Προς το περιεχόμενο

Ακουστικη Δωματιου! Help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χαχαχ!

σκεφτηκα στον τοιχο που ειναι απεναντι απο τα μονιτορς

να βαλω γιψοσανιδα και να την γεμισω με πετρομβανβακα! θα κανει δουλεια για την ανταλακλαση? η να βαλω pannels?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ!

σκεφτηκα στον τοιχο που ειναι απεναντι απο τα μονιτορς

να βαλω γιψοσανιδα και να την γεμισω με πετρομβανβακα! θα κανει δουλεια για την ανταλακλαση? η να βαλω pannels?

 

Φίλε αν ξεκινήσεις να κάνεις κατασκευή με γυψοσανίδα χρειάζεται μελέτη το θέμα, πρόκειται ουσιαστικά για κουρδισμένες κατασκευές, οι οποίες όχι μόνο απορροφούν αλλά ενίοτε επηρρεάζουν και τον χρόνο αντήχησης... αν δεν ξέρεις τι κάνεις το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις με χειρότερα αποτελέσματα απ'ότι πριν.

Πρέπει πρώτα να βρεις πού έχεις πρόβλημα και μετά -λαμβάνοντας υπόψιν τις πυκνότητες των υλικών που θα χρησιμοποιήσεις- να καταλήξεις στα "τελικά νούμερα"... Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πας στα τυφλά!

 

Όταν θα έχω χρόνο θα ξανακοιτάξω το θέμα, να δω τι μπορώ να σου προτείνω και αν χρειαστεί θα σου στείλω και "υλικό" με pm.

Αν μπορείς να βρεις ένα ψιλοακριβές ντεσιμπελόμετρο, κάνε μετρήσεις με δοκιμαστικούς τόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν ξεκινήσεις να κάνεις κατασκευή με γυψοσανίδα χρειάζεται μελέτη το θέμα, πρόκειται ουσιαστικά για κουρδισμένες κατασκευές, οι οποίες όχι μόνο απορροφούν αλλά ενίοτε επηρρεάζουν και τον χρόνο αντήχησης... αν δεν ξέρεις τι κάνεις το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις με χειρότερα αποτελέσματα απ'ότι πριν.

Πρέπει πρώτα να βρεις πού έχεις πρόβλημα και μετά -λαμβάνοντας υπόψιν τις πυκνότητες των υλικών που θα χρησιμοποιήσεις- να καταλήξεις στα "τελικά νούμερα"... Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πας στα τυφλά!

 

Όταν θα έχω χρόνο θα ξανακοιτάξω το θέμα, να δω τι μπορώ να σου προτείνω και αν χρειαστεί θα σου στείλω και "υλικό" με pm.

Αν μπορείς να βρεις ένα ψιλοακριβές ντεσιμπελόμετρο, κάνε μετρήσεις με δοκιμαστικούς τόνους.

 

ευχαριστω φιλε!

οταν εχεις χρονο στειλε μου!  :)

θελω να ρωτησω και κατι αλλο...

υπαρχουν ειδηκη στο θεμα ακουστικης δωματιου?

και αν ναι,που μπορω να βρω?και ποσα λεφτα περιπου θα στιχηση για να το φτιαξουν?

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

saro.... το θέμα αυτό το έχεις διαβάσει? http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.0

Διάβασε λίγο, έτσι ώστε να αντιληφθείς το είδος των απαιτήσεων και την επίδραση που έχει το κάθε υλικο/κατασκευή στο χώρο.

 

Γενικά τους στόχους σου τους έχεις προσδιορίσει?

Το πως θα αξιολογήσεις το αποτέλεσμα το έχεις σκεφτεί?

 

Αν η απάντηση είναι όχι σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω, ίσως από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

saro.... το θέμα αυτό το έχεις διαβάσει? http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.0

Διάβασε λίγο, έτσι ώστε να αντιληφθείς το είδος των απαιτήσεων και την επίδραση που έχει το κάθε υλικο/κατασκευή στο χώρο.

 

Γενικά τους στόχους σου τους έχεις προσδιορίσει?

Το πως θα αξιολογήσεις το αποτέλεσμα το έχεις σκεφτεί?

 

Αν η απάντηση είναι όχι σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω, ίσως από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσεις.  :)

 

 

ευχαριστω φιλε!

μπηκα και ειδα τελικα πολυ μεγαλο θεμα με την ακουστικοτητα....

ολοκληρη επιστημη!

αφτα εγω δεν μπορω να τα κανω μονος μου!  :-\

και δεν τα πολυ καταλαβενω!  :-[

για να τα κανω πρεπει να ειναι μαζι μου καποιος εμπειρος με αφτα τα πραγματα!

μακαρι  να ειχα εναν καταληλο χωρο.... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου