Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ενισχυτη, καποιος που να μπορει να βοηθησει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραία!  :D

 

Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα να πάρεις σήμα από το FX send... και αν χρησιμοποιείς είσοδο Line In στην κάρτα... τι να πω... δοκίμασε πάλι... πήρες άλλη μία λυχνία για κάθε ενδεχόμενο?  ;D

 

Ωστόσο, υπάρχει κάποιος λόγος που διάλεξες να πάρεις σήμα από εκεί? Γιατί δεν παίρνεις από το Recording Out?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω και πάλι να μην έχω καταλάβει κάτι λάθος, αλλά είχα την εντύπωση ότι το Recording Out δίνει το ολοκληρωμένο σήμα του ενισχυτή (κάτι σαν line out? ???)και όχι μόνο την προενίσχυση όπως θα ήθελα για να χρησιμοποιήσω τα IRs...

 

Και ναι, έχοντας τσεκάρει 100 φορές το FX send πηγαίνει στο line in της κάρτας ήχου!  :P

 

Περιμένω τον Αη Βασίλη να μου φέρει μια χούφτα 12ΑΧ7 για να αρχίσω πάλι τις δοκιμές!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το Recording Out είναι η έξοδος του προενισχυτή! Το Slave δίνει το "ολοκληρωμένο" σήμα του ενισχυτή....

 

Και ναι, έχοντας τσεκάρει 100 φορές το FX send πηγαίνει στο line in της κάρτας ήχου!  :P

 

Ξαναδοκίμασε!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το Recording Out είναι η έξοδος του προενισχυτή! Το Slave δίνει το "ολοκληρωμένο" σήμα του ενισχυτή....

 

Διαβάζοντας το manual στο σημείο που εξηγεί το recording out το μάτι μου έπεσε (και είχε πέσει) πάνω σε αυτό:

 

You'll find that the Recording Out does a pretty remarkable job of simulating the complex functions of power amp, speakers and microphone while in the same time in very little need of any EQ'ing...

όπως και

Finally, you may use the Recording Out for driving the p.a. directly...

 

Αυτό δεν μου δίνει να καταλάβω ότι το recording out στέλνει μόνο την προενίσχυση, εκτός κι αν τα έχω κάνει σαλάτα μέσα στο κεφάλι μου  ;D

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες απαντήσεις myster_maze!!!  ;) :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον τα έχεις κάνει σαλάτα!  ;D

"Σάλτσες" της MesaBoogie που σε μπέρδεψαν.... το Recording Out βρίσκεται ακριβώς μετά την προενίσχυση και ακριβώς πριν τον τελικό... βασικά, είναι η έξοδος της προενίσχυσης!

 

Τίποτα...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έξοδος μετά την προενίσχυση είναι άλλα προφανώς έχει κάποιο επιπλέον κύκλωμα

για να κάνει προσομοίωση τελικό-μεγάφωνο-καμπίνα + μικρόφωνο έτοιμο για ηχογράφηση. Αρα πολύ σωστά κάνει ο φίλος  και παίρνει "καθαρή προενίσχυση" από το send εφόσον την δουλεία της προσομοίωσης θα την αναλάβει το vst με Impulse!!

SlayermanGR  έχε υπόψιν (αν δεν το γνωρίζεις ήδη) οτι μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου impulse με την καμπίνα σου, το mic σου σε διάφορες θέσεις κτλ  ;)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις guys, είστε πολύ καλοί!  ;)

 

Είχα κάνει κάποιες ηχογραφήσεις με το recording out παλιότερα στις οποίες δοκίμασα χθές να βάλω IRs... Το αποτέλεσμα αρκετά καλό, αλλά πρέπει να μου λυθεί και η απορία πως ακούγεται με το FX send!  ;D

 

Επειδή έχω ένα SM57 και combo (πάντα ήμουν περίεργος πως θα ακούγεται ο ενισχυτής σε 4x12) και είμαι και λίγο άχρηστος με τα mic placements, είπα να γλυτώσω απο τη μανούρα να τα κάνω όλα μόνος μου! Το κόστος προς το παρόν μια 12AX7, και έπεται συνέχεια!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και είμαι και λίγο άχρηστος με τα mic placements

 

οσο αχρηστος και να εισαι,καλυτερα θα ακουγεται απο το direct,αν και δεν καταλαβαινω την...αχρηστια σου ;D,δεν ειναι δα και καμμια επιστημα,κολα το 57αρι στη γρυλλια του ενισχυτη στο κεντρο του μεγαφωνου (η λιγο πιο δεξια) και ετοιμος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου