Προς το περιεχόμενο

Εjekt festival - Τα καλά, τα κακά και η καταντια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα απο τα πιο πολλά υποσχομενο fest της χωρας μας για αυτή την χρονια ηταν κατα την γνωμη μου το ejekt....Xθες ημουν εκεί και είπα να σας πώ τα καλά και τα κακά....

 

Ας αρχισουμε με τα καλά....

 

Τα 2 πρωτα support συγκροτηματα προσωπικά μου ακουστηκαν λίγο αδιαφορα αν και οι absent mindead (μπορείται να τους ακουσεται εδώ http://www.myspace.com/absentmindead ) ήταν καπως πιο ενδιαφεροντες...φρεσκος ηχος...μερικά ωραία τραγούδια...αν και λίγο υπερβολικοί...

 

Συνεχισαν οι Madness, οι οποιοι ήταν απλά φοβεροί....Ειναι αρκετο νομίζω να σας πώ ότι εκανα τον κοσμο να χορευει...Πολύ καλή σκηνική παρουσία...αρκετο interaction με το κοινο....ο σαξοφωνίστας τους είχε πολύ γελιο....Eπαιξαν κυρίως παλιά κλασσικά τραγούδια τους...και γενικά αρεσαν πολύ σε οποιον ρωτησα....

 

Beastie Boys, δεν χρειαζεται να πουμε τπτ...Μου αρεσαν παρα πολλοί...Απο την αρχη φαινοταν ότι θα είχε ενδιαφερον το part τους μιας και φορτωσαν στην σκηνη ότι μπορείτε να φανταστειτε....Μια πλατφορμα με αρκετά analog παλιά synths.....Mια πλατφορμα με τα decks...1 drum set και ενα set με percussions....Μαλιστα ο εξοπλισμός τους είχε πολύ περιεργο design...Ολα ειχαν ξαναφτιαχθεί εξωτερικά με plexiglass...και το ολο σκηνικό εδενε πολύ καλά με τον φωτισμό....Ξεσηκωσαν πραγματικά τον κοσμο επαιξαν ορισμενα παλιά τους ακομα και απο τα πρωτα punk τους, αλλά και μερικά instrumental καινουργια....Βεβαια ήταν "λιγοι" γιατι καποια γεγονοτα που θα εξηγησω παρακατω τους σταματησαν χωρίς να πούν τα standard "Υοu gotta fight for your right to party" , "Sabbotage","Brass monkey" και αλλά απο τα πολύ γνωστά τους...

 

Οι underworld δεν επαιξαν γιατί και καλά χτυπησε ενα μελος του συγκροτηματος, φανερη δικαιολογια για τα γεγονοτα που διαδραματιζοταν εκεινη την στιγμή....

 

Και τώρα πάμε στα κακά....

 

Για αλλη μια φορά αποδεικνυεται η αποψη ότι η ανθρωπινη βλακεια ειναι απεραντη....Αυτό γιατί καποιοι κυριοι θελοντας να περασουν καλά, μας κατεστρεψαν το καλυτερο μερος της συναυλίας στην κορυφή της διασκεδασης με τους beastie, κανοντας το συνηθισμενο και πατροπαραδοτο "ντου". Η διοργανωση ηταν απαραδεκτη....και δεν εκανε τπτ για να αποτρεψει τετοια γεγονοτα....

 

Ετσι φτανουμε σε εικονες με καμμενα αμαξια, καμμενες κερκίδες, αδεια bar, μεχρι και μπλουζακια εμαθα οτι αρπαξαν...Αυτη για μενα ειναι η απολυτη καταντια των ελληνικών festival.....

 

Και επειδη μια εικονα ειναι ιση με χιλιες λεξεις τσεκαρετε εδώ καποιες

 

>>Rocking.gr σχετικά με τα γεγονοτα

 

>>Avopolis.gr σχετικά με τα γεγονοτα

 

Ετσι πιστευω να καταλαβαινεται τον λόγο για τον οποίο η ελλαδα ειναι τοσο πίσω στα events και στις συναυλίες σχετικά με την υπολοιπη ευρώπη...

 

Για πείτε αποψεις....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η διοργανωση ηταν απαραδεκτη....και δεν εκανε τπτ για να αποτρεψει τετοια γεγονοτα....

Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για το γεγονός( πέρα από αυτά που παραθέτεις) να σου πω από ανάλογη εμπειρία ότι κάποιες φορές οι διοργανωτές και οι υπεύθυνοι ασφαλείας επιλέγουν να μην επέμβουν' date=' για να αποφύγουν σοβαρές συγκρούσεις, και να εκτονωθεί η ένταση σύντομα..Και 10 αυτοκίνητα δεν είναι τίποτα μπροστά στο να ρισκάρουν την υγεία κάποιων ανθρώπων. Επαναλαμβάνω όμως, δεν ξέρω τι παίχτηκε εκεί.

 

Ετσι φτανουμε σε εικονες με καμμενα αμαξια, καμμενες κερκίδες, αδεια bar, μεχρι και μπλουζακια εμαθα οτι αρπαξαν...Αυτη για μενα ειναι η απολυτη καταντια των ελληνικών festival.....

 

Ω ναι :cry: :cry: :cry: :cry: :x :x :x :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου αρέσουν τα ντού γιατί έτσι έχω καταφέρει και έχω δει πολλές συναυλίες που λόγο χρημάτων δεν θα

έβλεπα ποτέ

 

δεν ξέρω τι έγινε χτες αλλά δεν βρίσκω καμία σχέση

του ντου με τα καμένα αμάξια και τα άδεια μπαρ κτλ

 

ΥΓ εγώ ντου εννοώ το να μπεις τσάμπα στη συναυλία

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ευσταθεί αλλα διάβασα σε ένα αλλο site ότι ένα μέλος των underworld χτυπήθηκε στο κεφάλι με τούβλο (!!!) και ήταν χθες βράδυ στο νοσοκομείο. Αν ισχύει αυτό μετά πως να περιμένουμε σοβαρά συγκροτήματα να έρθουν εδώ άμα είναι να κινδυνεύουν οι άνθρωποι... :cry:

 

Φαίνεται τελικά ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα εδώ δεν είναι ούτε οι παραπληγικοί διοργανωτές, ούτε οι χώροι αλλα ο κόσμος που πάει σε συναυλίες. Μάλλον πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι ότι κακώς φωνάζαμε τόσα χρόνια για καλύτερα φεστιβάλ αφού μάλλον ΔΕΝ μας αξίζουν. Απο δω και πέρα ρουβά και βίσση και πολύ μας είναι. Όποιος θέλει φεστιβάλ, καλοκαιρινό ταξιδάκι στην ευρώπη που κανεις και το ταξίδι σου και το φχαριστιέσαι τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς να πω ότι δεν ήμουν στη συναυλία αν και θα ήθελα πολύ. Πήγε όμως ο κολλητός μου και όσα μου είπε συμπίπτουν απόλυτα με το Nem000. Να προσθέσω μόνο ότι μου είπε πως τα μπάχαλα έγιναν από 30 περίπου άτομα μόνο (στο ντου μπήκαν πολλοί αλλά ζημιές δεν έκαναν). Τώρα στην ταμπακιέρα... Αυτοί είμαστε, αυτά τα live μας αξίζουν. Για μένα φταίνε και οι διοργανωτές αλλά και ο κόσμος (και δεν εννοώ τονκόσμο που πλήρωσε τα ωραία του 60 ευρώ για δει τη συναυλία). Οι διοργανωτές δεν ξέρω πως, αλλά πρέπει να εξασφαλίζουν "εμένα" που έχω πληρώσει να δω κάτι από τέτοια γεγονότα και από την πλευρά του θεάματος και από την πλευρά της σωματικής μου ακεραιότητας.

 

εμένα μου αρέσουν τα ντού γιατί έτσι έχω καταφέρει και έχω δει πολλές συναυλίες που λόγο χρημάτων δεν θα

έβλεπα ποτέ

 

Καταλαβαίνω ότι τα εισητήρια είναι-μας φαίνονται ακριβά σε πολλές συναυλίες αλλά η λύση ΔΕΝ είναι το ντου. Δεν τα έχεις - δεν πας. Γιατί δε μαζευόμαστε άμα είναι έτσι το θέμα, μια φορά τη βδομάδα καμιά εκατοστή άτομα να κάνουμε ντου σε ένα σούπερ μάρκετ και να κλέψουμε τα ψώνια της βδομάδας? Είναι το ίδιο πράγμα. Εγώ αισθάνομαι μαλάκας όταν πληρώνω τα ωραία μου ευρώ (τα οποία είναι το χαρτζηλίκι μου μιας και είμαι ακόμα φοιτητής μακριά από το σπίτι μου και είναι λίγες οι περίοδοι που δουλεύω και είμαι πιο άνετα, και κάνω οικονομία για να μπορώ να πηγαίνω σε συναυλίες) και υπάρχουν άτομα τα οποία με ένα ντου όχι μόνο απολαμβάνουν ένα θέαμα για το οποίο έχω πληρώσει, δωρεάν αλλά και γιατί πολλές φορές το θέαμα αυτό καταστρέφεται όπως χτες. Με αυτή την κίνηση θεωρώ πως δεν υπάρχει σεβασμός προς κανέναν.

 

Στο indymedia διάβασα ότι τα μπάχαλα έγιναν γιατί (άκουσον άκουσον) οι σεκιούτιάδες ήταν "βάζελοι και φασίστες" και ότι απλά δεν ήθελαν να γίνει αυτός ο χαμός παρά μόνο να ελευθερώσουν τα μπαρ. Ότι να 'ναι...

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου αρέσουν τα ντού γιατί έτσι έχω καταφέρει και έχω δει πολλές συναυλίες που λόγο χρημάτων δεν θα

έβλεπα ποτέ

 

δεν ξέρω τι έγινε χτες αλλά δεν βρίσκω καμία σχέση

του ντου με τα καμένα αμάξια και τα άδεια μπαρ κτλ

 

ΥΓ εγώ ντου εννοώ το να μπεις τσάμπα στη συναυλία

 

Σχέση υπάρχει. Προφανώς όμως όχι με άτομα της δικής σου νοοτροπίας (οι οποίοι καλά κάνετε) που στο κάτω κάτω μουσική πάτε να ακούσετε, και δίνετε και παραπάνω παλμό.Τώρα αν κάποιον τον πειράζει που πλήρωσε, ξύδι (εγώ είμαι από αυτούς με το εισητήριο πάντα)

Υπάρχει σχέση όμως μεταξύ των ντου και των ζημιών. Όπως και στις φοιτητικές πορείες λουζόμασταν τις μα@@κίες άλλων. Δυστυχώς βρίσκουν έδαφος και τα κάνουν μέσα από τα ντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου αρέσουν τα ντού γιατί έτσι έχω καταφέρει και έχω δει πολλές συναυλίες

 

Ωραία πράγματα ε... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός των άλλων λυπάμαι για τα παιδιά που δεν θα τους αφήνουν πλέον οι γονείς τους να πηγαίνουν σε συναυλίες μετά από τέτοιες φάσεις.

 

Πρώτη φορά που ένιωσα πολύ μαλ ήταν στους Metallica στη Ριζούπολη, τότε τα λεφτά δε μου περίσσευαν καθόλου (ίσα-ίσα μάζεψα για τους Metallica) και ήθελα να δω και άλλες συναυλίες but no money honey. Οι περισσότεροι θα θυμάστε ότι σχεδόν απ'την αρχή εγκατέλειψαν το άθλημα του ελέγχου εισητηρίων...χώρια το στριμωξίδι που έπεσε πριν ανοίξει η πύλη. Ίσως θα θυμάστε και πόσα εισητήρια κόπηκαν και πόσοι ήταν μέσα στο γήπεδο :roll:

 

Το τσαμπατζίδικο δε μ'ενοχλεί όταν γίνεται κατ'εξαίρεση αλλά όταν γίνεται κανόνας δε γουστάρω καθόλου.

 

Τι σχέση όμως έχει το τζάμπα συναυλία με το κάψιμο, ντεν καταλαβένι 8O

 

Να δούμε πόσο καιρό θα πάρει μέχρι να πάθει και κανένας τίποτα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αισθάνομαι μαλάκας όταν πληρώνω τα ωραία μου ευρώ (τα οποία είναι το χαρτζηλίκι μου μιας και είμαι ακόμα φοιτητής μακριά από το σπίτι μου και είναι λίγες οι περίοδοι που δουλεύω και είμαι πιο άνετα' date=' και κάνω οικονομία για να μπορώ να πηγαίνω σε συναυλίες) και υπάρχουν άτομα τα οποία με ένα ντου όχι μόνο απολαμβάνουν ένα θέαμα για το οποίο έχω πληρώσει, δωρεάν αλλά και γιατί πολλές φορές το θέαμα αυτό καταστρέφεται όπως χτες. [/quote']

 

Για να προλάβω όποια παρεξήγηση, το προηγούμενο κείμενο το έγραφα παράλληλα με το δικό σου και σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί απάντηση. ¶λλωστε συμφωνώ με την άποψη να πληρώνουμε εισητήριο, απλά όταν δεν

με εμποδίζει να απολαύσω την συναυλία δε με ενοχλεί να μπει κάποιος δωρεάν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο δω και πέρα ρουβά και βίσση και πολύ μας είναι.

 

Και αυτοί ακόμα πολύ είναι για μας...Κατέλης και Βας Βας, άντε και σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι (αν και τον βλέπω για διεθνή καριέρα).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου