Προς το περιεχόμενο

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ LEXICON LAMBDA - βγάζει distorted ήχο ανά διαστήματα


underwater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Η κάρτα ήχου που έχω (LEXICOM LAMBDA USB Card) βγάζει distorted ήχο ανά διαστήματα.  Δηλαδή εάν βάζω το Cubase (4 και το 5) να παίζει  σε loop (4) bars με 4 tracks (drum, bass, guitar, kais piano), παίζει καθαρά για ένα διάστημα και μετά χαλάσει ο ήχος (σαν να είναι clipped) και ξανά γίνεται καλό, και ξανά όχι.  Δεν έχω ιδέα  εάν φταίει η κάρτα αλλά δεν κάνω τίποτα περίπλοκο (4 VI tracks χωρίς audio). η  μήπως να είναι ο υπολογιστής αργός για virtual instruments (αλλά είναι core duo me 2 GB RAM) .   Μήπως καλύτερα να είναι η κάρτα firewire ?  καμία συμβουλή ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπες πως έχεις cubase.  πάνε

 

devices-> devices setup -> lambda asio (αν δε κάνω λάθος βρίσκεται κάτω απο το VST Audiobay) και πάτα Control Panel.

 

όσο πιο αριστερά είναι λιγότερο latency παραπάνω cpu περισσότερα "clipping" όπως λες κι εσύ.

 

όσο πιο δεξιά τα ακριβώς αντίθετα.

 

στείλε και πες μου αν δούλεψε.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, έκανα αυτό που μου πρότεινες και ο ήχος είναι οκ τώρα…. Σε ευχαριστώ.

Είχα την εντύπωση ότι το PC μου (core duo) ήταν αρκετό αλλά φαίνεται ότι δεν είναι.  Τώρα που χαμήλωσα το CPU Usage, το “input latency” αυξήθηκε το στα 10ms και  το “output latency” στα  50 ms που μάλλον είναι υπερβολικό για audio recording, δεν είναι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Φίλε, έκανα αυτό που μου πρότεινες και ο ήχος είναι οκ τώρα…. Σε ευχαριστώ.

Είχα την εντύπωση ότι το PC μου (core duo) ήταν αρκετό αλλά φαίνεται ότι δεν είναι.  Τώρα που χαμήλωσα το CPU Usage, το “input latency” αυξήθηκε το στα 10ms και  το “output latency” στα  50 ms που μάλλον είναι υπερβολικό για audio recording, δεν είναι ?

 

 

ναι είναι αρκετό είναι η αλήθεια.

 

Ιδού η λύση στο πρόβλημα σου ;D

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_firewire_solo.htm

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου