Προς το περιεχόμενο

Εjekt festival - Τα καλά, τα κακά και η καταντια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, μα αυτο λεω τοση ωρα. Τι σχεση εχουν οι θεωριες για τους τζαμπατζηδες με τα επεισοδια που εγιναν χθες. Ελεος.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παίδες από την άλλη εξαρτάται και το ποιο συγκρότημα σκάει για συναυλία.

 

Πχ αν σκάσει ο jeff beck όσοι τσαμπέ και να μπουν' date=' δεν θα ανοίξει ρουθούνι. Αν όμως έρθουν οι S.O.D. λογικό είναι να γίνει της πόπης ακόμη και δεν μπει κανένας με την πειρατική μέθοδο! Δλδ στα αλήθεια όταν έρχονται συγκροτήματα όπως οι slayer και Vader (παλιότερα) περιμένετε ότι όλα θα είναι μια χαρά και θα παίζουν μέσα τις τσιγκολελέτες; :lol:[/quote']

 

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου ως προς το ύφος του group. Όμως εδώ σε συναυλία των Rolling Stones είχαν γίνει μπάχαλα με τους Hell's Angels προ αμνημονεύτων ετών. Επίσης, τα ίδια συγκροτήματα παίζουν και στο εξωτερικό αλλά εκεί δε γίνεται τίποτα τέτοιο. Και έχουν κι εκεί αναρχικούς punks, μεταλλάδες κλπ κλπ κλπ.

 

Από την άλλη μου έτυχε συναυλία (δεν θυμάμαι ποιανών τώρα) που όπως έπαιζαν' date=' κατά την μέση βλέπουν πόσο κόσμο έξω και το ίδιο συγκρότημα έδωσε εντολή ο κόσμος να μπει έστω τσάμπα, για να γλεντήσει όπως και οι υπόλοιποι![/quote']

 

Αυτό είναι άλλο θέμα, είναι "δικό τους" το μαγαζί και κάνουν ότι θέλουν. Παλαιότερα υπήρχε γενικώς η συνήθεια πολλά συγκροτήματα να ανοίγουν τις πόρτες στα τελευταία τραγούδια. Νομίζω ότι ήταν ο Manu Chao...

 

Jasemeister ζωγράφισες!!!

 

Παιδιά δεν είναι κλοπή να μπει κάποιος δωρεάν σε μια συναυλία. Γιατί ούτε τερεί από τον έμπορο το εμπόρευμα' date=' ούτε του διαφεύγουν κέρδη, φου όποιος μπαίνει τζαμπα, μάλλον δε θα πλήρωνε ποτε.Χαρακτηριστικό το παράδειγμα ενός φίλου πιο πάνω με τον Μάλαμα.[/quote']

 

Σκέψου όμως όλοι μας να θέλαμε να μπούμε τσάμπα περιμένοντας το ντου και να μην έπαιρνε κανένας εισητήριο. Θα γινόταν το live ή όχι? Μάλλον όχι. Και έτσι και ο διοργανωτής θα είχε ζημιά αλλά και στην περίπτωση που έχει προπώληση αυτοί που θα μπουν τσάμπα θα μπουν εις βάρος των υπολοίπων που πλήρωσαν γιατί αν δεν πλήρωναν πολύ απλά δε θα γινόταν το live.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα συμπληρώσω κι εγώ αν και δεν πήγα (πιστός στην θέση μου μετά τους cinematic orchestra),επειδή πήγε η παρέα μου,οτι οταν διακοπηκε η συναυλία,απλα ειπαν στον κοσμο να φυγει.Δεν υπηρχε καποιος να συντονισει την εξοδο με μια στοιχειωδη ασφαλεια απο τα επειδοδια.

 

Να συμπληρωσω επισης οτι κουκουλοφοροι,αφου σπασαν τον καινούριο σταθμό στον Κεραμεικό (επειδή με μετρό κινείται η ελίτ),μπήκαν και στην Τεχνοπολη προχτες και προέβησαν σε τραμπουκισμούς.

 

Πολιτισμός κύριοιsad2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' τα ίδια συγκροτήματα παίζουν και στο εξωτερικό αλλά εκεί δε γίνεται τίποτα τέτοιο. Και έχουν κι εκεί αναρχικούς punks, μεταλλάδες κλπ κλπ κλπ.

[/quote']

 

 

Μπα κάνεις τρομερό λάθος! Στα συγκεκριμένα συγκροτήματα στο εξωτερικό γίνονται τρισχειρότερα, παρά εδώ Ελλάδα! Απλά 1 οποιοδήποτε βιντεοκλιπ τους από Αμερική ή και Ευρώπη θα σε πείσει. Εντάξει είπαμε, η Ελλάδα έχει πολλά κακά, όχι κι έτσι όμως! Πχ πάρε δες live Machinhead-Slayer και απόλαυσε ηρεμία! :lol: :lol:

 

Απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι είναι λάθος να λέμε, έκαναν ντου άρα θα γίνει χαμός! Περισσότερο έχει να κάνει με την φύση του συγκροτήματος, παρά με το ντου!

 

Εκτός και αν παίζει τπτ άλλο, όπως ανέφερε και ο pastelius, οπότε αυτό μάλλον δεν είχε να κάνει με ντου, παρά με κάποιο είδος "βεντέτας" :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το παμε ετσι, και ο διοργανωτης να φροντιζε να εχει εναν αφξιοπρεπη χωρο με το αναλογο εισιτηριο. Θα μου πεις τοτε, να μην πηγαινω στις συναυλιες. Αυτο ομως κανω. Μεταλλικα αν και δεν καιγομαι να τους δω, θα ηθελα να τους δω, αλλα το εισιτηριο και η κοροιδια του κοσμου ειναι τοσο μεγαλη, που απλα δεν θα παω. Μακαρι να μην μαζευτει κοσμος. Απλα στηριζονται στο "ποτε θα τους ξαναδουμε? χαλαλι τα 60-80-100 ευρω, γιατι αν δεν μαζεψει κοσμο τωρα, δεν προκειται να τους ξαναφερουν".

 

Ειναι παντως 3 θεματα μαζι. Αλλο για τους απλους τζαμπατζηδες, αλλο για τους μπαχαλους(που ειναι και το συγκεκριμενο θεμα) και αλλο οι τιμες των διοργανωτων.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τους Motorhead δεν έγινε τίποτα τέτοιο με

κάψιμο πυροσβεστικού απλά βρήκαν έναν φασίστα και

του έδωσαν αυτό που του άξιζε

 

παλιότερα περισσότερο κάθε συναυλία ήταν λόγος αγώνα εναντίων των μπάτσων

 

???!!?!! Τέλεια! Ο νόμος της ζούγκλας! Καλός μπάτσος μόνο ο νεκρός μπάτσος! Καλός φασίστας μόνο ο νεκρός φασίστας! Κάτι σαν το παλιό "Καλός Ινδιάνος μόνο ο νεκρός Ινδιάνος"!! Τι άλλο θα ακούσω... Να μην συνεχίσω καλύτερα. Στα λατινικά αυτό λέγεται "scripta manent".

 

Εγώ συμφωνώ με τα παιδιά που λένε ότι το να μπει κάποιος τζάμπα δεν τους ενοχλεί' date=' αρκεί να μην τα κάνει μπάχαλο. Κι εγώ μικρότερος έμπαινα με ντου καμιά φορά, εδώ και πολλά χρόνια όμως πλερώνω. Αυτό ανέκαθεν γινόταν επειδή ο Έλληνας είναι παραδοσιακός τζαμπατζής - αν και αρκετές φορές θα εκτιμήσει μια ειλικρινή προσπάθεια διοργάνωσης συναυλίας ή οτιδήποτε άλλο, αρκεί να μην μυριστεί ότι τον εκμεταλλεύονται. Πολλές φορές το ντου είναι και μια προσπάθεια να δοθεί ένα μήνυμα προς τους διοργανωτές: [b'] ΜΗΝ μας ρουφάτε το αίμα - δεν έχουμε Ευρωπαϊκούς μισθούς - κάντε έναν καλύτερο προγραμματισμό, μειώστε τις τιμές στα εισιτήρια και θα βγάλετε πιο πολλά γιατί θα σας έρθουν ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ... και πού ξέρετε, μπορεί έτσι να μην γίνει και ντου..."[/b]

 

To Avopolis συνέδεσε το ντου με τη βία και τις φωτιές, και το παρουσιάζει σαν να είναι αυτοσκοπός - ψέμα. Ίσως να οφειλόταν και στην ανεγκέφαλη έξαρση περιστατικών με γκαζάκια απ΄τη στιγμή που βγήκε στον αέρα το βιντεάκι με τον μπάτσο να ξυλοφορτώνει τους Αλβανούς.

 

Ακόμη θυμάμαι μια συναυλία του Manu Chao στη Φρεαττύδα, που είχε ακουστεί από τα ραδιόφωνα πριν πάμε εκεί κιόλας ότι ο ίδιος είχε δώσει εντολή να μην γίνει έλεγχος εισιτηρίων, αν και είχαν εκδοθεί και αρκετός κόσμος είχε αγοράσει. Αποτέλεσμα; Μια υπέροχη συναυλία - γιορτή δίπλα στο κύμα. Σύμφωνοι, θα ένιωθα κορόιδο αν είχα αγοράσει εισιτήριο αλλά τελικά θα έλεγα "what the hell, στην επόμενη συναυλία που θα πάω με το εισιτήριό μου θα είμαι μέσα και θα γελάσω τελευταίος". Και σημειώνω ότι έχω δει πολλές συναυλίες στην Ελλάδα να έχουν καλό security check και να αποθαρρύνουν εντελώς το ντου - για το εξωτερικό δεν το συζητώ, ποτέ δεν το έχω δει να συμβαίνει.

 

Και τέλος: πολύ κρίμα που έγινε κάτι τέτοιο γιατί αν και τώρα ζω στο εξωτερικό, είναι η πρώτη φορά εδώ και πάρα πολλά χρόνια που πραγματικά εκτίμησα την Ελλάδα για τα live της - η περίοδος χειμώνα 2006 μέχρι τέλος καλοκαιριού 2007 είναι από τις καλύτερες που θυμάμαι, και αυτό το περιστατικό μας χαλάει το όνομα μελλοντικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' τα ίδια συγκροτήματα παίζουν και στο εξωτερικό αλλά εκεί δε γίνεται τίποτα τέτοιο. Και έχουν κι εκεί αναρχικούς punks, μεταλλάδες κλπ κλπ κλπ.

[/quote']

 

 

Μπα κάνεις τρομερό λάθος! Στα συγκεκριμένα συγκροτήματα στο εξωτερικό γίνονται τρισχειρότερα, παρά εδώ Ελλάδα! Απλά 1 οποιοδήποτε βιντεοκλιπ τους από Αμερική ή και Ευρώπη θα σε πείσει. Εντάξει είπαμε, η Ελλάδα έχει πολλά κακά, όχι κι έτσι όμως! Πχ πάρε δες live Machinhead-Slayer και απόλαυσε ηρεμία! :lol: :lol:

 

Απλά δεν εννοώ ότι δεν γίνεται pit και δεν πέφτει ξύλο αλλά ότι δε θα πάνε να σπάσουν το χώρο, να κλέψουν τα μπαρ και να χτυπήσουν μέλη των group backstage. Τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθησή μου από τα λίγα που έχω δει, μιας και δεν είμαι πλέον φαν του συγκεκριμένου χώρου. Αν κάνω λάθος συγνώμη... :oops: :oops: :oops:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα συμπληρώσω κι εγώ αν και δεν πήγα (πιστός στην θέση μου μετά τους cinematic orchestra)' date='επειδή πήγε η παρέα μου,οτι οταν διακοπηκε η συναυλία,απλα ειπαν στον κοσμο να φυγει.Δεν υπηρχε καποιος να συντονισει την εξοδο με μια στοιχειωδη ασφαλεια απο τα επειδοδια.

[img']http://deephousepage.com/smilies/sad2.gif[/img]

 

Επιβεβαιώνω και απορώ (ρητορικά): αφού διέκοψαν για λόγους ασφαλείας (γιατί τα περί τραυματισμού, πέρα από ότι μου φαίνεται "σατανική" σύμπτωση, ακόμα και αν ισχύουν, δεν ακυρώνουν ότι υπήρχε θέμα κινδύνου αν συνεχιζόταν η συναυλία), το ότι έβαλαν ένα κακομοίρη με τρεμάμενη φωνή να ψελλίσει μια φορά "παρακαλείστε να εκκενώσετε το χώρο άμεσα" και "that's it", ξεγυμνώνει ή δεν ξεγυμνώνει την άθλια -ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, τα happenings και τα free τσιγάρα δεν μου λένε κάτι- διοργάνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε electric_wizard ψιλοκάνεις λάθος. Δεν είναι λίγες φορές που στην τηλεόραση ακούς για επεισόδια στην Γερμανία (συνήθως) μετά από live και βλέπεις "φρίκουλα" και τους γερμανικούς ματατζήδες να αρπάζονται! :lol: :lol:

 

Τες πα το θέμα είναι ότι το να συγχέεις απλά 1 ντου με ντε και καλά ταραχές. Είναι ολίγον τι άτοπον.

 

Και συμφωνώ με bloody_sunday. Απλά στην 1η παράγραφο να τον ρωτήσω: Τι δουλειά είχε αυτός σε συναυλία που το 80% είναι αναρχικοί (και με την όλη μεταξύ τους αγάπη); Δεν είναι νόμος της ζούγκλας. Είναι κοινή λογική!

Εκτός αν ήθελε να αυτοκτονήσει, οπότε πάω πάσο!

 

Και ο jmone αναφέρθηκε σε συγκεκριμένου τύπου συναυλίες (Motorhead στην προκείμενη) και όχι σε όλες που γίνονται! Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω φραγκα ουτε για παγωτο οποτε θα σπασω σημερα την πορτα του γειτονα μου και αφου του βιασω τη γυναικα (γιατι δεν εχω φραγκα ουτε για γυναικα :lol: ) θα του κλεψω ολα τα ξυλακια σοκολατα απο την καταψυξη του...

Γείτονας = Heaven music και λοιπές εταιρείες διοργανόσεων?

 

μετα επειδη δεν εχω φραγκα ουτε για πουρα θα σπασω το περιπτερο του μεροκαματιαρη του τυφλου και θα του "τσιμπισω" ΟΛΑ τα πουρακια Αγ.Δομινικου ετσι για να μου βρισκονται....

Μεροκαματιάρης τυφλός περιπτεράς = Metallica? Dream Theater?

 

μετα επειδη δεν εχω φραγκα ουτε για αυτοκινητο θα μπουκαρω στην αντιπροσωπεια της BMW & θα βουτηξω μια Μ5 για να κανω κοντρες με τους υπολοιπους καγκουρους στα ...λιμανακια

Αντιπροσωπεία = Στάδιο Καραισκάκη? Θέατρο Γης?

 

τελος αφου δεν εχω φραγκα ουτε για ιντερνετ ' date='ουτε για κομπιουτερ θα μπουκαρω και στο πανεπιστημιο και αφου το καψω θα κλεψω ολα τα κομπιουτερς για να βγαλω και κανα φραγκο[/quote']

Α, πάλι οι αλήτες φοιτητές τα σπάσαν?

 

...α' date='για συνδεση στο ιντερνετ....θα φροντισει ο...γειτονας και η ..βιασμενη του συζυγος... :roll: :roll: [/quote']

Δηλαδή κάποιος ανώνυμος μεγαλομέτοχος?

 

Παιδιά δεν είναι κλοπή να μπει κάποιος δωρεάν σε μια συναυλία. Γιατί ούτε τερεί από τον έμπορο το εμπόρευμα, ούτε του διαφεύγουν κέρδη, φου όποιος μπαίνει τζαμπα, μάλλον δε θα πλήρωνε ποτε.Χαρακτηριστικό το παράδειγμα ενός φίλου πιο πάνω με τον Μάλαμα.

 

Θα ξαναπω ότι δεν έχω μπει ποτέ χωρίς εισητήριο, και έχω στερηθεί συναυλίες για οικονομικούς λόγους.

 

Ισοπεδωτικά, από την αντίθετη πλευρά θα μπορούσα να ειρωνευτώ λέγοντας:

 

"Αφού έχω όλα τα λεφτά του κόσμου, θα αγοράσω όλο το νερό της γης και δε

θα έχει κανείς άλλος?" Στέκει όμως?

 

Σχολιάζει μια νοοτροπία, δεν κάνει παρομοίωση.

 

Στο κάτω κάτω πρέπει να είσαι φοιτητής να μπεις σε πανεπιστήμιο και να τα κάνεις λίμπα; Μάλλον οι φοιτητές φοβούνται πλέον να μπούνε αλλά άλλο θέμα.

 

Πίσω στο δικό μας:

 

Όποιοι και να'ναι οι υπεύθυνοι, ότι και να είχαν στο μυαλό τους, δε γίνεται να μπουκάρεις σαν ομάδα για καταστροφές εκεί που πάει ο άλλος (έχοντας πληρώσει) για να ψυχαγωγηθεί (είτε παίζει ο Ρουβάς είτε οι Mayhem) & να απειλείς τη σωματική του ακεραιότητα.

 

Στα @@ μου για τον κάθε τζαμπατζή (όπως φαίνεται δεν ήταν απλοί τζαμπατζήδες) αλλά δε γίνεται να πληρώνω τρελά λεφτά για να βρεθώ σε εμπόλεμη ζώνη και να μην ξέρω αν θα βρεθώ στα επείγοντα με εγκαύματα από μολότωφ ή σπασμένο κρανίο πρν το τέλος της βραδιάς. Διοργανωτές & αστυνομία απόντες παντελώς και ανίκανοι να προλάβουν οτιδήποτε. Τότε γιατί πληρώνουμε τόσα λεφτά;;;;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου