www.projectguitar.com/tut/swirled.htm

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon αυτά είναι πολύ ωραία σχέδια. Αλλά νομίζω ότι ο φίλος ζητάει και το hippiκο - χειροποίητο - feeling. Τα δικά σου είναι σαν τις αφίσες του Monterey. Στο χίππικο ύφος, αλλά επαγγελματικά και καλλιτεχνικά άρτια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon αυτά είναι πολύ ωραία σχέδια. Αλλά νομίζω ότι ο φίλος ζητάει και το hippiκο - χειροποίητο - feeling. Τα δικά σου είναι σαν τις αφίσες του Monterey. Στο χίππικο ύφος, αλλά επαγγελματικά και καλλιτεχνικά άρτια.

Σωστά τα λές. Απλά να δώσω 2 οικονομικές (και χρονικές παραμέτρους).

Στη περίπτωση που πιάνει το χέρι σου, τα κάνεις μόνος σου με ακρυλικά. Υπάρχουν άπειρα σχέδια στο net για να πάρεις ιδέες. Το "πρόβλημα" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι θέλεις χρόνο για να το κάνεις, πρέπει να πιάνει λίγο το χέρι σου και μετά, ότι και να κάνεις, όταν περάσεις λούστρα (γιατί πρέπει να περάσεις λούστρα), δεν θα είναι απολύτως λεία η κιθάρα. Ο μόνος τρόπος να είναι λεία είναι να το κάνεις με σπράυ, σαν να κάνεις γκράφιτι...αλλά εδώ πρέπει να ξέρεις.

Στη άλλη περίπτωση που δεν πιάνει το χέρι σου ή δεν έχεις χρόνο, πρέπει να το κάνει κάποιος άλλος...πχ ο Deadmind που βάφει και τα πετάλια του Jam. Kαι εδώ έχεις κόστος (και χρόνο)...

Τα δικά μου σχέδια, είναι ο τεμπέλικος τρόπος...που τα κάνουν όλα και γρήγορα, τέλεια, οι υπολογιστές ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου