Προς το περιεχόμενο

Εχει δοκιμάσει κανείς τις φτηνές καμπίνες του Thomann?


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι συμφορουμίτες, αν κανεις έχει στην κατοχή του ή έχει συγκρίνει καμπινούλες για κιθάρα από thomann και του άρεσε κάποια ας το γράψει γιατί είναι να κάνω παραγγελία τώρα τα Χριστούγεννα και λέω να πάρω δύο g112 ή μία g212 vintage. Το setup μου είναι stereo.. Επίσης υπάρχει και η g112v αλλά δεν θέλω να πάρω στα τυφλά.. οπότε αν έχετε δοκιμάσει καποια από αυτές ή άλλης μάρκας σε budget εως 300Ευρω.. και σας άρεσε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να το κάνατε post. Ευχαριστώ προκαταβολικά.  8)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά έχω παίξει σε 2 καμπίνες μπάσου Harley Benton για καμιά 10αριά πρόβες οι οποίες ήταν αξιοπρεπεις (οι καμπίνες όχι οι πρόβες)... Αλλά μέχρι εκεί... Πλήρη ουδετερότητα, ούτε θετικά ούτε αρνητικά σχόλια... Πράγμα το οποίο εν τέλει είναι αρνητικό γιατί το θέμα είναι να γουστάρεις τον ήχο σου και όχι να σε αφήνει αδιάφορο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαράκι εκτιμάω την απάντηση σου,Βytheway έχω ακούσει καμπίνα HB μπάσου και δεν είναι καλη... είναι ασε.. αλλά δεν με βοηθάς..

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα πριν κανα 6μηνο την g212 (την απλη, χωρις τα v30) την οποια χρησιμοποιουσα με τον B-52 AT-100 (high gain καταστασεις) και της ειχα αλλαξει τα...μεγαφωνα με 2 eminence legend gb128 (ποτε μου δε γουσταρα τα v30 λογω αρκετου "ξυσιματος" για τα γουστα μου). Οποτε με 245 ευρω ειχα μια καμπινα αξιοπρεπεστατη για τα γουστα μου. Bασικα η αισθηση μου και η αρχικη εντυπωση μου απο την καμπινα ειναι πως την περιμενα πολυ χειροτερη (κυριως κατασκευαστικα αλλα και ηχητικα, με τα eminence βεβαια βελτιωθηκε αισθητα), αναλογα βεβαια και με τα standards του καθενος. Την χρησιμοποιησα και σε ενα live και με εβγαλε ασπροπροσωπο. Ολα αυτα τα λεω εχοντας δοκιμασει αρκετες καμπινες (mesa boogie vertical 2x12, vht fatbottom 2x12 με τα καταπληκτικα eminence p-50, αρκετες marshall και randall καμπινες κλπ κλπ)

 

Τη συγκεκριμενη HB καμπινα με τον Β-52 την εχει τωρα ο συμφορουμιτης μας FrOsT, οποτε αν δει το thread αυτο ισως σου γραψει να σου πει κι αυτος τη γνωμη του.

 

Eπισης ριξε μια ματια σε αυτη --> http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23130 τη θεωρω πολυ καλη καμπινα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εγω έχω αυτη

 

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_g112v.htm

 

Κεφαλες έχω μια Fender παλια 100w : http://www.noiz.gr/index.php?topic=154496.50

 

Και αυτη : http://www.thomann.de/gb/harley_benton_ga5h.htm

Για τα αυτια μου είναι μια χαρα,και οι δυο ενισχυτες ακουγονται μια χαρα ,ειναι αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα της.Εχω και 3 βιντεo στο youtube θα σου στειλω πμ τα λινκ αλλα γενικα δεν παιρνω γνώμες απο youtube γιατι εκει παιζουν πολλοι παραγοντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα της καμπινας και των μεγαφωνων πάντοτε τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα...

Σιγουρα μια καμπινα φτηνη θα εχει διαφορες με μια ακριβη ως προς τη ποιοτητα κατασκευης της.Να σου μεινει στο χερι(θολο με τα θηρια της Χαρλευ).Πολλοι λενε πως η ποιοτητα του ξυλου παιζει ρολο...συμφωνω...το θεμα ειναι μεχρι ποιο σημειο αυτη η διαφορα μπορει να εντοπιστει απο εσενα που παιζεις στο σπιτι σου η στις προβες σου αλλα και στο κοινο που μπορει να παιζεις(το κοινο δε μπορει να ξεχωρισει το αναλογικο και το ψιφιακο ντιλευ).Η φτηνη καμπινα της χαρλευ πιστευω οτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ υποτιμημενη και θα σου εξηγησω γιατι:Κατ'αρχας εχει Vintage 30 ηχεια που για να τα παρεις θελεις 200Ε,τη τιμη της καμπινας(μην ακουω made in china κοκ,ολα στη κινα φτιαχνονται περαν ελαχιστων εξαιρεσεων).Επισης εχω δει ανθρωπους να φτιαχνουν καμπινουλες φτιαγμενες απο ΚΟΥΤΑ!!!!(ουτε καν ξυλο) και ο ηχος να βγαινει αξιοπρεπως...Δε νομιζω να εχουν οι χαρλευ τοσο μεγαλη διαφορα απο μια Ενγκλ(της οποιας εταιριας ειμαι ορκισμενος φαν),πολλλοι πιστευουν πως τα μεγαφωνα κανουν τη διαφορα στον ηχο,το ξυλο παιζει το ρολο του αλλα ενταξει μπορουμε να ακουσουμε τη διαφορα?

Εν κατακλειδι εγω θα δοκιμαζα τη Χαρλευ 212,υπαρχει και το δικαιωμα επιστροφης η της πωλησης σε ατομα σα και του λογου μου... ;D ;D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

πριν από ένα μήνα περίπου, παρέλαβα από thomann την Framus 2x12".

 

http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

 

Πάρα πολύ καλή με άριστη απόκριση στις χαμηλές. Το βασικό καλό της είναι ότι μπορεί να αλλάξει από Open-back σε Closed-back απλά με την αφαίρεση ενός panel. Σαν Open-back δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα να σου πω. Ως Closed back πάντως είναι άριστη. Είναι στιβαρή και πανέμορφη. Θα προτιμούσα την εξωτερική επένδυση πιο χοντρή/σκληρή (πχ Mesa Boogie, VHT) αλλά είπαμε... στοιχίζει μόλις το 1/3 σε σχέση με εκείνες...

 

Για την τιμή αυτή ξεπέρασε ΚΑΘΕ προσδοκία μου. Αν κόστιζε 200 euro επιπλέον (500) την αγόραζα πάλι (όχι παραπάνω όμως γιατί παίζει και η ENGL).

 

Αν θέλεις έλα από το σπίτι μου με τον ενισχυτή σου να τη δοκιμάσεις όσο θες.  ;) ;) ;)

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

πριν από ένα μήνα περίπου, παρέλαβα από thomann την Framus 2x12".

 

http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

 

Πάρα πολύ καλή με άριστη απόκριση στις χαμηλές. Το βασικό καλό της είναι ότι μπορεί να αλλάξει από Open-back σε Closed-back απλά με την αφαίρεση ενός panel. Σαν Open-back δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα να σου πω. Ως Closed back πάντως είναι άριστη. Είναι στιβαρή και πανέμορφη. Θα προτιμούσα την εξωτερική επένδυση πιο χοντρή/σκληρή (πχ Mesa Boogie, VHT) αλλά είπαμε... στοιχίζει μόλις το 1/3 σε σχέση με εκείνες...

 

Για την τιμή αυτή ξεπέρασε ΚΑΘΕ προσδοκία μου. Αν κόστιζε 200 euro επιπλέον (500) την αγόραζα πάλι (όχι παραπάνω όμως γιατί παίζει και η ENGL).

 

Αν θέλεις έλα από το σπίτι μου με τον ενισχυτή σου να τη δοκιμάσεις όσο θες.  ;) ;) ;)

 

Φίλε με σκλάβωσες πιστεύω θα ήταν ότι καλύτερο να έρθω μια μέρα να την δοκιμάσω!! Χίλια ευχαριστώ.  ;D  ;D  ;D  ;D Στείλε pm αν γίνεται..

Η αλήθεια είναι πως πήρα πριν μερικές μέρες μία κεφαλή line6 spider iv hd 150.

Οκ κάποιοι θα πούνε "φίλε Stevie εσύ και ψηφιακούρα???" Μας τα χες πρήξει με το Fatfoot :D???" To fatfoot το παίζω στην άλλη μπάντα μου ("Twister") και απλά δεν υπάρχει αυτό το πράμα...!!! Είναι τέλειο! Εχω βρει τις τέλειες ρυθμίσεις για Hard Rock γι'αυτο ούτε τα πειράζω χιλιοστό τα knobs.. Το κακό είναι πως παίζω σε μια progressive  μπάντα και θέλω πληθώρα ήχων οπότε τσίμπισα την κεφαλή αφού την δοκίμασα στον Νακα και έπαθα σοκ γιατί μάλλον διώξαν τα τζιτζίκια και φερανε καθαροαναλογικολαμπατοζεστοηχιτικούρα αυτή την φορά..  ;) Κάποιες στιγμές δεν ξέρω αν αυτό που ακούω είναι τρανζίστορ...!!  ;D),για τα 4 κατοστάρικα που έσκασα περίπου στον ΝΑΚΑ είναι Best για την δουλειά που τον θέλω. Το μόνο κακό έχει λίγο κενό ανάμεσα στην αλλαγή των patches ελπίζω να το διορθώσουν με κάποιο update.

ΣΤΟ ΨΗΤΟ: Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!! Thanx Guys!! :D

Θα δοκιμάσω την Framus και θα επανέλθω δριμύτερος. Βέβαια η επιλογή θα παρθεί μόλις πάρω και μια γενική ιδέα πως ακούγεται σε Marshall 1960 και άλλες.. Πάντως στην παλιά 412 line6 spider καμπίνα που έχει το studio που πήγα να κάνω κάτι δοκιμές ακούγεται αξιοπρεπέστατα σχεδόν χωρίς να ξύνει.. Πάει το χασα το μυαλό μου.. Πήγα αγόρασα αυτό που μισούσα..  8)  8)  8)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου είπε πως η Marshall 212 cab 1936 εχει πολύ ωραίο responce tight low end και όγκο.. λες και είναι 4x12!! Λέτε να περιμένω λιγάκι.. Και να πάρω αυτήν..? Ομως πια εννούσε..?

MARSHALL MR1936 με τα G12/75 12" speakers ή

MARSHALL MR1936v με τα Celestion/Marshall vintage speakers

Θα πάρω το Salim τηλέφωνο για καμιά συμβουλή..  ;D  ;D  ;D

Αλλά ξέχασα δουλεύει στα MacDonalds πλέον.... χαχαχχαχαχαχαχαχ  8)

 

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου