Προς το περιεχόμενο

Αγορα αθορυβου UPS


airborne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο τα τελευταια "παιχνιδια" της ΔΕΗ, εκτος απο τα πολυμπριζα ασφαλειας και τους σταθεροποιητες σκεφτομαι να αγορασω ενα ups.

 

To προβλημα ειναι οτι πρεπει να ειναι εντελως αθορυβο. Ψαχνοντας λιγο σε σαιτ κατασκευαστων βλεπω οτι τα περισσοτερα παραγουν θορυβο καπου στα 45db που το θεωρω απαραδεκτο ακομα και για περιβαλλον home studio.

 

Eχετε να προτεινετε καποιο που να ειναι αθορυβο και αξιοπιστο?

 

Σε πρωτη φαση εχω ενα pc με 750Watt τροφοδοτικο και ενα δευτερο με 550W τροφοδοτικο. Προτεραιοτητα ειναι το 750αρι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα UPS με ισχύ μέτρια/μεγάλη, δηλαδή 500VA (χοντρικά) και πάνω, έχουν ανεμιστήρα, άρα κάνουν θόρυβο

 

αν μπορείς πάρε μερικά μικρά αντί για ένα μεγάλο

 

διαφορετικά αλλάζεις ανεμιστηράκι, τα papst ξέρω πως είναι από τα πιο αθόρυβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ερωτηση, πως ειναι δυνατον να παρω μικρο UPS αφου το τροφοδοτικο του ενος υπολογιστη ειναι 750W?  ??? ??? ???

 

Δεν ειναι πολλα για ενα μικρο ups? Απο οτι ειδα μαλλον για 1000αρι κ πανω παω...

 

Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750άρι τροφοδοτικό για υπολογιστή;  :o τι έχεις βάλει πάνω; είσαι σίγουρος πως χρειάζεσαι τέτοιο τέρας;

 

ναι αν πρέπει να τροφοδοτήσεις 750W, θες 1200VA περίπου στο UPS, και πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιο χωρις ανεμιστήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας, τουλάχιστον στα APC που τσέκαρα πρωτού αγοράσω. Αρκεί να μην τύχει και πάρει μπρος την ώρα που ηχογραφείται κάτι.

 

Το ότι είναι 750W το PSU δεν σημαίνει ότι καταναλώνει 750W συνέχεια ο υπολογιστής.

Σε idle το core2 duo σύστημα μου με 8 δίσκους πάνω καταναλώνει γύρω στα 90W.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το θεμα αποδεικνυεται πιο περιπλοκο απ´οσο νομιζα.

Γνωριζετε καποιο με παθητικη ψυξη η οπως ειπε ο φιλος ghen να μη λειτουργει ο ανεμιστηρας οποτε νάναι; Για παραδειγμα να λειτουργει μονο οταν οντως υπαρχει διακοπη ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου δεν έχει καν ανεμιστήρα. Θόρυβο κάνει μόνο όταν κόβεται το ρεύμα και λειτουργεί με την μπαταρία του (οπότε φαντάζομαι διακόπτεται και η ηχογράφιση...).

NRG Guard γράφει και το είχα πάρει από μαγαζάκι της γειτονιάς. 600VA και μπορεί να "σηκώσει" ένα πισί με τροφοδοτικό 600W + την οθόνη του και ένα λίγο παλαιότερο (Pentium II) με τροφοδοτικό 350W. Πάντως δεν έχω δει UPS με ανεμιστηράκι ποτέ...

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Protection/UPS/APC-Smart-UPS-Line-Interactivart-SUA1000I.htm και είναι εντελώς αθόρυβο, είτε στη μπαταρία είτε στο ρεύμα. Πριν από αυτό είχα το apc br800 που κάηκε σε μια εβδομάδα γιατί το τροφοδοτικό μου είναι active pfc και σύμφωνα με την apc θέλει τροφοδοσία με καθαρό ημίτονο, κάτι που δεν έδινε το br800 όπως και όλα τα φτηνά Ups. Πρόσεξε και αυτό το θέμα αν επιλέξεις apc και το τροφοδοτικό σου είναι active pfc  (όπως τα περισσότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα! Εγω φιλε ειχα ενα turbo-x και μετα το αλλαξα με ενα belkin 900va και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σχετικα με τα db και το θορυβο τωρα, ακομα και σε ποιο 'τερατα' ups δεν εχω ακουσει τοσα πολλα (45) ποτε (με την εννοια οτι ποτε δεν εχω ακουσει ups να ξεπερνα τους ανεμιστηρες του ηυ, δεν εβαλα και ντεσιμπελομετρο... ;) ), εκτος κ αν εννοεις το θορυβο ( συνηθως του στυλ μπιιιπ μπιιιιπ κλπ...) που μπορουν και πρεπει να κανουν οταν εκφορτιζονται (πχ σε καποια διακοπη της ΔΕΗ) . Κατα τ αλλα στη 'νορμαλ' λειτουργεια τους πιστευω δεν θα τ ακους με τιποτα.. ρωτησες σε μαγαζια και σου ειπανε 45 db? μου φαινεται παραξενο εκτος κ αν εχω χασει επεισοδια... (αν απλα ειδες στα site κατασκευαστων, τοτε πιθανοτατα τα 45 db ειναι ο 'συναγερμος' του ups που θα σε ειδοποιει οτι εκφορτιζεται και οτι εχεις κανα 5λεπτο να κανεις save και quit, και οχι  το επιπεδο θορυβου στη συνεχη λειτουργια του) .

Παντως πραγματικα στην Ελλαδα σε ο,τι αφορα τους ηυ η χρηση ups ειναι μονοδρομος κατα τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το θεμα αποδεικνυεται πιο περιπλοκο απ´οσο νομιζα.

Γνωριζετε καποιο με παθητικη ψυξη η οπως ειπε ο φιλος ghen να μη λειτουργει ο ανεμιστηρας οποτε νάναι; Για παραδειγμα να λειτουργει μονο οταν οντως υπαρχει διακοπη ρευματος.

 

Αυτό πήρα τελικά:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Protection/UPS/APC-1200VA-Line-Interactive-LCDI-UPS.htm

 

Θόρυβο παράγει μόνο όταν συμβεί κάτι με την παροχή (αυξομείωση, διακοπή). Απ'ότι κατάλαβα όταν φορτίζουν ή εκφορτίζουν οι μπαταρίες από ένα χρονικό διάστημα και πέρα παίρνουν μπρος οι ανεμιστήρες (κάτι σαν το δικό μας attack/threshold).

 

Ακόμα και αυτό: http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Protection/UPS/Turbo-X-650-Sd-Line-Interactive-UPS-650SD.htm, λειτουργεί παρόμοια, παράγει περισσότερο θόρυβο όμως κατά την διαδικασία που περιέγραψα πριν.

 

Αναγκαστικά, ακόμα και τίποτα να μην έχει συμβεί με το ρεύμα για μεγάλο χρονικό διάστημα, για την συντήρηση των μπαταριών θα πρέπει να παίρνουν μπρος οι ανεμιστήρες χωρίς να μπορούμε να πούμε πότε. ( <--- Δεν είμαι σίγουρος 100% )

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου